100درصد نوزادان اردبیل شنوایی سنجی شدند

100درصد نوزادان اردبیل شنوایی سنجی شدند

23 خرداد 1397

بهزاد ستاری : در این شنوایی سنجی 97 نوزاد دارای مشکل بودند که از این تعداد 14 نفر دارای کم شنوایی متوسط ، 38 نفر دارای کم شنوایی شدید و 45 نفر دارای اختلال کم شنوایی خفیف تشخیص داده شدند.


وی ادامه داد: برای 45 نفر از نوزادان دارای مشکل شنوایی سمعک خریداری شده و برای 52 نفر از نوزادان نیز جراحی و کاشت حلزون انجام گرفت.


وی گفت: تا زمان حساس یادگیری زبان اگر مشکل کم شنوایی نوزادان تشخیص داده نشود کودکان با تاخیر به حرف زدن می افتند و در یادگیری آنها نیز تاثیر نامطلوبی خواهد داشت.


مدیرکل بهزیستی استان اردبیل همچنین به اجرای طرح غربالگری بینایی در استان اشاره کرد و افزود: در سال گذشته 69 هزار و 218 نفر از کودکان سه تا 6 ساله استان که 92 درصد از کودکان واقع در این سن در استان را تشکیل می دهند غربالگری بینایی شدند.


ستاری گفت: در این غربالگری 508 نفر از کودکان دارای تنبلی چشم ، یک هزار و 387 نفر دارای عیوب انکساری ، 49 نفر استرابیسم و 25 نفر دارای بیماری های چشمی تشخیص داده شدند.


وی اضافه کرد: آمبلیوپی یکی از بیماری های چشمی است که قابل پیش بینی از سوی خانواده ها نمی باشد و تنها با مراجعه به مراکز غربالگری می توان آن را پیش بینی کرد.


وی گفت: این بیماری در صورت بی توجهی فرد را نابینا و یا کم بینا می کند که خانواده ها باید در سنین سه تا 6 سالگی نسبت به شناسایی و مقابله با این بیماری اقدام کنند.

 

وی بیان کرد: غربالگری بینایی و شنوایی در حال حاضر در همه خانه های بهداشت و مهدهای کودک انجام و طرح ملی غربالگری نیز آبان ماه هر سال به صورت گسترده اجرا می شود.
 
 
منبع : ایرنا

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است