افتتاح سه بوستان تخصصی در تهران تا نوروز

افتتاح سه بوستان تخصصی در تهران تا نوروز

18 اسفند 1395

معاون خدمات شهری شهرداری تهران از احداث بوستان ویژه نابینایان در منطقه 8، بوستان گیاهان دارویی در منطقه 9 و مزرعه خانواده در منطقه 14 تا پایان سال جاری خبر داد و افزود: این بوستان‌ها برای ایام نوروز به بهره برداری خواهند رسید تا شهروندان بتوانند از این بوستان‌ها به ویژه مزرعه خانواده به مساحت 2500 متر مربع استفاده کنند.

 

 مجتبی یزدانی  در جلسه اقدامات معاونت خدمات شهری برای استقبال از بهار سال 1396 گفت: برای نوروز امسال تلاش شده علاوه بر اقدامات معمول برای ایام پایانی سال در سطح شهر تهران اقدامات ویژه‌ای انجام شود و در این مسیر از مشارکت شهروندان در قالب NGOها و مساجد برای اطلاع از نواقص و نگهداشت شهر استفاده شود.

 

وی افزود: در حال حاضر مناسب سازی 22 بوستان از 22 منطقه شهر تهران برای معلولین انجام شده است و تا پایان سال جاری نیز 22 بوستان دیگر در 22 منطقه تهران برای استفاده معلولین مناسب سازی خواهد شد.

 

وی ادامه داد: با توجه به نزدیکی به ایام نوروز ایمن سازی بوستان‌ها و آماده سازی آنها از ماه‌های گذشته در دستور کار قرار گرفت و ست‌های بازی کودکان و ست‌های ورزشی در اختیار مناطق قرار گرفته تا به تناسب در بوستان‌های سطح شهر تهران به کارگیری شوند.

 

وی به افزایش پل‌های عابر پیاده در سطح شهر تهران به ویژه مناطق جنوبی اشاره کرد و افزود: در حال حاضر 98 پل عابر پیاده در سطح شهر تهران وجود دارد که قطعا ظرف ماه‌های آینده به ویژه در مناطق جنوبی شهر تعداد این پل‌ها افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین تسهیل تردد معلولین از فروشگاه‌های شهروند، بازارهای سازمان میادین و میوه و تره بار و همچنین بهشت زهرا (س) در دستور کار قرار گرفته و بسیاری از آنها برای تردد معلولین مناسب‌سازی شده است.

 

وی تاکید کرد: حدود 10 هزار چشمه سرویس بهداشتی در معابر و بوستان‌های شهر تهران رفع عیب و نوسازی شده و همچنین 118 سقاخانه در سطح شهر تهران نوسازی‌شان تا بیش از 85 درصد انجام شده است.

 

معاون خدمات شهری شهرداری تهران به نوسازی 1255 آبنما و طرح حجمی در سطح شهر تهران اشاره کرد و افزود: ظرف ایام باقیمانده تا پایان سال جاری مجتمع‌های بالای 50 واحد و شهرک‌های مسکونی طرح تفکیک مبدأ در آنها اجرایی خواهد شد و مخازن اطراف این شهرک‌ها نیز با اجرای این طرح جمع آوری می‌شود. بیشترین شهرک مسکونی در منطقه 5 و کمترین آنها در منطقه 12 قرار گرفته است.

 

وی در خصوص مراسم ویژه روز درختکاری به درختکاری 1000 هکتار در کمربند سبز شهر تهران اشاره کرد و افزود: فردا مراسم اضافه شدن 1000 هکتار زمین درختکاری شده به کمربند سبز اطراف شهر تهران انجام خواهد شد که به این ترتیب مساحت کمربند سبز شهر تهران به 39 هزار 100 هکتار می‌رسد.

 

بیشترین مساحت کمربند سطح شهر تهران در منطقه 4 واقع شده است البته در مناطق 5، 20 و 21 نیز این جنگل کاری انجام شده است.

