عینک واقعیت افزوده کم بینایان را بینا می کند

عینک واقعیت افزوده کم بینایان را بینا می کند

16 آبان 1396

افراد کم بینا که قادر به رانندگی، خرید و بازی در فضای آزاد نیستند می توانند با استفاده از عینک های واقعیت افزوده توان بینایی خود را به دست آورند.

 

 دو محقق دانشگاه آکسفورد با همکاری یکدیگر و پس از چند سال تلاش عینک هوشمند واقعیت افزوده ای را طراحی کرده اند که ضعف بینایی افراد کم بینا را برطرف می کند و توانایی تشخیص جزئیات توسط چشم را ارتقا می بخشد.

 

کم بینایان با استفاده از این عینک ها می توانند بدون نیاز به کمک سایر افراد راه بروند، از برخورد با موانع اجتناب کنند و حتی در نور کم مسیر خود را بیابند.

 

عینک های یادشده از ترکیبی از الگوریتم های هوشمند دید رایانه ای و تعدادی دوربین برای ثبت صحنه های اطراف بهره می گیرند. سپس با تشدید و تاکید بر جزئیات موجود در این عکس ها مانند کنتراست تصاویر و نمایش اغراق آمیز برخی اجزا و به خصوص موانع موجود اطلاعات برای کاربر ارسال می شود.

 

این دو محقق برای تکمیل کار طراحی این عینک شرکتی به نام OxSight تاسیس کرده و تا به حال ۶۵۸ هزار دلار کمک مالی از گوگل دریافت کرده اند. آنان امیدوارند تا این عینک تا قبل از پایان سال ۲۰۱۷ برای عرضه در بازار آماده باشد.

 

عینک های یادشده مجهز به سیستم عامل اندروید هستند و قرار است مدل نهایی آنها بسیار ساده تر بوده و شبیه به عینک آفتابی عادی باشد. قیمت این عینک ها هنوز اعلام نشده است.

 
منبع : مهر

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است