بهزیستی به دنبال تشویق و جذب بخش خصوصی است

22 آبان 1395

رییس سازمان بهزیستی گفت: دولت همیشه نمی‌تواند متصدی تمام امور باشد و باید از ظرفیت بخش خصوصی نیز استفاده کنیم، به همین جهت به دنبال تشویق و جذب بخش خصوصی در برنامه‌های بهزیستی هستیم.


 


انوشیروان محسنی بندپی در مراسم افتتاح مرکز درمانی و توانبخشی بیماران روانی مزمن که امروز (19 آبان ماه) در دزفول برگزار شد، اظهار کرد: در سازمان بهزیستی سه راهبرد در دست اجرا وجود دارد؛‌ راهبرد نخست این بود که سازمان بهزیستی در سراسر کشور از برنامه عملیاتی و استراتژیک مشخصی برخوردار باشد.


 


وی افزود: ‌در این برنامه از مقابله با شیوع آسیب‌های اجتماعی و پیشگیری از معلولیت شروع کردیم؛ در این راستا در حال حاضر پوشش غربالگری معلولیت و تنبلی چشم 90 درصد است. همچنین با همکاری مجلس توانستیم غربالگری ژنتیک قبل از ازدواج را نیز اجباری کنیم تا بتوان از تولد سالیانه 25 تا 30 هزار معلول در کشور جلوگیری کرد.


 


رییس سازمان بهزیستی با بیان این‌که توجه به مستمری مددجویان در برنامه ششم لحاظ شده است، عنوان کرد: ‌در برنامه ششم مصوب کردیم که کف مستمری مددجویان حداقل 20 درصد میزان قانون کار باشد.


 


وی ادامه داد: از برنامه‌های دیگر در خصوص آسیب‌های اجتماعی، اجرای طرح افزایش توانمندی در مدارس بوده که در هر استان در 10 مدرسه این طرح برای مصون‌سازی دانش‌آموزان در مقطع راهنمایی اجرا خواهد شد. ‌در همین راستا نظام مراقبت اجتماعی دانش‌آموزان به طور آزمایشی اجرا شده است تا بتوانیم از این طریق علت‌یابی کرده و پس از آن به آسیب‌شناسی در خصوص مسایل مختلف دست پیدا کنیم. در این نظام مراقبت، آموزش‌های مختلف در خصوص سبک زندگی نیز در نظر گرفته شده است. همچنین از مشاوران مختلف و در زمینه‌های متفاوت بهره می‌بریم تا قانون‌مندی‌های اجتماعی و مهارت‌های زندگی در جامعه تقویت و به دنبال آن بنیان خانوادگی قوی شود.


 


محسنی بندپی عنوان کرد:‌ نباید به مرحله‌ای برسیم که افراد هنگام طلاق به دنبال مشاور باشند بلکه باید پیش از آن مشاوره‌هایی ارایه داد؛ هنگام طلاق مشاوره دیگر تاثیری نخواهد داشت و به همین دلیل، پیشگیری و توانمندسازی در دستور کار قرار داد.


 


وی با بیان این‌که دومین راهبرد سازمان بهزیستی استانداردسازی خدمات است، گفت:‌ افزایش کیفیت و استانداردسازی خدمات از راهبردهای اساسی ما در سازمان بهزیستی است تا خدمات ارایه‌شده اثربخشی بیشتری داشته باشند.


 


رییس سازمان بهزیستی افزود:‌ دولت همیشه نمی‌تواند متصدی تمام امور باشد و باید از ظرفیت بخش خصوصی نیز استفاده کنیم، به همین جهت به دنبال تشویق و جذب بخش خصوصی در برنامه‌های بهزیستی هستیم.


 محسنی بندپی اظهار کرد:‌ راهبرد سوم نیز این است که در بهزیستی از مرکزمحوری به سمت خانواده‌محوری پیش برویم وبه این منظور افزایش آگاهی و دانش و ظرفیت ارایه خدمت در خود خانواده را در نظر گرفته‌ایم. به عنوان مثال در حال حاضر بیماری اوتیسم یک نگرانی در جامعه است و شیوع آن در کشور ما یک درصدی است، به عبارت دیگر از هر صد کودک در کشور، یک کودک به اوتیسم مبتلا می‌شود و به همین دلیل باید دانش و آگاهی برخورد با این بیماری را به داخل خانواده‌ها ببریم.


 


وی با اشاره به نحوه خدمات‌رسانی به ‌بیماران روانی نیز گفت: ‌بیماران روانی مزمن نیازمند خدمات مستمر هستند و اگر مداخله بهنگام وجود نداشته باشد و بیماران پس از بهبودی رها شوند و مشاوره و فرآیند درمانی قطع شود، امکان برگشت بیماری در بیماران روانی مزمن وجود دارد.


 


رییس سازمان بهزیستی ادامه داد:‌ با همکاری مجلس، لایحه حمایت از حقوق افراد معلول را به مجلس ارایه داده‌ایم و امیدواریم با تصویب آن خدمات بهتری در جهت حمایت از معلولان داشته باشیم.


 


وی با تاکید بر لزوم حمایت از محیط زیست نیز عنوان کرد:‌ در حال حاضر آلودگی محیط زیست 9 درصد تولیدات ناخالص ما را تهدید می‌کند. باید تلاش شود که محیط زیست فاقد آلودگی باشد زیرا تاثیر آن بر سلامت افراد بسیار زیاد است.


 


منبع : ایسنا

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است