خانه تکانی ترافیکی تهران در سال جدید تحصیلی

21 مرداد 1395

مازیار حسینی در جلسه شورای معاونان حمل و نقل و ترافیک شهرداری های مناطق ۲۲ گانه پایتخت که به فاصله ۶ هفته تا بازگشایی مدارس برگزار شده بود، با تأکید بر لزوم خانه تکانی ترافیکی ۲۲ منطقه تهران در آستانه سال جدید تحصیلی گفت: با توجه به محدودیت های موجود در ناوگان، هیچ خط جدیدی در اتوبوسرانی ایجاد نمی شود و فقط خطوط موجود جا به جا می شوند.


 


وی افزود: تعدادی از خطوط اتوبوسرانی وجود دارند که از قدیم به صورت سنتی فعال بوده اند و در حال حاضر، ادامه فعالیت آنها معنا و مفهوم چندانی ندارد، ضمن این که اگر هدف از راه اندازی خطوط بی آر تی سرعت بخشیدن به جا به جایی مسافران بود اما این مهم با توجه به وجود خط های عادی به موازات خطوط بی آر تی، آنطور که انتظار داریم، محقق نشده و لذا خط های موازی باید حذف شوند.


 


حسینی با اعلام این که موضوع انجام اصلاحات در خطوط حمل و نقل عمومی، نیازمند بازنگری متمرکز است و به این منظور، علاوه بر ۲۲ مشاور ترافیکی در ۲۲ منطقه، باید یک مشاور مادر نیز به کار گیریم و در انجام امور تلاش کنیم تا تصمیم سازی و تصمیم گیری مخدوش نشود، تأکید کرد: وقتی ایستگاه مترو در نقطه ای از شهر افتتاح می شود، قاعده بازی پیرامون آن نقطه عوض می شود و به عنوان نمونه، خطوط اتوبوسرانی منتهی به ایستگاه های مترو باید مورد بازنگری قرار گیرند.


 


معاون شهردار تهران با اشاره به اینکه پایانه های حمل و نقل درون شهری، محل های مهمی اند که در طراحی آنها باید نکاتی همچون ورودی و خروجی، معماری و نور مورد توجه قرار گیرند، اظهار کرد: عمدتاً مشاوران ما ترافیکی هستند در صورتی که بحث های ما فقط مباحث ترافیکی نیست، چرا که ترافیک موضوعی چند بُعدی است که باید از وجوه مختلف به آن نگاه کنیم و مشاوران ما نیز باید چند وجهی باشند و این نکته را نباید فراموش کنیم که کار ما صرفاً ترافیک نیست، بلکه ترافیک محور است.


 


حسینی با بیان اینکه کار در شهر به ویژه کار ترافیکی، نوعی نمادسازی است و تحقق آن در فعالیت های حمل و نقلی به راحتی قابل انجام است و باید مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: در این میان، مناطق قدیمی خیلی مهم اند که باید مورد بازنگری قرار گیرند و به همین دلیل است که منطقه ۱۲ از اهمیت ویژه‌ای نزد مدیریت شهری برخوردار است.


 


وی با طرح این سوأل که خط کشی معابر را برای چه انجام می دهیم؟ خاطرنشان کرد: پاسخ این پرسش بسیار روشن است و آن این است که خط کشی در مرحله نخست برای تامین ایمنی پیاده ها و سواره ها در مرحله بعد جهت ایجاد نظم و انضباط در شهر و معابر شهری انجام شود و اگر خط کشی ضد ایمنی عمل کند که فلسفه وجودی آن است، باید از خیر آن بگذریم و عطای آن را به لقایش ببخشیم.


 


معاون شهردار تهران با اشاره به این که شهرداری تهران، ۲۳ معاون حمل و نقل و ترافیک دارد که یک نفر در ستاد و ۲۲ نفر در ۲۲ منطقه مستقر هستند، اظهار کرد: معاونان حمل و نقل و ترافیک مناطق، نمایندگان معاون شهردار تهران در مناطق هستند.


 


حسینی با بیان این که لازم است سازمان تاکسیرانی، ساماندهی پایانه های درون شهری تاکسی را از منطقه ۱۲ آغاز کند و سپس نسبت به سامان بخشی این پایانه در ۲۱ منطقه دیگر اقدام کند، تصریح کرد: البته خانه تکانی در پایانه های برون شهری مسافربری آغاز شده و اقداماتی همچون اصلاحات ترافیکی، امنیت کامل، نظافت دقیق، خط کشی معابر و زیباسازی و نورپردازی محوطه در دستور کار قرار گرفته و تا آبان وقت داده ام که انجام این اقدامات در هر ۴ پایانه مسافربری تهران انجام شود.


 


وی با تأکید بر اینکه معاونان حمل و نقل و ترافیک ۲۲ منطقه تهران یک ماه وقت دارند تا قبل از بازگشایی مدارس، دستی به سر و روی شهر بکشند و با آمادگی کامل به استقبال آغاز سال جدید تحصیلی بروند، اضافه کرد: شرکت واحد اتوبوسرانی نیز باید به وضعیت ایستگاه های محلی و نظافت این ایستگاه ها رسیدگی کند و به عنوان نمونه، رَمپی که احداث شده تا افراد معلول با ویلچر از آن بالا رفته و سوار اتوبوس شوند اما افراد سالم هم با ویلچر نمی توانند از آن بالا بروند را اصلاح کند.


 


منبع : مهر

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است