اخذ مقام مشورتی از شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد

23 مرداد 1393


به استناد خبرنامه سازمان ملل متحد به تاریخ بیستم تیر ماه سال­ جاری، شورای اقتصادی و اجتماعی این سازمان موسوم به (ECOSOC) با پذیرش مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد ایران به این سازمان مردم نهاد مقام مشورتی اعطا کرد.


 


به گزارش روابط عمومی خيريه رعد؛ در پی مکاتبات و ارسال مستندات مثبته در زمینه فعالیت­های آموزشی، توانبخشی و کارآفرینی این مؤسسه برای افراد دارای معلولیت، پس از بررسی چند ماهه در نهایت شورای اقتصادی و اجتماعی یکی از ارکان پنج­گانه سازمان ملل متحد موافقت خود را با واگذاری مقام ویژه مشورتی اعلام کرد.


 


بر  اساس این گزارش دارندگان مقام مشورتی طبق قطعنامه شماره 1996/31 موظفند هر 4 سال یک بار گزارشی از فعالیت­های سازمانی در حمایت از شورای اقتصادی و اجتماعی و سازمان ملل متحد تنظیم و ارایه دهند و در صورت کوتاهی با تعلیق جایگاه مشورتی به مدت یک سال مواجه خواهند شد که در این مدت بایستی گزارش جبرانی مورد قبول ارایه کنند در غیر این­صورت مقام مشورتی پس گرفته خواهد شد.


 


از آنجا که سازمان­های مردم نهاد دارنده مقام ویژه مشورتی بخشی از سازمان ملل متحد محسوب نمی­شوند، استفاده از لوگو، سربرگ، کارت ویزیت، و بنر آن سازمان ممنوع است و سازمان­های دارنده مقام مشورتی تنها اجازه دارند زیر نام سازمان متبوع خود از عبارت « جایگاه مشورتی شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد» با ذکر تاریخ دریافت عنوان، استفاده کنند.


 


شایان ذکر است دارندگان مقام مشورتی می­توانند از دبیرکل سازمان ملل متحد برای در دستور کار قرار دادن موضوعات مرتبط و مورد علاقه سازمان­های غیر دولتی برای جلسات شورا درخواست کنند، همچنین بیانیه کتبی یا شفاهی خود را در شورا اقتصادی و اجتماعی مطرح کنند.


 


مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد امیدوار است با ظرفیت پدید آمده بتواند در مسیر توانمندسازی افراد دارای معلولیت به ویژه جامعه معلولان کشور گام­های مؤثری بردارد.


متن ترجمه قطعنامه 1996/31 در خصوص مقام مشورتي


نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است