40 خانه ویژه، برای زندگی 400 معلول ذهنی ایجاد شد

40 خانه ویژه، برای زندگی 400 معلول ذهنی ایجاد شد

24 اردیبهشت 1397

حسین نحوی نژاد  در حاشیه انعقاد تفاهمنامه مشترک با موسسه لبنز هیلفه آلمان (Lebenshilfe) افزود: این موسسه با حمایت دولت، آپارتمان های مستقلی برای افراد دارای معلولیت های ذهنی خفیف ایجاد کرده بود و آنان در این آپارتمان ها زندگی نیمه مستقلی داشتند و ما نیز از این مدل الگوبرداری کردیم.


وی خاطرنشان کرد: در هر یک از این آپارتمان ها، هشت تا 10 فرد دارای معلولیت ذهنی خفیف با مربی و روانشناس نگهداری می شوند و آنان در یک زندگی جمعی در این آپارتمان ها به مدرسه و کلاس های هنری می روند و برخی کارها مانند آشپزی را به طور مستقل انجام می دهند.


وی اضافه کرد: افراد دارای معلولیت ذهنی نگهداری شده در این خانه ها ، کسانی هستند که یا خانواده ندارند یا اینکه خانواده موثری برای نگهداری ندارند.


معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: این آپارتمان ها برای زندگی معلولان ذهنی با کمک خیرین توسعه پیدا می کنند چرا که دولت از عهده هزینه های سنگین آنها بر نمی آید و ما خیرین را تشویق می کنیم تا به طور مثال بجای ساختن خانه سالمندان، این آپارتمان های نیمه مستقل را راه اندازی کنند.


نحوی نژاد یادآور شد: موسسه لبنز هیلفه آلمان، خدمات تلفیقی اجتماعی را به توانخواهان ارائه می کند و همکاری بهزیستی با این موسسه به سه سال پیش (سال 94) بازمی گردد که در راستای این تفاهم نامه تیم فوتسال کم توان ذهنی را به برلین اعزام کردیم و اکنون نیز می خواهیم اینگونه مبادلات را برای پرکردن اوقات فراغت افراد کم توان ذهنی خفیف، افزایش دهیم.


وی افزود: امروز نیز تفاهم نامه دیگری با این موسسه در راستای ارتقای استاندارد مراکز اقامتی و شبانه روزی خود امضا کرده ایم.


تفاهمنامه مشترک به منظور گسترش همکاری ها در زمینه های علمی، پژوهشی، آموزشی و توانبخشی در راستای تبادل تجربیات متقابل برای ارتقای کمی و کیفی خدمات به معلولان ذهنی بین سازمان بهزیستی کشور و موسسه لبنز هیلفه آلمان (Lebenshilfe) امضا شد.

منبع : ایرنا

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است