دستاورد فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولین در سال 95 مشخص شد

دستاورد فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولین در سال 95 مشخص شد

9 اسفند 1395

 رهاورد تلاش ملی‌پوشان جانباز و معلول در سال 95، حضور در 133 اعزام برون مرزی و نیز بازی های پارالمپیک ریو است که منجر به کسب 29 نشان طلا، 19 نقره و 29 برنز شد که از این 77 مدال، 56 نشان مربوط به اعزام های مختلف در سطوح جهانی، بین المللی و آسیایی و 24 مدال دستاورد بازی های پارالمپیک 2016 است.

 

نمایندگان کشورمان در مسابقات پارالمپیک ریو موفق به کسب 8 نشان طلا، 9 نقره و 7 برنز شدند که از این میان دو نشان نقره انفرادی و یک نشان نقره تیمی، سهم ورزش نابینایان و کم بینایان بود.

 

بانوان در سال 95 نیز سهمی قابل توجه در افتخارات ورزش جانبازان و معلولین داشتند و در مجموع از میان مدال های کسب شده در این سال، 7 نشان طلا، 2 نقره و یک برنز سهم بانوان بود. همچنین بسیاری از اولین ها نیز با حضور بانوان محقق شد، از جمله،اولین حضور تیم ملی والیبال نشسته بانوان در بازی های پارالمپیک، اولین حضور رشته قایقرانی در پارالمپیک با حضور شهلا بهروزی راد، اولین حضور یک بانوی ورزشکار پارالمپیکی به صورت همزمان در بازی های المپیک و پارالمپیک که زهرا نعمتی این افتخار را به نام خود ثبت کرد.

 

انتخاب زهرا نعمتی به عنوان اولین ورزشکار پارالمپیکی که افتخار پرچم داری کاروان المپیک را داشت نیز رویداد مهم دیگری بود که بازتاب گسترده ای در دنیا داشت. وی همچنین موفق شد عنوان قهرمانی خود در بازی های پارالمپیک لندن را تکرار کند و با کسب نشان طلا از بازی های پارالمپیک ریو این افتخار را مجددا به نام خود ثبت کرد.

 

پرچم داری کاروان پارالمپیک نیز بر عهده عشرت کردستانی، ملی پوش تیم والیبال نشسته بود که انعکاس خوبی در رسانه های سراسر دنیا داشت و توانست نقش بانوان ایرانی را هر چه بیشتر نمایان کند.

 

ساره جوانمردی نیز با کسب دو نشان طلا از بازی های پارالمپیک ریو، ملی پوشی بود که سهمی بسزا در جایگاه کاروان ایران داشت و توانست با جهشی قابل توجه، نشان برنز بازی‌های پارالمپیک لندن را به دو نشان طلا در پارالمپیک ریو تبدیل کند.

 

قهرمانی والیبال نشسته مردان در بازی های پارالمپیک ریو نیز رویداد شیرین دیگری بود که توانست تلخی فینال بازی های پارالمپیک لندن را پاک کند و بار دیگر قدرت والیبال نشسته ایران را به رخ جهانیان بکشد. حضور مرتضی مهرزاد، بلند قامت ترین بازیکن حاضر در بازی های پارالمپیک ریو و عضو تیم ملی والیبال نشسته نیز بسیار مورد توجه قرار گرفت و توجه رسانه ها را به خود جلب کرد.

 

دیگر رویداد مهم و قابل توجهی که در سال 96 رخ داد، رکورد تاریخی سیامند رحمان در رقابت های دسته فوق سنگین بازی های پارالمپیک ریو بود که با ثبت رکورد 310 کیلوگرم توانست ضمن دفاع از عنوان قهرمانی و قوی ترین مرد دارای معلولیت جهان، برای دومین بار به نشان طلا در بازی های پارالمپیک دست یابد.

 

ملی پوشان جوان تیم بسکتبال با ویلچر نیز توانستند با عملکردی درخشان در بازی های انتخابی قهرمانی جهان، ضمن دست یابی به عنوان قهرمانی، سهمیه مسابقات قهرمانی جهان را که سال آینده به میزبانی کانادا برگزار می شود، دریافت کردند.

 

از دیگر رویدادهای مهم سال 96 در عرصه برون مرزی می توان به قهرمانی تیم ملی والیبال نشسته در رقابت‌های بین المللی هلند ،قهرمانی تیم ملی فوتبال هفت نفره در رقابت‌های بین‌المللی دانمارک، میزبانی رقابت‌های بین المللی اسکی برای اولین بار، میزبانی از تیم والیبال نشسته آلمان و برگزاری اردوی مشترک تدارکاتی برای بازی های پارالمپیک ریو اشاره کرد.

 

برگزاری رقابت های قهرمانی کشور در تمامی رشته ها، برگزاری لیگ های باشگاهی در رشته های بسکتبال با ویلچر، والیبال نشسته، بوچیا، تنیس و برگزاری اردوهای آمادگی در رشته های مختلف از دیگر اقدامات فدراسیون ورزش های جانبازان و معلولین در سال 95 است.

 

دیگر رویداد مهم دیگر که می تواند از سال آینده تاثیر بسزایی در ورزش جانبازان و معلولین داشته باشد، تصویب انتزاع کمیته ملی پارالمپیک از کمیته ملی المپیک و مستقل شدن بودجه این کمیته است.

 

از دیگر افتخارات امسال می توان به انتخاب رکورد شکنی سیامند رحمان در بازی های پارالمپیک ریو، پرچم داری زهرا نعمتی در المپیک ریو ، حضور تاثیر گذار ساره جوانمردی در بازی های پارالمپیک، درخشش تیم ملی والیبال نشسته مردان در بازی های پارالمپیک ریو اشاره کرد که در زمره پنجاه رویداد برتر سال 2016 به انتخاب کمیته بین المللی پارالمپیک معرفی شدند.

 

همچنین با تصویب نهایی شورای برنامه ریزی آموزشی و درسی دانشگاه جامع علمی، کاربردی، سه رشته تربیت مربی والیبال معلولین، دو ومیدانی و بدن سازی به جمع رشته های این دانشگاه افزوده شد و علاقه مندان از این پس می توانند در این سه رشته نیز ادامه تحصیل دهند.

 

اگرچه بازی های پارالمپیک به پایان رسید اما سال آینده، سالی پرکار برای ورزش جانبازان و معلولین خواهد بود و مقدمات حضور در بازی های پاراآسیایی اندونزی و نیز مسابقات جهانی، بین المللی و آسیایی پیش بینی شده تا افتخار آفرینان جانباز و معلول بار دیگر با حضور در این میادین پرچم کشورمان را به اهتزاز درآورند.


منبع : برنا

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است