 

یزدانی ادامه داد: به جز جنگل کاری‌های انجام شده با مشارکت شهروندان یک میلیون و 400 هزار اصله درخت نیز در سطح شهر تهران در روز درختکاری سال 94 کاشته شده است.

 

کاشت چهار میلیون شاخه گل در تهران برای ایام نوروز

 

معاون خدمات شهری شهرداری تهران از کاشت چهار میلیون شاخه گل در مناطق 22 گانه شهر تهران برای ایام نوروز خبر داد و افزود: علاوه بر گلکاری‌های انجام شده 14 هزار متر مربع نیز فرش گل در حواشی بزرگراه‌ها برای سال جاری انجام شده است. همچنین 21 بوستان به مساحت 28 هکتار در مناطق 1، 2، 3، 4، 7، 8، 14، 18 و 22 تا پایان سال جاری به بهره برداری خواهند رسید.

 

وی انجام 30 هزار متر مربع کفپوش محیط بازی بوستان‌ها را یکی دیگر از اقدامات سازمان بوستان‌های شهرداری تهران خواند و افزود: برای امسال سه بوستان ویژه از جمله مزرعه خانواده در منطقه 14، بوستان نابینایان در منطقه 8 و بوستان گیاهان دارویی در منطقه 9 به بهره برداری خواهد رسید. همچنین در مناطق 19، 4، 15، 20 و 22 که به عنوان ورودی‌های شهر تهران محسوب می‌شوند با اجرای طرح‌های فضای سبز، تعویض گاردریل‌ها و رنگ آمیزی جدول‌ها اقدامات ویژه‌ای برای ایام نوروز و استقبال از مسافرین انجام شده است.

 

یزدانی به 400 هکتار درختکاری در اطراف و حاشیه پارک‌های جنگلی چیتگر و لویزان اشاره کرد و ادامه داد: در بوستان‌های جنگلی شهر تهران همانند چیتگر و لویزان نیز اقدامات ویژه‌ای برای ایام نوروز انجام شده است.

 

وی در تشریح اقدامات سازمان زیباسازی شهرداری نیز به نمایش 30 اثر دیوارنگاری هنرمندان منتخب جشنواره‌های مختلف در حد فاصل چهارراه ولیعصر(عج) تا میدان تجریش اشاره کرد و افزود: 150 مجسمه حجمی، 100 مورد نقاشی دیواری، 59 مورد نقاشی دیوار مدارس و برگزاری جشنواره تخم مرغ‌های نوروزی با نمایش 300 اثر منتخب از دیگر اقدامات این سازمان برای ایام نوروز محسوب می‌شود. همچنین به مناطق مجوز گذاشتن تا سقف 40 سفره هفت سین داده شده است و 34 اثر منتخب جشنواره‌های دو سالانه نیز در سطح شهر تهران به نمایش گذاشته خواهد شد.

 

یزدانی با اشاره به اجرای مبلمان ویژه میدان‌های محمدیه، راه آهن و انقلاب گفت: 500 ست مبلمان برتر جشنواره‌های مختلف شهر تهران در میادینی همچون انقلاب و سایر نقاط شهر تهران اجرایی خواهد شد، همچنین میدان‌های انقلاب، فردوسی، پل‌های کاروانسراسنگی 1 و 2 برای ایام نوروز نورپردازی خواهد شد. 60 اثر نیز به عنوان المان‌های نوروزی در سطح شهر تهران قرار خواهد گرفت.

 

معاون خدمات شهری شهرداری تهران در تشریح اقدامات سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری تهران به بهره برداری 11 میدان در سال 95 اشاره کرد و افزود: برابر وعده قبلی برای افتتاح 30 بازار در سال 95 ، تا کنون 11 بازار به بهره برداری رسیده و 15 بازار نیز تا قبل از پایان سال جاری به بهره برداری می‌رسد. همچنین چهار بازار نیز در ایام تعطیلات نوروز آماده بهره برداری خواهند شد.

 

وی ادامه داد: سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری تهران توزیع 14 هزار تن میوه را برای عرضه در ایام پایانی سال در برنامه کاری خود قرار داده است. همچنین 129 بازار این سازمان توزیع سبدهای مهربانی را انجام خواهند داد و در 72 بازار سطح شهر تهران اهدای میوه رایگان به کودکان انجام خواهد شد.

