14 درصد از جمعیت تحت پوشش بهزیستی ناشنوایان هستند/50 درصد ناشنوایی ها مادرزادی است

14 درصد از جمعیت تحت پوشش بهزیستی ناشنوایان هستند/50 درصد ناشنوایی ها مادرزادی است

19 دی 1395
حسین نحوی نژاد معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور : سمعک تنها اقلام وارداتی توانبخشی برای مددجویان بهزیستی است و با توجه به اینکه شرکت های فروشنده بیشتر از 50 یا 60 شرکت هستند سازمان بهزیستی براساس نیاز و با توجه به آمار زیاد ناشنوایان به خرید سمعک اقدام می کند. 
 
 
وی درباره مشارکت علمی اساتید در بحث خرید سمعک اظهار داشت: نیروهای بهزیستی نیز از دانشگاهیان و متخصصان هستند و بهزیستی از نظرات تخصصی اساتید استقبال می کند اما بهزیستی اولویت را به طیف گسترده مددجویان معطوف می کند و اساتید کیفیت بهتر و قیمت بالاتر را مدنظر قرار می دهند که با بهره مندی حداکثری و بودجه محدود بهزیستی جور در نمی آید و ما پوشش آماری بیشتر را مدنظر قرار می دهیم. 
 
 
نحوی‌نژاد در مورد کاشت حلزون برای کودکان ناشنوا گفت: تاکنون جمعیت قابل قبولی تحت جراحی کاشت قرار گرفته اند همچنین در سال 94 حدود 50 هزارنفر از وسایل توانبخشی شنیداری بهره مند شده اند که در سال 95 این رقم به 75 هزار نفر هم رسیده است. 
 
 
وی علت نیمی از ناشنوایی‌ها را بیماری های مادرزادی دانست و افزود: ناشنوایی مادرزادی ناشی از ژنتیک، عفوتنت های بارداری و غیره زیاد است به همین دلیل درصدد هستیم که مشاوره‌های ژنتیک در کشور را اجباری کنیم چراکه تشخیص ناشنوایی در سنین کمتر از سه سال بسیار موثر است.
 
 
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: ناشنوایی معلولیت شدید محسوب می شود زیرا این افراد قدرت ارتباط خود را با جامعه از دست می دهند وبه این دلیل غربالگری نوزادان از برنامه ها و اولویت ماستتا در صورت مثبت بودن تست هرچه سریعتر مداخله را آغاز نماییم زیرا مداخله زودهنگام می تواند بسیار در کمک به این کودکان و خانواده آنان ایفای نقش کند.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است