رعد فاطمیه قم گوهری ناشناخته، گزارشی از بازدید کاری مسؤولان مجتمع رعد

رعد فاطمیه قم گوهری ناشناخته، گزارشی از بازدید کاری مسؤولان مجتمع رعد

1خرداد 1396

از سال 1363 تا امروز که خدمات توانمندسازی افراد دارای معلولیت رسالت گروهی از انسان­های عاشق قرارگرفته هر چند مدت یک بار در گوشه­ ای از این کشور پهناور تعدادی دلباخته دورهم جمع می­شوند و با الگو برداری از تجربه سال­ها قبل دیگر مراکز همت خود را برای کمک به توان­یابان به کار می­ بندند.

«مؤسسه خیریه خدمات آموزشی توان­یابان رعد فاطمیه قم» از جمله مراکز تازه نفسی است که فعالیت خود را سال 1390 در یک ساختمان اجاره ­ای در محله باجک شهر قم آغاز کرد، البته پیش از آن برادران امجدی کاشانی زمین و ساختمان نیمه ­ساز پدر مرحوم شان حاج غلامحسین امجدی کاشانی را برای تأسیس رعد فاطمیه قم اختصاص داده بودند.

با این وجود هیأت مؤسس و در ادامه هیأت امنا عقیده داشت تا پایان پروژه ساخت و ساز ساختمان مورد اشاره، توان­یابان عزیز شهر قم از آموزش و یادگیری محروم نشوند و با حمایت مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد، فعالیت­های آموزشی در شهر قم از همان سال 1390 آغاز شد.

همزمان کار ساخت بخش­های نیمه تمام با سرعت پی­گیری شد تا اینکه در فروردین سال 1392 ساختمان جدید رسماً مورد بهره­ برداری آموزشی قرار گرفت.

این ساختمان با مساحتی حدود 3000 مترمربع، امکانات فوق­ العاده­ای چون کارگاه­های معرق، گوهر­تراشی، خیاطی،سوخت ­نگاری، نقاشی، آشپزی، آرایشگری ویژه بانوان را در کنار سالن همایش، سالن پذیرایی، فیزیوتراپی، کاردرمانی، آب­درمانی و کتابخانه در خود جای داده ­است.

آنچه در نگاه نخست توجه هر بیننده­ ای را به خود جلب می­کند ساختمانی است وسیع و دلگشا که توان­یابان با رضایت خاطر در آن رفت و آمد می­کنند، همچنین کلاس ­ها و کارگاه ­ها نیز وسعت مطلوبی دارد و به نظر می­رسد در این مرکز برای سال­های دور هم پیش ­بینی فضا و امکانات آموزشی شده­ است.

محمدمهدی جروند مسؤول دفتر مدیریت مؤسسه در مورد امکانات رفاهی مؤسسه، گفت: در حال حاضر بیش از 2000 عنوان کتاب در کتابخانه مؤسسه وجود دارد که موضوعات علمی، ادبی و حتی کمک درسی و دانشگاهی را شامل می­شود.

وی در مورد ضرورت استفاده توان­یابان شهر قم از امکانات مؤسسه، گفت: در حال حاضر حدود 200 نفر کارآموز در رعد فاطمیه قم ثبت­ نام کرده ­اند و هر روز بین 50 تا 60 نفر با حضور در مؤسسه در کلاس­ ها و کارگاه­ ها  شرکت می­کنند که این تعداد باید افزایش یابد زیرا امکانات مؤسسه تعداد ببیشتری را می­تواند کمک کند.

علی جعفری مدیر مؤسسه با ابراز خرسندی از بازدید گروهی از مسؤولان مجتمع رعد، افزود: یکی از مسائلی که مؤسسه با آن رو­به ­رو است، مسأله شناخت بازار برای عرضه محصولات کارگاه ­ها است اگر محصولات کارگاه­ های گوهر­تراشی و خیاطی به بازار راه پیدا کند، کارآموزان با انگیزه بیشتری در مؤسسه حاضر می­شوند.

وی افزود: برای حل این شرایط دنبال یک استادکار خیاطی هستیم تا کارگاه خیاطی فعالیت تولیدی خود را آغاز کند و هنرجویان آن جدی­ تر حضور پیدا کنند.

مهدی شاکری که مسؤولیت اصلی خود را رانندگی سرویس رفت و آمد کارآموزان بیان می­کند، گفت: هر روز حدود 30 نفر از کارآموزان را از نقاط مختلف شهر قم به مؤسسه منتقل می­کنم و پس از پایان کلاس­ها آنها را به خانه ­هایشان باز می­گردانم، برای انتقال این تعداد کارآموز روزانه حدود 120 کیلومتر که حدود 6 سرویس می­شود.

شاکری که حدود 6 سال است که با مؤسسه رعد فاطمیه قم همکاری دارد با اشاره به عدم وجود سرویس حمل و نقل معلولان در سطح شهر قم، افزود: البته سایر کارآموزان با وسیله نقلیه شخصی یا سرویس­ های عمومی خود را به مؤسسه می­رسانند.

وی افزود: البته رانندگی یکی از مسؤولیت­هایی است که در مؤسسه انجام می­دهم و در سایر مواقع به عنوان مأمور خرید و مسؤول فنی فعالیت می­کنم.

شایان ذکر است در حاشیه برگزاری این بازدید جلسه مسؤولان 2 مرکز برگزار شد و  فاطمه صادقپور عضو هیأت امنا و مدیر دفتر مشارکت­ های مردمی مجتمع رعد با اهدا یک دستگاه استند یادبود به مؤسسه رعد فاطمیه قم گفت: سال­هاست در تهران فرهنگ کمک به مؤسسات خیریه به جای ارسال گل در مراسم یادبود دوستان و آشنایان جا افتاده است و برای ترویج این فرهنگ پسندیده یک دستگاه استند یادبود به مؤسسه رعد فاطمیه اهدا می­کنم تا آنها نیز این کار پسندیده را ترویج کنند.

در ادامه این بازدید هنرجویان کلاس تئاتر اعظم دلداده با اجرای نمایشنامه­ ای در سالن همایش مؤسسه، حاضران را به تحسین وا داشتند و گروه سرود نابینایان مؤسسه هم قطعه ای اجرا کردند و در ادامه مهندس محمدجواد امین ­زاده «جامعه مجازی رعد» را برای حضار معرفی کرد و افزود: در مرحله آزمایشی این سیستم توانایی شناسایی کاربران و ارزش­ گذاری بر رفتارهای مجازی کاربران را دارد و از آنجا که این سیستم هوشمند است، بالاترین امتیازات کسب شده توسط اعضا را اطلاع می­دهد و امنیت اخلاقی فضای مجازی را تضمین می­کند.

وی یادآور شد در این سیستم بخش­­هایی چون وبلاگ، آلبوم تصاویر، خدمات توان­یابی، آموزش، سرگرمی، علمی، گروه­ها، نظرسنجی و ... وجود دارد.

در پایان این بازدید نیم روزه برای توسعه همکاری­های آموزشی و تبادل تجربیات بین مسؤولان 2 مرکز توافق به عمل آمد.

عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است