نیاز معلولان با مستمری 50 تا 100 هزار تومانی رفع می‌شود؟

28 فروردین 1395

سازمان بهزیستی کشور یکی از نهادهای متولی در کاهش آسیب پذیری اقشارِ جامعه هدف خود،محسوب می شود،مجموعه ای که بر اساس آمار منتشر شده در برخی رسانه ها،در حال حاضر قریب به 1 میلیون و 286 هزار نفر را تحت پوشش خود دارد و قریب به 1 میلیون و 364 هزار نفر نیز در صف انتظار برای ملحق شدن به پوشش خدماتی این نهاد هستند.


 


اینکه جمعیت ثبت نام شده در انتظار،چه زمانی قادر به بهره مندی از خدمات این نهاد هستند نیز همچنان سئوال بی پاسخی است که نمی توان زمان مشخصی را برای آن تعیین کرد،امری که مسئولان سازمان مذکور،تحقق آن را منوط به تامین و تخصیص اعتبارات و حمایت های دولت می دانند.


 


** کمیت و گستردگی خدمات بهزیستی،کافی نیست


 


صف طولانی انتظار متقاضیان دریافت خدمات بهزیستی از یکسو و ناکافی بودن خدمات از سوی دیگر باعث کندی رشد و ارتقای کیفی خدمات به این گروه از جامعه شده است،برخی معتقدند سطح ارائه خدمات به جمعیت تحت پوشش سازمان مورد اشاره نیز با کمبودها و کاستی های قابل توجهی روبرو است.


 


علی همت محمود نژاد،رئیس انجمن حمایت از حقوق معلولان،چندی پیش در گفتگویی با رسانه ها و در ارزیابی عملکرد این سازمان در سال 94 عنوان کرد:در سال گذشته شاهد ارائه هیچگونه خدمات جدیدی به معلولان نبودیم و مضافا بر اینکه موانع بسیاری نیز در پیش روی معلولان و ناتوانان جسمی و حرکتی وجود داشت.


 


وی در تشریح موانع موجود عنوان کرد:به عنوان نمونه،قریب به دو سال است که بیمه مکمل معلولان لغو شده و متاسفانه همچنان شاهد پیگیری مجدانه بهزیستی برای بر قراری مجدد بیمه مورد اشاره نیستیم.


 


** نیاز معلولان با پرداخت مستمری 50 تا 100 هزار تومانی رفع می شود؟


 


یکی از مهمترین بخش های ارائه خدمات سازمان مورد اشاره به معلولان،به پرداخت مستمری معطوف می شود،در حال حاضر،میزان مستمری پرداختی از سوی سازمان بهزیستی در گروه های یک تا پنج نفره 53 تا 100 هزار تومان بر آورد می شود و البته اگر افراد معلول مشروط به برخورداری از پرونده توانبخشی،معادل همین مبلغ نیز در پایان هر سال عیدی دریافت می کنند،مبلغی که طبق اظهارات رئیس سازمان بهزیستی برخی اوقات با تاخیر دو ماهه پرداخت می شود.


 


افزایش مستمری یکی از جدی ترین دغدغه های معلولان تحت پوشش سازمان محسوب می شود،امری که تاکنون مسئولان ذیربط در نهاد مورد اشاره به دفعات وعده پیگیری آن را داده اند و البته هنوز جز زمزمه هایی در خصوص افزایش 20 درصدی،هیچ اقدام و ثمره قطعی که دال بر تحقق این امر به نظر برسد،واقع نشده و به تعبیری می توان گفت طرح افزایش اشاره شده،همچنان با اما و اگرهایی مواجه است.


 


در واقع امر میزان افزایش مذکور نیز رافع مشکلات مددجویان بهزیستی نیست،زیرا در خوشبینانه ترین حالت ممکن افزایش 20 درصدی مستمری 53 هزار تومانی مددجویان به سقف 70 هزار تومان خواهد رسید.


 


در سنوات گذشته وعده افزایش 30 درصدی مستمری نیز خبری نوید بخش برای مستمری بگیران تحت پوشش بهزیستی به شمار می رفت،خبری خوش که هیچگاه رنگ واقعیت به خود نگرفت و حداقل تاکنون چنین امری محقق نشده و اعداد و ارقام خوشحال کننده برای مددجویان،همچنان در پیچ اما واگر ها در حال طی مسیر است، مسیری که ناهمواری ها و دشواری های بسیاری در پیش روی آن قرار دارد.


 


**وعده مسکن مهر معلولان،تبلیغاتی است؟


 


یکی از دغدغه های جدی معلولان،مشمول مسکن می شود و به واقع با تامین مسکن مناسب برای معلولان بخشی از دغدغه ها و مشکلات آنها حل و فصل می شود،اما در این امر نیز کمبودها و کاستی های جدی و بی شماری وجود دارد.اگرچه تاکنون برخی از پروژه های مرتبط با مسکن مهر معلولان به بهره برداری رسیده،اما به اعتقاد محمودنژاد، احداث مسکن مهر معلولان بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد.


 


وی می افزاید:مسکن مهر معلولان در هشتگرد،بعد از گذشت 10 سال،همچنان به نتیجه شایسته ای نرسیده است و مسکن های مهر در شهرهای دیگر همچون ورامین،پرند،قرچک و...نیز نه تنها مجهز به بالابر نیستند،بلکه به دلیل دوری از مراکز توانبخشی،عمدتا باعث ایجاد هزینه های بسیاری برای خانواده های دارای معلول می شود.


 


محمود نژاد با اشاره به شورای عالی معلولان به عنوان یکی از ضروریات و مطالبات جدی 3 میلیون معلول در کشور عنوان می کند:بی مهری های برخی از مسئولان در این ارتباط باعث شده تا تلاش هایی که در طول یک دهه انجام شده،به ثمر و نتیجه چندانی در این خصوص نائل نشود.


 


امید آن می رود،مجلس دهم شورای اسلامی با تصویب قوانین حمایتی ویژه برای معلولان جسمی و حرکتی که طبق آمار 500 هزار تَن از مجموع 3 میلیون معلول در کشور،معطوف به حوزه سالمندان می شود،بستر و زمینه حمایت هر چه بیشتر را فراهم کنند.


 


البته نباید از نظر دور داشت،آنچنان که رئیس انجمن حمایت از معلولان عنوان کرده،صرفا با تصویب قوانین، مشکلات معلولان رفع نمی شود.


 


به تعبیری دیگر می توان گفت زمانی می توان افقی روشن و امیدوار کننده برای این حوزه متصور بود که زیرساخت ها،اعتبارات و بودجه لازم برای حمایت این قشر از جامعه تامین و تخصیص داده شود و به واقع در مقام اجرا نیز گام های هر چه مطلوب تری برداشته شود تا با عنایت پروردگار مشکلات و نارسایی های پیش روی افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی،اعم از معلولان و ناتوانان جسمی و حرکتی و...به حداقل ممکن کاهش یابد.


 


منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است