همگرایی مدیران شهری برای تکریم معلولان

همگرایی مدیران شهری برای تکریم معلولان

6 آبان 1396

نایب رئیس شورای شهر اصفهان گفت: از جمله اقشاری که ما نسبت به آنها ماموریت داریم معلولانی با انواع مختلفی از معلولیت هستند که باید برای آنها برنامه ریزی داشته باشیم.

 

نخستین نشست رفع موانع شهری برای معلولان و سالمندان به میزبانی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری و با حضور مدیران شهری و استانی، نهادهای مدنی و نمایندگان جامعه معلولان برگزار شد.

 

 علیرضا نصر اصفهانی در این نشست اظهار داشت: یکی از نمادهای شهر خوب، خوشحالی شهروندان است، اگر شرایط شادی مردم فراهم شود به طور یقین رسالت خود را انجام داده‌ایم، از جمله اقشاری که ما نسبت به آنها ماموریت داریم معلولانی با انواع مختلفی از معلولیت هستند که باید برای آنها برنامه ریزی داشته باشیم.

 

وی افزود: 40 سال پیش در رویکردهای جهانی سازمان ملل گفته شده که دنیا باید به شکلی ساخته شود که یک معلول به طور مستقل و بدون وابستگی به دیگران بتواند در شهر، محافل و مجالس حضور پیدا کند و در این زمینه ماموریت کاملاً مشخص است.

 

لزوم برنامه ریزی شهری برای حمایت از معلولان

نصر اصفهانی ادامه داد: این ماموریت در دو بخش اشاره می‌شود، نخست اینکه باید شرایط زندگی امیدوارانه برای معلولان فراهم شود و دوم اینکه مباحث پیشگیرانه باید مورد توجه قرار گیرد، به این ترتیب معلولان در شهر از نقشی برخوردار خواهند شد و آسیب‌های اجتماعی نیز کاهش پیدا می‌کند.

 

وی گفت: سالیانه در بودجه تقریبا بین 200 الی 300 میلیون تومان در هر منطقه مبلغی تحت عنوان مناسب سازی شهر جهت معلولان و سالمندان و جانبازان اختصاص داده‌ایم که در مجموع بالغ بر 3 میلیارد تومان بوده است.

 

وی با اشاره به فعالیت پویش مردمی ترافیک در این زمینه گفت: اقدامات انجام شده باید استمرار داشته باشد و در این صورت به نتایج خوبی خواهیم رسید، در همین راستا می‌توانیم پویشی در ارتباط با مراقبت‌ها و مواظبت‌هایی که در زمینه‌های مختلف مرتبط با جامعه معلولان نیاز است ایجاد و دنبال کنیم.

 

برای حل مشکلات معلولان فرهنگ سازی شود

فریده روشن رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر اصفهان، در این نشست اظهار داشت: اصفهان از نظر آمار نزاع خیابانی سومین شهر کشور است و بسیاری از این مسائل مرتبط با زیرساخت‌هایی است که برای پیشگیری از ترافیک به آنها نیاز است زیرا قطعا آرامش بخشی ترافیکی از بروز مشکلات اجتماعی نیز جلوگیری می کند.

 

وی افزود: در چنین شرایط ترافیکی، از لحاظ روحی و روانی برای شهروندان مشکل ایجاد می‌شود که نتیجه آن نزاعات خیابانی و بسیاری از آسیب‌های اجتماعی دیگر است.

 

روشن با بیان اینکه این مشکلات برای جامعه معلولان کاملاً مشهود و چند برابر است، گفت: برای حل این مشکلات باید فرهنگ سازی صورت گیرد و در این راستا باید 4 سال فعالیت مداوم داشته باشیم.

 

وی با اشاره به لزوم برنامه ریزی در زمینه فرهنگ سازی ترافیک بیان کرد: اگر زیرساخت‌ها فراهم شود تا معضل ترافیک حل گردد، در نهایت فرهنگ مناسب در جامعه حاکم شده و مشکلات و مسائل اجتماعی کاهش پیدا می‌کند.

