عوامل محیطی مناطقی که باعث تولد کودکان «فلج» می‌شوند

21 مرداد 1395

رییس سازمان بهزیستی کشور ضمن اشاره به آمار تولد نوزادان با اختلالات ژنتیکی بر ضرورت ورود بیمه‌ها به پوشش خدمات مشاوره‌ای و آزمایشات ژنتیک تاکید کرد.


 


انوشیروان محسنی‌بندپی در همایش نقش مشاوره ژنتیک در پیشگیری از معلولیت درخصوص آمار تولد نوزادان با بیماری‌های ژنتیکی اظهار کرد: در کشور سالانه 25 تا 30 هزار مورد تولد همراه با معلولیت داریم. معلولیت گاهی بر اثر بیماری یا سانحه است یا گاهی ناشی از اختلالات ژنتیکی است.


 


وی با بیان اینکه تولد یک نوزاد با بیماری ژنتیکی بار مالی بر خانواده‌ها دارد، افزود: استفاده از ظرفیت‌های علمی، جوامع را به درجه‌ای از شادابی و پیشرفت رسانده که بتوانند بیماری‌های ژنتیکی را مهار کنند. عوامل محیطی و ارثی جزو موارد برهم زننده سلامت جامعه هستند؛ اگر عوامل محیطی کنترل شوند، موارد ارثی هرچقدر قوی باشند باز هم می‌توان خروجی آن را خفیف کرد.


 


رییس سازمان بهزیستی کشور در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به وجود ظرفیت تخصصی کشور در این زمینه و در بعد فردی ادامه داد: ما باید به سمتی برویم که آثار ناشی از عوارض این اختلالات را کمرنگ‌تر کنیم. سازمان بهزیستی در طی 2 ـ 3 سال اخیر این موضوع را به عنوان یک اصل در نظام برنامه‌ریزی عملیاتی خود قرار داده است.


 


محسنی‌بندپی همچنین از اجباری کردن پایلوت مشاوره و آزمایش ژنتیک در سه استان کشور خبر داد و گفت: دستاوردهای این اقدام شواهد بسیار قوی را فراهم کرد و باعث شد که در برنامه ششم توسعه پیشنهاد دهیم که اجباری کردن مشاوره و آزمایشات ژنتیک در سراسر کشور اجباری شود.


 


جلوگیری از 1300 سقط جنین طی 3 سال اخیر


 


وی از موفقیت این سازمان در جلوگیری از 1300 سقط جنین طی سه سال اخیر خبر داد و گفت: ما پیشنهاد دادیم تمام کسانی که ازدواج می‌کنند حتما مشاوره و آزمایش ژنتیک را انجام دهند و اگر توان پرداخت آن را ندارند سازمان بهزیستی و کمیته امداد می‌توانند آن را تقبل کنند.


 


رییس سازمان بهزیستی کشور همچنین به همکاری نکردن بیمه‌ها در زمینه پوشش حق مشاوره ژنتیک در بسته تعهدات بیمه پایه اشاره کرد و گفت: ما پیش‌بینی کردیم که در سال 95، 150 هزار مشاوره برای مشاوره ژنتیک داشته باشیم. در عین حال که منابع سازمان بهزیستی محدود است، اما آن را در اولویت خود قرار داده‌ایم و اگر سازمان‌های بیمه‌گر در این زمینه همکاری نکنند در سال 96 خود سازمان یک واحد بیمه‌گر ایجاد می‌کند.


 


محسنی‌بندپی تصریح کرد: در قانون پنجم توسعه به اجباری شدن بیمه همگانی در همه کشور اشاره شده است. مشاوره ژنتیک نیز می‌تواند اجباری شود.


 


رییس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه هنوز در کشور نقاطی وجود دارد که محیط آن باعث تولد کودکان فلج می‌شود، تاکید کرد: دانشگاه‌ها باید در این زمینه ورود کنند و ژن‌های این مناطق را مورد بررسی قرار دهند. در برنامه پنجم توسعه نیز تاکید شده که باید تحقیقات کاربردی که به نفع جامعه است انجام شود. سازمان بهزیستی آمادگی کمک مالی برای انجام چنین پروژه‌هایی را دارد


 


منبع : ایسنا

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است