راهنمای بالینی کودکان ناشنوا و کم شنوا رونمایی می شود

راهنمای بالینی کودکان ناشنوا و کم شنوا رونمایی می شود

21 فروردین 1398

 گیتا موللی در آستانه برگزاری هجدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران، گفت: راهنمای بالینی (گایدلاین) مداخله زودهنگام خانواده محور برای کودکان ناشنوا و کم شنوا در روز چهارم اردیبهشت 98، همزمان با برگزاری هجدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران رونمایی خواهد شد.


دبیرعلمی کنگره شنوایی شناسی ایران، افزود: این راهنمای بالینی، آخرین بیانیه بین المللی در خصوص کودکان کم شنوا است و می تواند تحول بزرگی برای کودکان کم شنوای کشورمان باشد.


وی ادامه داد: این بیانیه 10 ماده ای کنفرانس FCEI (مداخله زودهنگام خانواده محور برای کودکان ناشنوا و کم شنوا) یک بیانیه جهانی است که همه کشورها و مراکز دنیا ملزم به اجرای آن با لحاظ کردن مقتضیات فرهنگی خود هستند.


عضو هیات مدیره انجمن علمی شنوایی شناسی ایران، اظهار داشت: پیشینه این بیانیه در تابستان 2014 در کنگره اتریش با شرکت جمع بسیاری از محققین و دانشمندان بنام برگزار شد.


وی افزود: در پایان کنگره مداخله زودهنگام خانواده محور برای کودکان کم شنوا، بیانیه ای ارائه شد که از همه کشورهای جهان خواسته شد به آن پایبند باشند و توانبخشی ها را بر اساس این اصول انجام دهند.


موللی ادامه داد: در تابستان 2016 این گروه از دانشمندان بار دیگر در کنگره FCEI سال 2016 در اتریش دور هم جمع شدند و این 10 اصل را مورد تایید مجدد قرار دادند.


دبیر علمی کنگره شنوایی شناسی ایران، گفت: بر اساس گایدلاین FCEI همه کودکان کم شنوا و ناشنوا لازم است در بدو تولد شناسایی و 48 ساعت پس از تشخیص به مرکز مداخله زودهنگام ارجاع داده شوند. در این صورت کودکان ناشنوا و کم شنوا می توانند دقیقا مانند دیگر کودکان، صحبت کنند و هیچ تفاوتی با کودکان شنوا نخواهند داشت.

 

موللی عنوان کرد: پیگیری امور مربوط به راهنمای بالینی FCEI در ایران و کار ترجمه و آماده سازی آن به زبان فارسی را انجمن علمی شنوایی شناسی ایران با همکاری دانشگاه انجام داده است.
 
منبع : ایرنا

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است