 

زمان آزمون و خطا گذشته است

مهدی مقدری سخنگوی شورای شهر اصفهان در ادامه این نشست با بیان اینکه زمان آزمون و خطا گذشته است، گفت: شهرهایی که همه استانداردهای لازم در راستای خدمت رسانی به معلولان دارند باید بررسی و زمینه اعزام هیئت به آنها فراهم شود تا بتوانیم به دنبال انتقال دانش آنها و پیاده سازی فعالیت‌های آنها در شهر باشیم.

 

وی افزود: برای پیشبرد اهداف طرح جامعه معلولان نیازی به حضور فیزیکی همه سیاستگذاران نیست، مهم این است که متولیان طرح با مشارکت ذی نفعان یعنی جامعه معلولان به جمع بندی رسیده و بقیه افراد موظف به سیاستگذاری و بودجه بندی هستند.

 

سخنگوی شورای شهر اصفهان بیان کرد: ما موظف هستیم در بودجه سالانه شهرداری شرایط را برای اجرای این طرح‌ها پیش ببریم، در این راستا جامعه معلولان باید درخواست‌های لازم برای برطرف شدن مشکلات خود را بیان کرده تا با استفاده از این نظرات اقدامات لازم صورت گیرد.

 

مقدری با بیان اینکه در این راستا باید نگاه پیشگیرانه و خدمت رسان داشته باشیم و فعالیت‌ها نیز سریع انجام شود، گفت: به اندازه کافی زمان را از دست داده‌ایم، تمام رویه‌های غلط شهر باید اصلاح شود، در این راستا گفت‌وگو با ذی نفعان باید صورت گیرد و از هیچ کمکی برای در اختیار قرار دادن حق شهروندان معلول کوتاهی نخواهیم کرد.

 

وی با اشاره به اجرای طرح سه شنبه های بدون خودرو گفت: امروز می‌بینیم که این طرح حداقل به پیاده راه شدن چهارباغ منجر شده و باید گفت این طرح ارزش سرمایه گذاری را داشت.

 

12 آذر بهترین زمان برای معرفی جامعه معلولان است

دکتر سعید صادقی مدیرکل بهزیستی استان اصفهان در ادامه این نشست با اشاره به فعالیت‌های ستاد مناسب سازی استان با حضور استاندار، شهردار و سایر مسئولان استانی اظهار داشت: 35 الی 37 درصد معابر و دستگاه‌های اداری ما مناسب سازی شده‌اند و به این ترتیب در کشور در تراز عالی قرار گرفته‌ایم.

 

وی با اشاره به حضور در جشنواره شهید رجایی گفت: این جشنواره هر ساله برگزار می‌شود و 20 امتیاز دارد، براساس ارزیابی‌های انجام شده مشخص شد که بسیاری از ادارات حداقل شرایط ورود معلولان را ندارند.

 

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان با بیان اینکه فعالیت تشکل‌ها و انجمن‌های معلولان از امتیازات مثبت اصفهان است، گفت: معلولان ما نیازمند ترحم نیستند بلکه نیازمند تامل هستند و این جلسه نیز در همین راستا تشکیل شده است.

 

صادقی با اشاره 12 آذر روز معلولان بیان کرد: این روز بهترین زمان برای معرفی جامعه معلولان است.

 

وی ادامه داد: 120 هزار نفر از معلولان استان تحت پوشش اداره کل بهزیستی استان اصفهان هستند که 63 درصد از آنها در شهر اصفهان زندگی می‌کنند.

 

لزوم انجام فعالیت‌های هماهنگ در حوزه اجتماعی

مدیرکل ارتباطات و روابط بین الملل شهرداری اصفهان بیان کرد: شهرداری تلاش‌های زیادی برای مناسب سازی فضاهای فعلی صورت می‌دهد اما به عنوان مثال نوسازی و اتوبوسرانی برخی مسائل را در این زمینه رعایت نمی‌کنند، بنابراین اقدامات در این حوزه باید فراتر از سلیقه‌ها صورت گیرد.

 

ایمان حجتی افزود: بخش خصوصی در این فضا پروتکل‌های خود را سریع تعریف و بر اجرای آن نظارت کرده و نظام پاداش و تنبیه دارد، بنابراین بسیار مهم است که شورا این موضوع را تبدیل به قانون کند و آنچه امروز نیاز داریم همین موضوع است.

