انکار عجیب رکوردشکنی ساره جوانمردی از سوی سرمربی تیم ملی

17 مهر 1395

در حالی که سرمربی تیم ملی تیراندازی معلولان می‌گوید، هیچ رکوردشکنی از سوی ساره جوانمردی در بازیهای پارالمپیک ریو صورت نگرفته، اما اسناد مسابقات ثابت می کند که جوانمردی رکورد فینال پارالمپیک را شکسته است.


 


حسین امیری سرمربی تیم ملی تیراندازی جانبازان و معلولان با بیان این که هیچ رکوردی در هیچ یک از رشته‌های تیراندازی در بازی‌های پارالمپیک 2016 ریو شکسته نشد، به ایسنا گفت: با وجود این که انتظار داشتم در تپانچه بادی 10 متر و 50 متر خفیف رکورد جدیدی زده شود، اما متاسفانه هیچ رکوردی شکسته نشد. در بازی‌های پارالمپیک ریو و در رشته تیراندازی ما پنج نماینده داشتیم که از این تعداد تنها موفق به کسب دو مدال طلا توسط ساره جوانمردی شدیم. البته پیش‌بینی ما کسب دو مدال توسط معصومه خدابخشی و سمیرا ارم نیز بود که متاسفانه فشار رقابت‌ها سبب شد تا در تپانچه بادی 10 متر و خفیف 50 متر تنها توسط جوانمردی موفق به کسب مدال شویم. ضمن این که بر خلاف آن چه که رسانه‌ها اعلام کردند، در رشته تیراندازی توسط جوانمردی رکورد جدیدی زده نشد. در حقیقت در هیچ یک از رشته‌های تیراندازی رکورد جدیدی جابجا نشد.


 


وی گفت‌: رکوردی که در پارالمپیک لندن در رشته تپانچه بادی 10 متر توسط ورزشکار مقدونیه زده شد، 381 بود که ساره جوانمردی در ریو در همین ماده رکورد 376 را زد. پس در نتیجه‌ رکورد جدیدی در این ماده زده نشد. ضمن این که در فینال تپانچه خفیف 50 متر نیز ساره جوانمردی رکوردی که از خود بر جای گذاشت 187 بود؛ در حالی که در بازی‌های پاراآسیایی اینچئون وی موفق به زدن رکورد بالای 190 شد. در حقیقت ساره جوانمردی اگر رکوردی را که در تمرینات می زد در ریو نیز تکرار می‌کرد، قطعا رکورد این ماده شکسته می‌شد.


 امیری همچنین با اشاره به این که رعایت اخلاق حرفه‌ای مهم‌تر از کسب مدال است، خاطر نشان کرد: بسیاری از ورزشکاران ما به خاطر عدم رعایت اخلاق حرفه‌ای، احترام به هم نوع خود و غرور بی جا در این رقابت‌ها موفق به رکوردشکنی نشدند. من معتقدم که ما قبل از این که به فکر کسب مدال باشیم، باید سعی کنیم اخلاق حرفه‌ای را در نظر بگیریم. تنها کسب مدال به تنهایی مهم نیست،‌ بلکه داشتن اخلاق، رفتار حرفه‌ای و احترام به همنوع ارزش آن بیش از کسب مدال است.


 


سرمربی تیم ملی با بیان این که سطح مسابقات تیراندازی در ریو پایین‌تر از لندن بود، خاطر نشان کرد: من نمی دانم دلیل این مساله چه چیزی بود. شاید فشار مسابقات، مسافت زیاد و یا غرور بیش از حد تیراندازان سبب شده بود که در هیچ ماده ای از رشته تیراندازی رکورد جدیدی زده نشود و سطح مسابقات آن طور که انتظار داشتیم بالا نبود. من حتی پیش از اعزام به بازی‌ها پیش‌بینی کرده بودم که در هر دو ماده تپانچه بادی بانوان و تپانچه 50 مترخفیف موفق به رکورد شکنی شویم که متاسفانه هیچ رکورد جدیدی شکسته نشد.


 


وی افزود: معصومه خدابخشی یکی از تیراندازان خوب ما در این مسابقات بود که تا 20 تیر اول نیز رقابت خوبی را به نمایش گذاشت، اما در راند سوم و چهارم تمرکز خود را دست داد و نتوانست به فینال راه پیدا کند. همچنین عالیه محمودی با توجه به تجارب حضور در دو پارالمپیک، انتظار بیشتری از او در فینال مسابقات داشتیم. به رغم این که وی در مرحله مقدماتی نفر اول بود، ولی در فینال ضعیف طاهر شد و به مقام هشتمی دست پیدا کرد.


 


سرمربی تیم ملی تیراندازی معلولان در حالی منکر رکوردشکنی ساره جوانمردی در پارالمپیک ریو می شود و آن را اشتباه رسانه ها عنوان می کند که نتایج رسمی مسابقات نشان می دهد که ساره جوانمردی رکورد فینال پارالمپیک را به خود اختصاص داده است و این رکورد به نام او ثبت شده است اما معلوم نیست چرا سرمربی تیم ملی حالا که حدودا یک ماه از این بازیها می‌گذرد، قصد انکار رکوردشکنی ساره جوانمردی را دارد.


 


در بازیهای پارالمپیک قبلی در مرحله فینال 10 تیر زده می شد اما در فینال ریو 20 تیر زده شد به همین خاطر حد نصاب جدیدی برای رکوردهای فینال به ثبت رسیده که جوانمردی در هر دو ماده 10 متر و 50 متر موفق شده رکورد فینال بازیهای پارالمپیک را به خود اختصاص دهد. ضمن اینکه رکورد پارالمپیک (PR) با رکورد فینال پارالمپیک(FPR) متفاوت است.


 


منبع : ایسنا

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است