تفاوت های فیزیکی ملاک سنجش قرار نگیرد

30 مهر 1393


دکتر حسین خنیفر عضو هیات علمی دانشگاه تهران با تاکید بر وجه اقتصادی دین اسلام اعلام کرد: همانطور که در دین مبین اسلام بارها مطرح شده جسم انسان در برابر عقل او ارزشی ندارد و توانایی های عقلی و شعوری است که هویت وی را می‌سازد.


 


دکتر حسین خنیفر ادامه داد: اهمیت عقل و درک انسان نشان می دهد تفاوت های فیزیکی افراد با یکدیگر نباید ملاک سنجش قرار گیرد. اشارات دین اسلام نیز همواره بدون تفاوت‌گذاری و برای همه انسان‌ها اعم از عادی و معلول بوده است.


 


وی با تاکید بر اهمیت خودآغازگری افزود: به گفته امام علی (ع) هرکس با هر حالت جسمی بیشتر بیاندیشد بر زندگی سوار است . کارافرینی اجتماعی نیز بر آغازگری و واگذاری مبتنی است که فارغ از ویژگی های جسمی است. در نتیجه لزوم فعالیت در راستای این مفهوم وظیفه همه‌ی انسان ها است.


 


وی با تاکید بر معضل فقر و محرومیت در جهان شرق ادامه داد: محرومیت های اقتصادی ما ریشه در فرهنگ و عادات غلط ما دارد و به همین علت است که کارآفرینی در ایران از ویژگی خود آغازگری بی بهره است.


 


خنیفر افزود: در حال حاضر نگاه ترحم آمیز به افراد معلول بسیار قوی تر از ایجاد فرصت برای اشتغال آنهاست این درحالی است که در بسیاری از نقاط کشور با وجود معلولیت های شدید در کار خود بسیار موفق هستند.


 


وی با اشاره به تجربه های موفق کارآفرینی اجتماعی در حوزه معلولیت ادامه داد: افراد معلول نسبت به افراد عادی رحیم تر اند و به علت درک بهتر از شرایط معلولان اگر از امکانات کافی برخوردار باشند می توانند کارآفرینان بسیار موفقی باشند

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است