واحدهای مسکن ملی معلولان مطابق شرایط جسمی آنها ساخته می شود

واحدهای مسکن ملی معلولان مطابق شرایط جسمی آنها ساخته می شود

6 آبان 1399

وزیر راه و شهرسازی گفت: موضوع رعایت الزامات و مناسب سازی کشور برای افراد دارای معلولیت در تفاهم‌نامه‌های ساخت مسکن مورد توجه قرار گرفته است.

 

 به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی در سیزدهمین جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور بر اهتمام وزارت راه و شهرسازی برای مناسب‌سازی کشور برای افراد دارای معلولیت در حوزه‌های مختلف شهرسازی و مسکن و همچنین شقوق مختلف حمل و نقل تاکید کرد و گفت: با تمهیدات وزارت راه و شهرسازی، دستورالعمل‌ها و ضوابط مربوط به مناسب‌سازی کشور برای افراد دارای معلولیت، تسهیل و تسریع می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه طبق آمار ۴۳ درصد ساختمان‌های مربوط به وزارت راه و شهرسازی برای تردد و بهره‌مندی افراد دارای معلولیت، نامناسب است، از انطباق ضوابط و دستورالعمل‌های دسترسی مناسب معلولان در ساختمان‌های تابعه وزارتخانه در اسرع وقت خبر داد.

وی با اشاره به اینکه، هموارسازی و رعایت الزامات به عنوان قیودی برای طرف سازنده ملاک‌عمل قرار بگیرد در خصوص تفاهم‌نامه‌هایی که وزارت راه و شهرسازی با وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی برای تولید مسکن بازنشستگان و جامعه کارگری به امضا رسانده است، تصریح کرد: موضوع رعایت الزامات و مناسب سازی کشور برای افراد دارای معلولیت در تفاهم‌نامه‌های ساخت مسکن موردتوجه قرار گرفته است.

اسلامی توضیح داد: مناسب‌سازی کشور و فضاهای شهری و برون شهری برای افراد دارای معلولیت نهضتی پابرجا است و به عنوان یک تکلیف و مسؤلیت اجتماعی و نه فقط اجرای قانون و مقررات، پیگیری می‌شود.

اهتمام شرکت‌ها و سازمان‌های تابعه وزارتخانه به الزامات مناسب‌سازی کشور برای معلولان

وی خطاب به معاونان و مسئولان زیرمجموعه خود در بخش‌های ستادی و شرکت‌ها و سازمان‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی، اعلام کرد: همه افراد حاضر به خدمت در فرایندهای مسئولیت‌های وزارت راه و شهرسازی به موضوع مناسب‌سازی کشور برای افراد دارای معلولیت، متعهدانه اهتمام داشته باشند.

اسلامی یادآور شد: طی مدتی که در وزارتخانه مشغول به فعالیت بودم با همکاری معاونان و سایر دست‌اندرکاران به شکل ویژه نسبت به مناسب‌سازی کشور برای افراد دارای معلولیت گام برداشتیم. در همین ارتباط نیز تا پایان دولت گام‌های مؤثر و ماندگاری را برمی‌داریم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اقدامات مناسب شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران و همچنین سایر زیرمجموعه‌های وزارت راه و شهرسازی در مناسب سازی فضاهای شهری و برون شهری برای افراد دارای معلولیت انجام بهتر این اقدامات را در گرو تخصیص اعتبارات و ردیف بودجه‌ای برای این منظور دانست و گفت: تکالیفی در قانون برای پیگیری مناسب سازی کشور برای افراد دارای معلولیت در نظر گرفته شده است که در عین حال انجام این تکالیف و مسئولیت‌ها بدون ردیف بودجه است و بنابراین برای این کار در سال‌های آتی باید با برنامه ریزی و تخصیص اعتبار همراه باشد تا از محل آن جبران شود. هم اکنون شرکت‌های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی در دخل و خرج‌های مربوط به این کار گرفتار هستند. هم اکنون شرایط کرونا کار را دشوار کرده است.

وی موفقیت در انجام این مهم را در همکاری مشترک وزارت راه و شهرسازی، سازمان بهزیستی و همچنین وزارت کشور قابل تحقق برشمرد و تاکید کرد: تمهیدات لازم در این خصوص برای بودجه سال ۱۴۰۰ اندیشیده شود.

تعامل با سازمان نظام مهندسی به منظور مناسب‌سازی ساختمان‌ها برای افراد دارای معلولیت

اسلامی ارائه امکانات از راه دور را در خصوص سفرهای برون‌شهری در حوزه جاده و راه‌آهن برای افراد دارای معلولیت مناسب ارزیابی کرد و گفت: در خصوص مباحث مربوط به ضمانت اجرایی مصوبات و مقررات مناسب‌سازی کشور برای افراد دارای معلولیت، قطعاً الزاماتی در پایان کار ساختمانی توسط شهرداری‌ها با کمک رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، و وزارت کشور دنبال و پیگیری خواهد شد. همچنین در بخش نظام مهندسی ساختمان نیز معاونت مسکن و ساختمان وزارتخانه در تعامل با سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، اقداماتی را در خصوص رعایت این الزامات در ساختمان‌ها دنبال خواهد کرد.

ستاد مناسب‌سازی کشور از اقدامات راه آهن در برخی ایستگاه‌ها بازدید می‌کند

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این مطلب که وزارت راه و شهرسازی، به منظور مناسب سازی کشور برای افراد دارای معلولیت از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد، گفت: از طرف ستاد هماهنگی و مناسب سازی کشور، هیأتی برای ممیزی و بازدید میدانی از اقدامات راه آهن جمهوری اسلامی ایران مأمور شود و گزارشی از اقدامات راه آهن در خصوص مناسب سازی ارائه شود تا در تعامل با شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، مواردی که انجام نشده است دنبال و پیگیری شود.

تردد خودروهای معلولان در محیط فرودگاهی تسهیل می‌شود

همچنین در خصوص فرودگاه‌ها نیز شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران دقت داشته باشد که پارکینگ‌های فرودگاه ویژه معلولان صرفاً برای معلولان مورد استفاده قرار بگیرد و پلیس فرودگاه و مدیر ترمینال‌ها در این باره، نظارت کامل داشته باشند و در عین حال، تردد خودروهای معلولان در محیط فرودگاه تسهیل شود.

گفتنی است، سیزدهمین جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، مهدی جمالی نژاد معاون وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، قبادی دانا، وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور، معاونان وزیر راه و شهرسازی در حوزه‌های مسکن و شهرسازی و معماری و حمل و نقلی در وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

 

منبع:  مهر

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است