معلولان و خطر ابتلا به کرونا

معلولان و خطر ابتلا به کرونا

18 خرداد 1399

افراد دارای معلولیت در معرض خطر متوسط ابتلا به کووید ۱۹ قرار دارند و از نظر بالینی آسیب‌پذیر هستند بنابراین اشخاصی که به افراد دچار معلولیت و ناتوانی خدمات ارائه می‌دهند و از آنها نگهداری می‌کنند، باید نکات بهداشتی لازم را رعایت کنند.

به گزارش سازمان بهزیستی کشور، ‌اصطلاح «گروه پرخطر» به افرادی گفته می‌شود که در مقایسه با سایر افراد، بیشتر در معرض خطر ابتلا به کووید ۱۹ هستند و ابتلا به این بیماری می‌تواند عوارض شدیدی برای آن‌ها داشته باشد.

بر اساس اطلاعات موجود، افراد سالمند و افراد در هر گروه سنی که شرایط پزشکی خاص دارند، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری قرار گیرند.

افراد دچار معلولیت اعم از افراد دارای ناتوانی‌های جسمی، روانی یا ذهنی ممکن است شرایط پزشکی خاصی داشته باشند و در دوره همه‌گیری کووید ۱۹ مورد غفلت واقع شوند و کمتر به خدمات بهداشتی دسترسی پیدا کنند. محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران به این پرسش پاسخ داده‌اند که آیا افراد دچار معلولیت، گروه پرخطر ابتلا به ویروس کووید ۱۹ محسوب می‌شوند.

به گفته آنان، افراد ناتوان و معلول به طور ذاتی در معرض خطر بیشتری برای آلوده شدن یا ابتلا به بیماری شدید نیستند.

با این حال، برخی افراد دارای معلولیت به دلیل شرایط پزشکی خاصی که دارند  یا به دلیل اینکه با مراقبانی که از آنها نگهداری می‌کنند در تماس هستند، ممکن است در معرض خطر عفونت یا بیماری شدید قرار گیرند.

شواهد نشان می‌دهد بزرگسالان دارای معلولیت، سه برابر بیشتر از بزرگسالان بدون معلولیت در معرض بیماری قلبی، سکته مغزی، دیابت یا سرطان قرار دارند.

اگر در افراد یکی از انواع ناتوانی‌ها وجود داشته باشد، ممکن است در معرض خطر ابتلای بیماری کووید ۱۹  قرار داشته باشند و باید در مورد خطر ابتلا با ارائه‌دهندگان خدمات سلامت صحبت کنند به طور مثال افرادی که تحرک محدود دارند و به ناچار در تماس نزدیک با دیگران مانند اعضای خانواده هستند، افرادی که در درک اطلاعات یا انجام اقدامات پیشگیرانه مانند شستن دست‌ها و رعایت فاصله فیزیکی مشکل دارند و همچنین افرادی که ممکن است نتوانند علائم بیماری را درک کنند، در معرض ابتلا به کرونا قرار می گیرند.

به طور کلی افراد دارای معلولیت مانند افراد دچار بیماری پارکینسون، بیماری‌های عصبی حرکتی، بیماری ام اس و افراد دچار فلج مغزی در معرض خطر متوسط ابتلا به کووید ۱۹ قرار دارند و از نظر بالینی آسیب‌پذیر هستند.

اشخاصی که به افراد دچار معلولیت و ناتوانی خدمات ارائه می‌دهند و از آنها نگهداری می‌کنند، باید نکات بهداشتی لازم را رعایت کنند. از جمله هنگام ورود به خانه فرد معلول و قبل و بعد از تماس با بدن او به طور مثال هنگام پانسمان، حمام کردن، جابجا کردن، توالت بردن، غذا دادن، تعویض لباس یا شستن لباس‌های او باید دست‌های خود را با آب و صابون بشویند.

این مراقبان باید اشیا و سطوحی که به طور مکرر لمس می‌شوند را ضدعفونی کنند و همچنین تجهیزاتی مانند صندلی چرخ‌دار، اسکوتر، واکر، عصا، مخازن و لوله اکسیژن و سایر وسایل کمکی فرد معلول را به روش مناسب ضدعفونی کنند. اگر فرد مراقب با بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در تماس است، باید حین ارائه خدمات به فرد معلول از ماسک و دستکش استفاده کند.

#کرونا

 

منبع: ایرنا

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است