 

یزدانی جمع آوری زباله‌های حجیم در سطح شهر تهران را از اقدامات ویژه سازمان مدیریت پسماند خواند و ادامه داد: بهشت زهرای تهران نیز آمادگی دارد محیط این مکان مقدس را برای حضور شهروندان در جمعه پایانی سال مهیا کنند. با پلیس راهور نیز برای روانسازی ترافیک این روز هماهنگی‌های لازم انجام شده، تابلوهای اطلاع رسانی نیز در سطح بهشت زهرا (س) نصب شده است. همچنین حدود 50 هکتار درختکاری در بهشت زهرا(س) انجام خواهد شد. برنامه‌های هر ساله سازمان بهشت زهرا(س) همچون غبارروبی مزار شهدا نیز امسال انجام می‌شود و در زمان تحویل سال نو اهدای گل و گلدان به شهروندان در این مکان انجام می‌شود.

 

وی تاکید کرد: یک بازار میوه و تره بار نیز در بهشت زهرا(س) احداث خواهد شد تا شهروندان بتوانند از خدمات ارائه شده در این مکان نیز استفاده کنند.

 

بهره برداری از هفت ایستگاه آتش نشانی ظرف روزهای آینده

معاون خدمات شهری شهرداری تهران از بهره برداری هفت ایستگاه آتش نشانی جدید در سطح شهر تهران ظرف روزهای آینده در منطقه 18، کوی فراز سعادت آباد، جاده خراسان، محدوده تونل نیایش و میدان شوش خبر داد و افزود: سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران برای برگزاری مراسم چهارشنبه آخر سال در آمادگی کامل قرار گرفته و با شناسایی مکان‌های پر تردد و حادثه خیز نیروهای خود را در چهارشنبه آخر سال در این مکان‌ها مستقر خواهد کرد و نسبت به برگزاری این مراسم اطلاع رسانی و آموزش‌های دقیقی به شهروندان داده خواهد شد. تا بدین ترتیب از بروز هر گونه حادثه دلخراشی جلوگیری شود.

 

وی به اتمام شش هکتار از فاز دوم باغ پرندگان تا پایان سال جاری به عنوان یکی دیگر از اقدامات ویژه معاونت خدمات شهری شهرداری تهران اشاره کرد و افزود: قطعا تا پایان سال این بوستان به طور کامل به بهره برداری نخواهد رسید اما تلاش می‌کنیم شش هکتار از قسمت اصلی فاز دوم باغ پرندگان تا پایان سال برای بهره برداری آماده شود.

 

وی ادامه داد: بلوار کشاورز نیز که مقرر شده بود به صورت یک باغ راه زیبا در سطح شهر تهران اجرایی شود تا پایان فروردین ماه آماده حضور شهروندان خواهد بود.

 

یزدانی از آماده سازی شهر آفتاب برای برگزاری نمایشگاه کتاب خبر داد و افزود: با توجه به اینکه مسئولیت آماده سازی شهر آفتاب برای برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب به معاونت خدمات شهری سپرده شده است، جلسات متعددی جهت هماهنگی با بخش‌های مختلف از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گذاشته شده تا برای سال آینده این نمایشگاه همچون سال قبل به بهترین شکل ممکن برگزار شود.

 

معاون خدمات شهری شهرداری تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر روند ساخت بهشت زهرای2 گفت: آماده سازی 400 هکتار زمین خریداری شده از زمین‌های آستان حضرت امام خمینی (ره) در حال پیگیری‌است. این زمین‌ها جنب بهشت زهرای فعلی قرار گرفته و برای احداث بهشت زهرای 2 مراحل آماده سازی را طی می‌کند. امیدواریم تا پیش از پایان سال جاری بتوانیم 50 آمبولانس جدید را به ناوگان بهشت زهرا (س) وارد کنیم.

 

منبع : ایسنا

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است