تولد سالانه 25 تا 30 هزار کودک معلول در کشور

8 آبان 1395

انوشیروان محسنی بندپی در آئین معارفه مدیر کل بهزیستی استان گلستان در گرگان افزود: به غیر از اختلالات ژنتیکی و عوامل محیطی، سایر موارد نیز در تولد کودکان معلول قابل پیشگیری و قابل مداخله است.


وی تصریح کرد: در سال گذشته از هر استان یک شهرستان به‌ عنوان پایلوت برای انجام آزمایش های ژنتیکی انتخاب شد و 40 هزار زوج جوان با پر کردن برگه پرسشنامه به مشاوره‌ های ژنتیک ارجاع داده شدند که امیدواریم با کمک مجلس شورای اسلامی ، این آزمایش های ژنتیک در کشور اجباری شود تا از بسیاری از معلولیت ها پیشگیری گردد.


رئیس بهزیستی کشور با اشاره به این که سازمان در دولت یازدهم، سه رویکرد اساسی را در برنامه های خود قرار داده است، گفت: تلاش مداوم، مستمر و پایدار در جهت پیشگیری از شیوع آسیب ها و گسترش معلولیت ها، اولین اولویت کاری است که بحث اختلالات ژنیتکی نیز در همین خصوص می باشد.محسنی بندپی افزود: در همین راستا، در بحث غربالگری شنوایی سنجی، در مجموع کل کشور به 90 درصد و در استان گلستان نیز به 93 درصد برنامه ها و اهداف خود رسیده ایم.


رئیس سازمان بهزیستی کشور بیان کرد: در سال گذشته یک میلیون و 550 هزار کودک در کشور متولد شدند که یک میلیون و 66 هزار نفر آنان مورد آزمایش های شنوائی قرار گرفتند.


وی تصریح کرد: از این میزان سه هزار و 38 مورد شنوائی نسبتا خفیف، نیمه خفیف و شدید داشتند و برای یکهزار و 600 نفر کاشت حلزون انجام شد.


وی یادآور شد: در بخش تنبلی چشم از بین کودکان سه تا 6 سال، سه میلیون کودک غربالگری شدند که 16 هزار نفر با عارضه تنبلی چشم مواجه بودند.


به گفنه محسنی بندپی؛ با تشخیص و مداخله به ‌موقع و ارائه خدمات تخصصی از عارضه ‌های شدید که یکی از عوامل کم بینایی برای افراد زیر 20 سال است جلوگیری شد و برای اولین بار به بحث اختلالات ژنتیکی ورود پیدا کردیم.


معاون وزیر کار ادامه داد: با توجه به آمادگی 22 هزار نیروی متخصص، سازمان ‌های مردم ‌نهاد به عنوان شرکای اجتماعی، کمک‌ حال ما هستند تا بتوانیم خدمات استانداردی را ارائه کنیم.


محسنی بندپی گفت: سومین استراتژی استفاده از ظرفیت معلولان در جامعه است ما نمی ‌توانیم بار نگهداری را بر دوش دولت بگذاریم ،بلکه باید شرایطی فراهم کنیم تا سازمان ‌های مردم‌نهاد پای‌کار بیایند و از ظرفیت آنها استفاده کنیم.


وی با بیان اینکه بهزیستی جزو دستگاه‌ های برتر جشنواره شهید رجایی بوده است، گفت: بهزیستی بعد از سازمان جنگل ‌ها در زمینه دریافت و حقوق و مزایا، رتبه آخر را دارد که امیدواریم با دخالت نمایندگان مجلس شورای از حقوق این بخش حمایت شود.


 


منبع : ایرنا

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است