 

وی با بیان اینکه در طراحی فرآیندها باید نمونه‌های خوب دنیا را مورد بررسی قرار داد، گفت: در حوزه‌هایی که جنبه اجتماعی دارد باید حرکت‌های هماهنگ صورت گیرد، به این صورت که چند شهر پیرامون یک چالش همفکری می‌کنند ما نیز در داخل کشور این ظرفیت را داریم و باید اقدامات این چنینی به صورت مشترک با کلانشهرها صورت گیرد.

 

در هفته معلولان، فعالیت‌های هرروز با یک شعار انجام شود

علیرضا صلواتی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان در ادامه این نشست بیان کرد: پیشنهاد می‌شود در هفته معلولان، فعالیت‌های هر روز با یک شعار انجام شود، و بر روی مناسب سازی معابر، احترام اجتماعی  و سایر موضوعات تمرکز ویژه شود.

 

وی افزود: ناتوانان جسمی، معلولان و جانبازان، بخشی از افراد جامعه اند که همچون سایرین، نیازمند دسترسی و استفاده از امکانات و خدمات عمومی هستند اما، وجود برخی موانع در فضاهای شهری به ویژه معابر عمومی این مکان‌ها را فاقد شرایط لازم برای برآورده ساختن نیازهای دسترسی افراد معلول نموده است.

 

وی با اشاره به اینکه مدتهاست کارگروه مناسب سازی تردد جانبازان و معلولان در معاونت حمل و نقل تشکیل شده است. افزود: در این کارگروه اولویت اصلی مناسب سازی چهارراهها، معابر اصلی، ایجاد رمپ و روان سازی تردد جانبازان از پیاده رو به سمت تقاطع ها و ساماندهی پیاده روها است.

 

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان تصریح کرد: تجهیز تقاطع‌ها و گذرگاههای عابر پیاده برای تردد معلولان و جانبازان نیز در دست انجام است تا این قشر بتوانند بدون کمک دیگران با استفاده از چراغ های راهنمایی از عرض خیابان عبور کنند.

 

پیشنهاد تشکیل کمیته رسانه‌ای در حوزه معلولان

سید مجید زنجانی معاون فضای مجازی صدا و سیمای مرکز اصفهان، در ادامه این نشست با اشاره به لزوم توجه به دو محور در فعالیت‌های معلولان گفت: کمیته رسانه‌ای باید در زمینه نوع برنامه، زمان و موضوعات برنامه‌هایی ارائه کند که البته صدا و سیما در این زمینه اعلام آمادگی کرده است.

 

وی ادامه داد: توجه به فضای مجازی دومین مورد است، ما 45 میلیون نفر فعال رسانه‌ای داریم که ارگان‌های مرتبط مانند شهرداری، بهزیستی و انجمن معلولان می‌توانند به تولید محتوا پرداخته و در اختیار این مجموعه قرار دهند تا فرایند اطلاع رسانی به شکل موثر انجام شود.

 

زنجانی با بیان اینکه مهمترین دغدغه موجود این است که برای موضوعات محور تعریف نمی‌شود، اظهار داشت: در این زمینه باید کمیته‌ای تشکیل شده و به تولید محتوا بپردازد.

 

فعالیت‌های صورت گرفته برای جامعه معلولان کافی نیست

مدیرعامل مجمع تشکل‌های معلولان استان اصفهان در این نشست اظهار داشت: هدف اصلی ما از ایجاد انجمن حمایت از آسیب دیدگان نخاعی، کاشتن دانه‌هایی بود که بارور شده و در آینده از آن استفاده کنیم و امروز این درخت بارور شده است.

 

دکتر غلامرضا پسته‌ای با بیان اینکه در حوزه معلولان فعالیت‌های زیادی صورت گرفته اما کافی نیست، گفت: در سال‌های آینده با حجم زیادی از افراد سالمند روبرو خواهیم شد که یک سونامی محسوب می‌شود، بنابراین هر اقدامی که امروز صورت گیرد مانند یک برند و یک مدال است.

