تحصیل دو هزار و 800 دانش‌آموز اوتیسمی در کشور

تحصیل دو هزار و 800 دانش‌آموز اوتیسمی در کشور

1 بهمن 1397

مجید قدمی  در حاشیه بازدید از نمایشگاه توانمندی‌های کودکان توانخواه کاشان، اظهار کرد: بنابر آمارهای جهانی از هر 65 نوزاد یک نفر به اوتسیم متبلا می‌شود و در ایران نیز دو هزار و 800 دانش‌آموز طیف اوتیسم در 48 مرکز آموزشی به تحصیل اشتغال دارند که 30 مرکز دولتی است. بودجه این سازمان معادل 10 هزار میلیارد ریال است در حالی که برای هر دانش‌آموز معلول رقمی بین 60 تا 70 میلیون ریال با توجه به نوع معلولیت  مورد نیاز است.


وی افزود: نسبت دانش آموزان مبتلا به اوتیسم چهار پسر به ازای یک دختر است و بر اساس ابزارهای تشخیصی این سازمان، دانش‌آموزانی که مجوز ورود به این مدرسه را دریافت نکنند باید خدمات توانبخشی از سوی سازمان بهزیستی برای آن‌ها در نظر گرفته شود.


معاون وزیر آموزش و پرورش، تصریح کرد: سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور باید معلم متخصص را از دانشگاه تحویل بگیرد که بتواند دانش آموزان اوتیسم را تربیت کند، اما به دلیل اینکه دانشگاه‌ها به وظیفه خود عمل نکردند، سازمان اقدام به تولید کتاب‌هایی درباره آموزش دانش آموزان اوتیسم کرده است.


رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور گفت: قلم زدن، تولید محتوا، طراحی و برنامه‌ریزی آموزشی در این زمینه کار آسانی نیست، اما تا کنون در سه پایه تحصیلی کتاب تولید شده و انتشار کتاب‌های سه‌پایه دیگر نیز در حال انجام است.


قدمی تصریح کرد: آموزش و پرورش استثنایی در جهان مرهون پیگیری پدران و مادران این گروه از شهروندان است که از حقوق فرزندان خود دفاع می‌کنند که آموزش یکی از حقوق معلولان است و باید مسائل مالی و اشتغال نیز از سوی انجمن اوتیسم دنبال شود.


وی با اشاره به ساخت 190 مدرسه از سوی افراد نیکوکار برای دانش آموزان استثنایی در کشور افزود: در سال جاری 152 هزار نفر از معلولان در مدارس استثنایی شاغل به تحصیل هستند و هرچند که برنامه‌ریزی‌های سازمان آموزش و پرورش استثنایی در جهت اشتغال‌زایی و حرفه‌آموزی است، اما خانواده‌ها باید همواره پیگیر باشند تا مسئولان نیز بتوانند با هم‌افزایی از آن‌ها حمایت کنند.

 

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور گفت: راه‌اندازی یک مدرسه اوتیسم در هر استان، دارای پیچیدگی‌های ویژه‌ای است و نیازمند نیروی انسانی، فضای آموزشی و نیروی توانبخشی است .
 
 
منبع : برنا

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
ankara escort
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است