روشندل با همتی که معلم نمونه شد

25 مهر 1395

این روشندل که عنوان معلم نمونه سالهای 86 و 87 و انتشار 2 کتاب شعر را در کارنامه های موفقیتهایش دارد گفت :معلولان جسمی در صورت پشتکار و برنامه ریزی مناسب می توانند همانند انسانهای سالم، مسیر موفقیت را طی کنند زیرا خواستن توانستن است.


این دانش آموخته کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی تلخترین روزهای زندگی خود را نیمسال آخر تحصیل در مقطع کاردانی ذکر و بیان کرد: آذر سال 1378 در حالی که تازه به دنیای یکرنگ تاریکی گام نهاده بودم تلاش برای یادگیری درس به کمک بلندخوانی دوستانم به دلیل اینکه با خط بریل آشنا نبودم بسیار سخت و طاقت فرسا بود.


وی افزود: نابینایی مسیر موفقیت را برای من ناهموار نموده بود اما با وجود این نقیصه بزرگ 'تلاش' رسیدن به هدف را برایم قابل دسترسی کرد.


او مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد را در شرایطی دشوار با سفر هر هفته به یاسوج مرکز شهرستان بویراحمد در فاصله 150 کیلومتری گچساران به پایان رساند.


آریانی که پس از پایان تحصیلات، در مدرسه استثنایی یاسمن شهر دوگنبدان مشغول به تدریس شد افزود: پذیرش زندگی یکرنگ و در تاریکی مطلق برای نابینایان مادرزادی کمی آسانتر است اما این کار برای انسانی که 20 سال رنگین کمان زیباییهای دنیا را دیده بسیار دشوار می باشد.


وی ادامه داد: سیاه شدن رنگ محیط اطراف من تنها نحوه برقراری ارتباط با اجتماع را به جای دیدن، به شنیدن تبدیل کرده است. دنیای روشندلی با تمام مشکلاتش زیبا است. دلم برای دیدن زیباییها طبیعت تنگ شده اما ندیدن برخی تصاویر آزاردهنده از مزایای نابینایی است.


آریانی همچنین بر نیاز ضروری نابینایان به رایانه و اینترنت تاکید و بیان کرد: وجود رایانه های مجهز به نرم افزارهای گویا برای قشر روشندل امری ضروری است.


15 اکتبر برابر با 24 مهر ماه 'روز جهانی عصای سفید' و روز نابینایان نامگذاری شده است.


رئیس اداره بهزیستی گچساران هم گفت:250 نابینا و کم بینای این شهرستان زیرپوشش خدمات این نهاد حمایتی هستند.


مهران کشاورز در گفت گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این تعداد 136 نفر نابینای مطلق هستند.


وی پرداخت کمک هزینه تحصیلی، برخی خدمات کمک آموزشی و حمایتهای درمانی را از جمله خدمات بهزیستی گچساران به مددجویان معلول و نابینا دانست.


دوگنبدان مرکز شهرستان 120 هزار نفری گچساران در فاصله 155 کیلومتری غرب یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد واقع است.


 


منبع : ایرنا

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است