 

عضو هیئت موسس و هیئت امنای انجمن حمایت از بیماران آسیب نخاعی استان اصفهان تصریح کرد: اگر امروز تصمیمی در این باره گرفته شود در آینده نتیجه آن را خواهیم دید و لذتی عمومی برای همه و کل شهروندان ایجاد خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه اصفهان در حوزه معلولان پیشتاز است، گفت: با همه مشکلات در عرصه مناسب سازی از جایگاه خوبی برخوردار هستیم.

 

توجه به جایگاه آموزش و پرورش در موضوع معلولان

عضو هیئت مدیره انجمن حمایت از آسیب دیدگان نخاعی استان اصفهان در این نشست گفت: اگر قرار است در حوزه معلولان اتفاقی رخ دهد اکنون وقت آن است.

 

علیرضا ابراهیمیان با اشاره به لزوم مناسب سازی فضای شهری از جمله اتوبوس‌ها برای استفاده معلولان بیان کرد: انجمن ما به دنبال مطرح کردن مشکلات به نحو احسن، دادن راهکار و هم جهت کردن ذهن مدیران و مسئولان است.

 

وی ادامه داد: توجه به جایگاه آموزش و پرورش، پلیس راهور و آموزش های شهروندی از مواردی است که در حوزه مناسب سازی معلولان باید به آنها توجه شود.

 

عضو هیئت مدیره انجمن حمایت از آسیب دیدگان نخاعی استان اصفهان افزود: صدا و سیما باید ابتدا کمیته‌ای را در حوزه معلولان تشکیل دهد تا دراین زمینه فعالیت مرتبط با تولید محتوا صورت گیرد.

 

وی خواستار همراهی همه رسانه ها در این زمینه شد.

 

المان‌های مربوط به معلولان در خیابان چهارباغ به صورت پایلوت اجرا شود

 

رئیس اداره فنی اداره کل حمل و نقل و پایانه‌های استان اصفهان گفت: در شهر تهران نیز بعضا دیده می‌شود که فضاهای شهری آماده شده برای معلولان مناسب نبوده و از المان‌های اشتباه استفاده شده است، حرمت این عزیزان باید حفظ شود و مشکلات موجود سبب ماندن این گروه در خانه‌ها شده که به دنبال آن مشکلات روحی و روانی نیز برای آنها ایجاد می‌شود.

 

محمد علی صلواتی با بیان اینکه طرح ارائه شده طرح بسیار خوبی است که باید گام به گام اجرا شود، افزود: همه المان‌ها باید جز به جز در خیابان چهارباغ به صورت پایلوت اجرا شود.

 

وی گفت: در حوزه جاده‌ای هم اقداماتی صورت گرفته است، در این زمینه ابلاغی در بخش اتوبوس‌های بین شهری اعلام شده و چنانچه انجمن معلولان پیشنهادی در این زمینه دارد باید ابلاغ کنند، ما در بخش فرهنگ سازی آمادگی کامل خود را اعلام می‌داریم.

 

بانک اطلاعاتی از جامعه معلولان تهیه شود

دکتر پیمان صالحی مدیر موسسه مردم نهاد ترازیست در ادامه این نشست با بیان اینکه در بحث‌های مطرح شده حتما وجود یک الگو لازم و ضروری است، گفت: براساس استانداردهای هدف و پیشگیری باید به جایی برسیم که کاهش معلولیت داشته باشیم.

 

وی افزود: در بحث آموزش و نگه داشتن حرمت معلولان، عصای سفید و کالسکه کودکان در بین مردم باید تلاش شود. باید در سنین پایین و مهد کودک به کودکان آموزش داد شود و در این زمینه قوانین مناسبی موجود است، البته این قوانین نیاز به تقویت دارد که نیاز به اجرا و حمایت قوی از آنها است.

 

صالحی گفت: باید بانک اطلاعاتی از این گروه (جامعه معلولان) تهیه شود و البته در زمینه نیاز سنجی آنها نیز باید فعالیت‌هایی صورت گیرد که لازم است برای کمک و اسپانسری اعلام آمادگی شود.

 

گفتنی است در طرح ارائه شده توسط پویش مردمی ترافیک شهر اصفهان مقرر شده اقدامات شاخصی در زمینه احقاق حقوق اجتماعی و شهری معلولان خصوصاً در زمینه ترافیکی انجام شود.

 

منبع : برنا

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است