3 تا 5 درصد جمعیت کشور از اختلالات شنوایی رنج می‌برند

17 اسفند 1394

دکتر علیرضا زالی رئیس کل سازمان نظام پزشکی در جشن شکرانه سلامت شنوایی که امروز در سالن تلاش برگزار شد با اشاره به اینکه توجه به فرهنگ پیشگیری سیاست درستی است، بیان داشت‌: با فرآیند پیشگیری و غربالگری هوشمندانه که با پروتکل‌های علمی همراه بوده است بسیاری از نوزادان در بازه زمانی مناسب و با استفاده از امکانات مداخله‌ای از کری مزمن‌ رها شده‌اند.


 


وی با تاکید بر اینکه باید در فرهنگ عمومی کشور بحث استفاده از ظرفیت خانواده‌ها را در مداخلات سلامت نهادینه کنیم، افزود: پیشگیری و درمان بر اساس خانواده محوری اثربخش ترین فرآیند در عرصه سلامت تلقی می‌شود‌.


 


وی با اشاره به تردید والدین در زمانی که شیرخوار دچار کم شنوایی یا ناشنوایی است، ادامه داد‌: معمولا کوتاهترین زمان 18 ماهگی و بطور متوسط 30 ماهگی است که اگر فرآیند غربالگری هوشمندانه و مهندسی شده طراحی نشده باشد این موضوع دیر تشخیص داده می‌شود.


 


کم شنوایی و ناشنوایی دومین علت بروز ناتوانی در کشور است


رئیس سازمان نظام پزشکی با اشاره به اینکه بعد از معلولیت ذهنی کم شنوایی و ناشنوایی دومین علت بروز ناتوانی در کشور است، تصریح کرد: بالغ بر 50 درصد کم شنوایی و ناشنوایی‌ها قبل از دوران طفولیت قابل درمان و پیشگیری است.


 


به گفته زالی کم شنوایی از میان 9 بیماری متابولیک دوره نوزادی که در زمره غربالگری قابل کشف هستند‌؛ شایع‌تر است و تا قبل از سه ماهگی قابل تشخیص بوده و تا 6 ماهگی نیز مداخلات درمانی باید انجام شود.


 


وی اذعان داشت‌: از هر هزار نفر جمعیت 4.7 تا 5 نفر درجاتی از اختلالات شنوایی را از بدو تولد دارند بنابراین سرمایه گذاری در حوزه غربالگری از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است.


 


غربالگری یک نگاه بزرگ محرومیت زدایی است


وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیچیدگی غربالگری گفت‌: معمولا کم شنوایی در کشورهای در حال توسعه به طبقات پایین اجتماع تعلق دارد و یکی از مسائل مبتلا به جامعه ایرانی است.


 


وی به ارتباط تنگاتنگ بین شنوایی و مهارتهای ارتباطی اشاره کرد و خاطرنشان ساخت‌: اگر کم شنوایی یا ناشنوایی کودک دیر تشخیص داده شود بسیاری از مولفه‌های اجتماعی خود را در آینده از دست خواهد داد و بالغ بر 70 درصد افراد کم شنوا یا ناشنوا فاقد شغل بوده یا فعالیت شغلی آنها متناسب با امکانات تحصیلی آنها نیست.


 


زالی با بیان اینکه معلولیت در کشور ما آثار دراز مدت دارد، اظهار داشت‌: اگر بیمه‌ها هزینه پروتز کاشت حلزون را متقبل شوند 9 برابر صرفه جویی در منابع بیمه ای خواهیم داشت.


 


رئیس سازمان نظام پزشکی همچنین به شایع بودن عفونت‌های داخل رحمی که سبب کم شنوایی یا ناشنوایی نوزاد می‌شود اشاره کرد و ابراز داشت‌: گاهی اوقات عفونت گوش میانی که بسیار مهم است در فاز 3 تا 6 سالگی خود را نشان می‌دهد لذا انجام فرآیند غربالگری برای پیشگیری از این معضل مهم و ضروری است و با توجه به تلاش‌های انجام شده در این زمینه باید گفت غربالگری یک دستاورد مهم در عرصه شنوایی سنجی محسوب می شود.


 


منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است