راه‌اندازی کارگروه حمایت از معلولان در سازمان بازرسی پس از اربعین

راه‌اندازی کارگروه حمایت از معلولان در سازمان بازرسی پس از اربعین

هزینه ۷ میلیونی پرستاری از معلولان در ماه

3 مهر 1400

در حاشیه بازدید مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران و معاون نظارت و امور فرهنگی بازرسی کل کشور از تعدادی خانواده چند معلول عنوان شد: راه‌اندازی کارگروه حمایت از افراد معلولان در سازمان باررسی کشور بعد از اربعین.

 صبح امروز علی همت محمودنژاد مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران و  حجت‌الاسلام عرب انصاری معاون نظارت و امور فرهنگی بازرسی کل کشور از تعدادی از خانواده‌های چند معلول در مناطق مختلف تهران بازدید کردند.

عرب انصاری معاون نظارت و امور فرهنگی بازرسی کل کشور با اشاره به بازدید خود از چند خانواده معلول گفت: مسئله جمعیت از مهمترین مسائل اجتماعی، سیاسی و حتی امنیتی محسوب می‌شود و با توجه به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه جمعیت و تأکید مسئولان ارشد قوه قضائیه و سازمان بازرسی کارگروهی تحت عنوان جوانی جمعیت در سازمان بازرسی کل کشور تشکیل شده است.

وی تصریح کرد: ابعاد مختلف جمعیت را بررسی کرده‌ایم که یکی از مقولات مربوط به جمعیت، معلولیت‌ فرزندانی که به طور مادرزادی معلول هستند و یا بعداً به جهت حوادث  و اتفاقاتی که پیش می‌آید و یا بیماریها دچار معلولیت می‌شوند.

عرب انصاری با اشاره به بازدید تعدادی از خانواده‌های چند معلول گفت: با تعدادی از خانواده‌های که متاسفانه معلولان متعددی را داشتند ملاقات داشتیم تا هم مشکلات خانواده‌ها را در اداره یک خانواده پرچمعیت معلول ببینیم و اگر دستگاه‌ها کوتاهی داشته‌اند آن را پیگیری کنیم و انتظارات و درخواست‌های خانواده‌ها را مطلع شویم. گاهی مختصر خدماتی می‌تواند رفاه و آرامش را برای خانواده‌ها ایجاد کند و برخی از مواقع هم کوتاهی در ارائه خدمات مشکلاتی را برای خانواده ایجاد می‌کند.

معاون نظارت و امور فرهنگی بازرسی کل کشور ادامه داد: برهمین اساس باید کارگروه  تحت عنوان کارگروه حمایت از معلولان در سازمان بازرسی تشکیل شود و دستگاه‌های متولی پای کار باشند و نمایندگان معلولان و سازمانهای مردم‌نهاد در این کارگروه حضور داشته باشند و انشاء‌الله فرآیند خدمات تصریح شود و تلاش خواهیم کرد بعد از اربعین این کارگروه تشکیل شود.

علی همت محمودنژاد مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران خاطرنشان کرد: از نگاه علمی نگهداری معلولان در مراکز مبتنی بر یک کار  توانبخشی واقعی نیست و توانبخشی واقعی این افراد در بستر خانواده است البته این هم شرطی دارد که معلولان در منازل از بسته‌های مشاوره‌ای، حمایتی و درمانی استفاده کنند و اگر این اتفاق بیفتد و معلولان از مراکز نگهداری به منزل سوق داده شوند کیفیت زندگی این افراد به شدت متحول خواهد شد.

وی تصریح کرد: متاسفانه خانواده‌هایی که معلولان را نگهداری می‌کنند به هیچ عنوان از حق پرستاری متناسب با تورم جامعه برخوردار نیستند.

محمودنژاد با اشاره اجرای طرح پایلوت جذب 500 پرستار برای نگهداری معلولان در منازل تصریح کرد: پیشنهاد من این است که سازمان بهزیستی در کل کشور به صورت آزمایشی 500 پرستار را استخدام کند و معلولانی که فاقد سرپرست هستند و والدینی که توانایی نگهداری فرزندان خود را ندارند و دوست ندارند در مراکز نگهداری شوند توسط این افراد نگهداری شوند.

مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران در پایان خاطرنشان کرد: حداکثر حق پرستاری برای افراد دارای معلولیت یک میلیون تومان است ولی حداقل هزینه لازم برای یک پرستار در یک ماه حدود 6 تا 7 میلیون تومان است.

 

منبع:  تسنیم

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است