سالانه 30 هزار معلول به جمع معلولین کشور اضافه می‌شوند

سالانه 30 هزار معلول به جمع معلولین کشور اضافه می‌شوند

2 آبان 1396

مدیر کل بهزیستی سمنان با اشاره به نقش اختلالات بینایی در جمعیت بالای معلولین ایرانی اظهار کرد: براساس آمار رسمی سالانه 25 تا 30هزار معلول به علت اختلالات ژنتیک به مجموعه معلولین کشور اضافه می‌شود.

 

 علی‌رضا ایزدپور در نشستی با مسئولان و مربیان بهزیستی استان از پیشگیری از معلولیت‌ها به عنوان جدی‌ترین استراتژی و برنامه بهزیستی کشور نام برد و خاطرنشان کرد: بهزیستی پیشگیری را مقدم بر درمان دانسته و از این رو درصدد است که با اجرای طرح‌های مختلف از وقوع حوادث و معلولیت پیشگیری کند.

 

وی با ستایش از پیگیری سازمان بهزیستی در چهارساله دولت تدبیر و امید و اجباری شدن طرح غربالگری ژنتیک گفت: این طرح یکی از مهمترین دستاوردهای سازمان در برنامه ششم توسعه است.

 

ایزدپور از برنامه‌ریزی سازمان برای تدوین آیین‌نامه اجرایی این طرح خبر داد و گفت: تدوین این آیین‌نامه اجرایی که امیدواریم هرچه زودتر بین علوم پزشکی و سازمان بهزیستی تدوین شود به کاهش معلولین کمک زیادی می‌کند.

 

مدیرکل بهزیستی استان سمنان از شناسایی1000 کودک دارای اختلال بینایی از طریق اجرای طرح غربالگری تنبلی چشم در استان سمنان خبر داد.

 

 ایزدپور با اشاره به طرح اجباری شدن طرح غربالگری ژنتیک در کشور که از سال گذشته توسط دولت تدبیر و امید به اجرا گذاشته شد از آن به عنوان یکی از برنامه‌های دولت دکتر روحانی در این بخش نام برد و اظهار کرد: چنانچه این یک‌هزار کودک بینایی‌سنجی، شناسایی و درمان نمی‌شدند در آینده دچار نابینایی شدید می‌شدند.

 

وی از آغاز طرح غربالگری تنبلی چشم(آمبلیوپی) بینایی در استان سمنان در روزهای اخیر خبر داد و افزود: خوشبختانه سازمان بهزیستی اقدامات خوب و موثری در این راستا انجام داده است و با استفاده از این طرح و شناسایی اختلالات ژنتیکی توانسته است از نابینایی تعداد زیادی از کودکان که در این زمینه اختلال داشتند پیشگیری کند.

 

وی از غربالگری بالغ بر 69 هزار کودک در استان سمنان در چهار ساله دولت تدبیر و امید خبر داد و افزود: یک‌هزار نفر از این کودکان دارای اختلالات ژنتیکی بودند.

 

مدیر کل بهزیستی استان سمنان از وجود 30 هزار کودک و جامعه هدف این طرح در استان خبر داد و اضافه کرد: 13 پایگاه ثابت ، 159 پایگاه سیار و 135 مهد کودک  و پایگاه فعال برای اجرای این طرح در استان پیش‌بینی شده که کار بینایی‌سنجی و غربالگری در آنها انجام می‌شود.منبع : ایسنا

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است