هرسال30 هزار کودک معلول درکشور متولد می‌شود

هرسال30 هزار کودک معلول درکشور متولد می‌شود

10 اسفند 1395

معاون اجتماعی وزیربهداشت، درمان وآموزش پزشکی گفت: هرسال 30 هزار کودک دارای معلولیت در کشور متولد می‌شود که بخشی از آنها به دلیل ازدواج فامیلی است.

 

 محمدهادی ایازی: بسیاری از اختلالات و معلولیت های بدو تولد با غربالگری و مشاوره های ژنتیک قبل از ازدواج و قبل از بارداری قابل پیشگیری است ضمن اینکه براساس قانون سقط درمانی امکان سقط قانونی برخی از این معلولیت‌ها وجود دارد.


وی ادامه داد: در ایران 58 بیماری نادر شناسایی شده اما هنوز افراد زیادی در رابطه با این موضوع در کشورهستند که شناخته نشده‌اند.


وی گفت: به ازای هر پنج هزار نفریک بیمار نادر در کشور وجود دارد و بسیاری از بیماری‌های نادر درمان ندارند و فقط با برخی دارو‌ها درد این بیماران تسکین پیدا می‌کند.


معاون اجتماعی وزارت بهداشت با بیان اینکه بیماران نادرنیازمند حمایت هستند افزود: در کشور 620 سازمان مردم نهاد در حوزه سلامت فعالیت می‌کنند، اما تا قبل از دولت یازدهم، هیچ دستگاه دولتی مسئولیت ساماندهی این سازمانها را به عهده نداشت.


ایازی گفت: تامین هزینه های بیماران نادر نیازمند حمایت و همکاری همه افراد است و دولت، متخصصان و مردم سه ضلع مثلثی هستند که باید برای حمایت از بیماران نادر مشارکت کنند.

 

منبع : ایرنا

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است