موافقت دولت با افزایش 20 درصدی حقوق مستمری‌بگیران نهادهای حمایتی

29 مهر 1395

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: بیش از 25 تا 30هزار معلول‌زایی در کشور داریم که علت 50 درصد از آنها مربوط به اختلالات ژنتیکی است.


 


انوشیروان محسنی‌بندپی در جمع خبرنگاران با اشاره به برنامه ششم توسعه و برنامه‌های بهزیستی در حمایت از مددجویان افزود: دولت و کمیسیون فرهنگی تلفیق این برنامه را بررسی کردند و نسبت به افزایش مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی سقف 20 درصد حقوق را در نظر گرفتند.


 


وی بیان کرد: دولت قبول کرده است تا بار مالی افزایش 20 درصدی حقوق مستمری‌بگیران را تنظیم کند.


 


رئیس سازمان بهزیستی خاطرنشان کرد: قانون حمایت از معلولیت از دیگر برنامه‌های سازمان است و این قانون در مجلس کمیته‌ای مشترک تشکیل شد که به صورت جدی پیگیر امور هستیم تا هر چه زودتر از صحن مجلس این قانون تصویب شود و در سال آینده دولت آن را در برنامه بودجه قرار دهد.


 


محسنی‌بندپی تصریح کرد: حمایت‌های مالی، توانبخشی، بیمه کارفرمایی و پرداخت حداقل مستمری قانون کار از مزایا و برنامه‌های قانون حمایت از معلولین هستند.


 


وی ادمه داد: طرح غربالگری ژنتیک ازدواج از دیگر برنامه‌های سازمان بهزیستی است که با هدف طرح کنترل معلولیت‌زدایی در کشور اجرا می شود.


 


رئیس سازمان بهزیستی عنوان کرد: طرح غربالگری ژنتیک ازدواج را در دو استان یزد و کرمان به عنوان پایلوت انجام دادیم که با اجرای طرح 25درصد کاهش معلولیت را در این دو استان داریم.


 


محسنی‌بندپی تاکید کرد: بیش از 25 تا 30هزار معلول‌زایی در کشور داریم که 50درصد از عوامل و دلایل معلول‌زایی ها مربوط به اختلالات ژنتیک، 25درصد مربوط به مراقبت‌های حین زایمان و تغذیه و 25درصد دیگر ناشناخته هستند.


 


وی در رابطه با شنوایی سنجی بیان کرد: در بحث شنوایی‌سنجی سه تا چهار نفر در 1000نفر دچار کم‌شنوایی و ناشنوایی می‌شوند.


 


رئیس سازمان بهزیستی اضافه کرد: در برنامه کاری سازمان این موضوع مطرح شده است که غربالگری را بالای 90 درصد بالا ببریم تا با توجه به افزایش 25 تا 30 هزار معلول‌زایی در کشور امیدواریم بتوانیم در برنامه پنج ساله توسعه این میزان معلولیت را کاهش دهیم.


 


منبع : ایسنا

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است