درمان دست معلول کودک با استخوان پا

درمان دست معلول کودک با استخوان پا

5 اسفند 1395

پزشکان توانسته اند برای نخستین بار در جهان اختلال ژنتیکی دست یک کودک را با پیوند زدن استخوان و مفصل از پای او درمان کنند.

 

 لال دینگ یک پسربچه ۸ ساله است که در آمریکا زندگی می کند و به طور مادرزاد با نوعی اختلال نادر ژنتیکی متولد شده است. این اختلال سبب شده استخوان داخلی دست که آرنج را به ساعد دست متصل می کند به طور کامل شکل نگیرد. در این حالت دست راست لال فقط یک استخوان کوچک داشت.

 

به همین دلیل او انگشت شست نداشت و دست او با زاویه ۹۰ درجه به داخل خم شده بود. البته امکان صاف کردن دست لال با جراحی معمولی وجود داشت ولی در این حالت دست او قابلیت حرکت زیادی نداشت و البته امکان رشد این عضو کودک نیز از بین می رفت.

 

 

همچنین قبلا به وسیله یک عمل جراحی انگشت اشاره لال جایگزین انگشت شست او شده بود.

 

 اما والدین او خواستار اصلاح استخوان دست پسرشان بودند به همین دلیل از پزشکان مرکز Curtis National Hand Center کمک خواستند.

 

درهمین راستا دکتر رایان کتز و گروهی از پزشکان این مرکز برای درمان کودک از روش یک میکروجراح فنلاندی استفاده کردند. پزشکان با تکیه بر روش فنلاندی یک استخوان، یک مفصل و یک صفحه رشد از پای کودک را در دست او قرار دادند تا قابلیت های دست و بازو رابرای او تکمیل کنند.

 

 جالب آنکه میکروجراح فنلاندی نیز برای مشاوره در این عمل جراحی سخت به آمریکا پرواز کرد.  این عمل جراحی هشت ساعت طول کشید ودر آن دو تیم جراحی (یکی برای  جراحی پا و دیگری برای جراحی دست) همکاری کردند.

 

 از آن زمان تاکنون بازوی لال حدود دو اینچ رشد کرده و دست او نیز نسبت به قبل قدرت بیشتری یافته است. به گفته کتز، لال هیچ دردی ندارد و می تواند بدون هیچ مشکلی حرکت کند. وی  هم اکنون مشغول فیزیوتراپی است تا کارکردن با مچ دست  و انگشتانش را بیاموزد.

 

منبع : مهر

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است