برگزاری آیین گرامیداشت سی امین سال فعالیت رعد در روز جهانی معلولان

16 آذر 1393همزمان با روز جهانی معلولان مراسم گرامیداشت سی امین سال فعالیت مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد با حضور اعضای هیات مدیره مجتمع رعد، محمد مقدم نماینده سازمان ملل متحد در ایران، دکتر حلاج زاده مشاور دبیرکل ایرانیان خارج از کشور، پروفسور کریمی نژاد و جمع قابل ملاحظه­ ای از نیکوکاران، توان­یابان و کارکنان،  برگزار شد.


 


به گزارش روابط عمومی مجتمع رعد؛ در این مراسم مهندس احمد میرزاخانی رییس هیات مدیره مجتمع رعد به تشریح 3 دهه فعالیت مجتمع رعد پرداخت و گفت: با گذشت سی سال از تاسیس و فعالیت مجتمع رعد و کسب  موفقیت­ هایی که در این دوران نصیب کاراموزان و هنرجویان رعد شده که صد البته تک تک شهروندان نیکوکار در تحقق آنها سهیم بوده و هستند؛ باید توجه داشته باشیم تا رسیدن به جایگاه مطلوب فاصله غیر قابل انکاری وجود دارد.


 


وی افزود:حال با پشتوانه 30 سال تلاش و مدد خواستن از الطاف بی پایان خداوند قادر و نیز همدلی شما مردم نیکوکار، قدم به دهه چهارم حیات رعد خواهیم گذاشت، بسیار امیدوارم در این دوران که ایران به جمع اندک کشورهای عضو پیمان نامه جهانی حمایت از حقوق معلولان پیوسته و مراحل بازنگری "قانون جامع حقوق معلولان" در سطوح تصمیم سازی دولت در حال پیگیری ست، هم گام با توان و استعداد جوانان پر تلاش توان یاب، رعد نقش حساس و حمایت گر خود را برای خلق فرصت های برابر ایفا کند."


 


در ادامه این مراسم  انیمیشن "ماسوله" از ساخته های استاد بهرام عظیمی برای حاضران به نمایش گذاشته شد که این فیلم کوتاه با موضوع توجه به معلولان بسیار مورد توجه حاضران قرار گرفت.


 


گروه موسیقی سنتی رعد با سرپرستی استاد یاشار خدایی و همخوانی توان­یابان امیر همتیان، حمید رضا رجبی، فرناز جهان بین و نوازندگی فرناز احمدی، آرزو براتی، مرضیه دیانت، فدیا کوهی و مریم کریمی چند قطعه سنتی اجرا کرد.


 


در پیام بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی معلولان صادر شده بود و توسط محمد مقدم نماینده آن سازمان قرائت شد، آمده بود: امسال موضوع روز بین المللی افراد دارای معلولیت بر "توسعه پایدار: نوید فن آوری" تمرکز دارد که فناوری دنیا را دگرگون کرده، دانش را در دسترس قرار داده و محدوده فرصت­ها را گسترانده است. افراد دارای معلولیت می­توانند به شکلی عمده از چنین پیشرفت­هایی بهره ببرند، اما هنوز عدم دسترسی زیادی به این ابزارهای ضروری وجود دارد.


 


در بخش دیگری از این پیام آمده بود: در حالی که جامعه بین المللی برای ایجاد دستورکار بلند پروازانه و الهام بخش توسعه پس از 2015 تلاش می کند که کسی را پشت سر نگذارد،  باید توان فناوری جهت  توسعه برای همه را تحت کنترل درآورد.


 


در ادامه، گرامیداشت سی امین سال و آغاز چهارمین دهه از فعالیت­های رعد با بریدن کیک توسط اعضای هیأت مدیره برگزار شد که در این بخش صدیقه اکبری، مدیر عامل مهندس عبداله توسلی خزانه­ دار، مهندس قاسم لواسانی و مهندس حسین حریری با حضور در جایگاه کیک سی سالگی رعد را بریدن و به شکلی نمادین دهه چهارم آغاز شد.


 


اهدا جوایز برگزیدگان جشنواره توانمند­های توان­یاب در محور هنری در رشته نقاشی به سیما محمدیان نفر اول، نسیم محنتی نفر دوم و سمیه شجاعی نفر سوم  در بخش اختراعات قدرت الله دانایی با اختراع دستگاه توان برای مناسب سازی خودروی جانبازان و معلولان، ابراهیم خوانین زاده با اختراع ماتریکس هوشمند دندان و سوگل برجیان با اختراع تشکچه بالا رونده ویژه افراد معلول نفرات اول تا سوم و در بخش تجربه های موفق مدیریتی در حوزه معلولان با تقدیر از پروفسور محمد حسین کریمی نژاد در پیگشیری از معلولیت، دکتر محمد کمالی در استفاده از فناوری نوین و مهندس حمید میرزاآقایی برای مدیریت تولید اپلیکیشن ویژه افراد آسیب نخاعی بخش دیگری از این مراسم بود.


 


در ادامه مراسم گرامیداشت روز جهانی معلولان از پروفسور مریم میرزاخانی به خاطر نخستین زن نابغه ریاضیات جهان و همیار قدیمی، محمود عامری به خاطر اولین نخستین مدیرعامل،مهسا خان احمدی دارنده مقام سوم رقابت­ های ابیلیمپیک  2011 در رشته طراحی شخصیت، آرش رزقی بارز دارنده مقام سوم رقابت­های ابیلیمپیک  2011 در رشته نقاشی، دکتر محسن مشایخی فرد دانش­ آموخته ادبیات فارسی و مدرس دانشگاه به خاطر موفقت در تحصیل و مصطفی زکریا پور به خاطر رسیدن به بازنسشتگی با عنوان تاریخ­سازان مجتمع رعد در سه دهه گذشته تجلیل شد.


 


در پایان این مراسم تئاتر شورایی به سرپرستی محمد پیروزام و کارگردانی محمد بیاتی اجرا شد که بداهه کاری­ها بازیگران، پرهیز از کلیشه­ های رایج، بیان مشکلات جامعه معلولان و اجرای باور پذیر هنرمندان اثر خاطره انگیزی در ذهن حضار باقی گذاشت به نحوی که اکثر حاضران تا دقایقی طولانی هنرمندان را تشویق کردند.


 


شایان ذکر است عکس العمل میهمانان و واکنش های آنها در ارتباط با مشکلات افراد معلول بسیار قابل تأمل بود و حکایت از موفقیت این گروه هنری در انتقال پیام توجه به مسائل و مشکلات افراد دارای معلولیت داشت.


 
نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است