یکی از فرزندان معلولان از سربازی معاف می شود

یکی از فرزندان معلولان از سربازی معاف می شود

6 دی 1396

 نمایندگان در ادامه جلسه علنی امروز  مجلس شورای اسلامی ماده 26 لایحه حمایت از حقوق معلولین را با 182 رای موافق، 4 رای مخالف، 3 رای ممتنع از 228 نماینده حاضر تصویب کردند.


نمایندگان مجلس در ماده 26 این لایحه مقرر کردند که پنجاه‌درصدحقوق و مزایا یا دستمزد مشمول مالیات یکی از اولیاء افراد دارای معلولیت خیلی شدید و شدید مادامی که مسؤولیت پرداخت هزینه های مترتب بر معلولیت فرد بر عهده اولیاء است از پرداخت مالیات معاف است. گواهی تأیید نوع و شدت معلولیت افراد مشمول این ماده از سوی کمیسیون پزشکی تشخیص نوع و شدت معلولیت سازمان ارائه خواهد شد.


خانه ملتی ها در تبصره ماده 26 این لایحه مصوب کردند که آیین‏نامه اجرائی این ماده توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت ظرف مدت 6‌ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه می‏شود و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.


نمایندگان مجلس در ماده27 لایحه حمایت از حقوق معلولان مصوب کردند که یکی از فرزندان اولیائی که خود ناتوان و معلول بوده (‌هر دو یا یکی از آنها‌معلول باشد) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت‌وظیفه عمومی معاف می‌ شود.


نمایندگان در ‌تبصره این ماده تصویب کردند که همسرانی که زن ناتوان و معلول خود را سرپرستی می‌ کنند مادامی که‌سرپرستی همسر ناتوان و معلول را برعهده داشته باشند از انجام خدمت وظیفه عمومی ‌معاف می‌ شوند.


مجلسی ها در ماده 28 این لایحه دولت را مکلف کردند کمک‌هزینه معیشت افراد دارای معلولیت بسیار شدید و یا شدید فاقد شغل و درآمد را به میزان حداقل دستمزد سالانه تعیین و اعتبارات لازم را در قوانین بودجه سنواتی کشور منظور کند.


براساس این مصوبه بانوان کارمند دارای همسر یا فرزند معلول به شرط نگهداری فرد دارای معلولیت در منزل (با تأیید سازمان) از تسهیلات مقرر در قانون خدمت نیمه‏وقت بانوان ( مصوب 10/9/1362) و اصلاحات و الحاقات بعدی آن با استفاده از حقوق و مزایای کامل بهره‏مند خواهند شد.


همچنین کارمندان مرد دارای همسر معلول یا دارای فرزند معلول تحت سرپرستی و فاقد مادر به شرط نگهداری فرد دارای معلولیت در منزل (با تأیید سازمان) با یک‌چهارم (1/4 ) کسر ساعات کار هفتگی، از حقوق و مزایای کامل استفاده خواهند نمود.


مجلسی ها در ماده 29 این لایحه دستگاه های مشمول را مکلف کردند که ساعات کار هفتگی شاغلان دارای معلولیت‏های شدید و خیلی شدید را حداکثر 10 ساعت کاهش دهند.


نمایندگان مجلس در ماده 30 این لایحه، مرکز آمار ایران را مکلف کردند در سرشماری‌های عمومی جمعیت کشور‌ به نحوی برنامه‌ریزی نماید که جمعیت افراد دارای معلولیت به تفکیک نوع معلولیت آنها مشخص‌گردد.


خانه ملتی ها در ماده 31 این لایحه، به منظور شفاف‏سازی منابع مالی اختصاص یافته برای اجرای این قانون و حمایت از افراد دارای معلولیت، سازمان برنامه و بودجه کشور را مکلف کردند که نسبت به ایجاد ردیف اعتباری ذیل فصل رفاه اجتماعی متناسب با عناوین فصول این قانون در لوایح بودجه سنواتی اقدام کند.


خانه ملتی ها در ماده 32 این لایحه مصوب کردند که در راستای تحقق مفاد این قانون و با هدف نهائی اعمال نظارت عالیه بر حسن اجرای کلیه قوانین معطوف به افراد دارای معلولیت یا اثرگذار بر زندگی آنان، کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای این قانون در زیرمجموعه شورای عالی رفاه و تأمین اجتماعی با ترکیب زیر تشکیل می‏شود:


1- معاون اول رئیس جمهور (رئیس کمیته)
2- وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی (دبیر کمیته)
3- رئیس سازمان
4- وزیر راه و شهرسازی
5- وزیر آموزش و پرورش
6- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری
7- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
8- وزیر صنعت، معدن و تجارت
9- وزیر کشور
10- وزیر ورزش و جوانان
11- رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
12- رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور
13- رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور
14- نماینده تام‏الاختیار رئیس قوه قضائیه
15- رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران
16- پنج نفر از نمایندگان افراد دارای معلولیت کشور به انتخاب شبکه‏های ملی تشکلهای مردم‏نهاد بر حسب گروههای اصلی افراد دارای معلولیت کشور
17- سه نفر از کارشناسان برجسته امور افراد دارای معلولیت کشور با معرفی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی
18- نماینده انجمن‏های صنفی مراکز غیردولتی توانبخشی


نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تبصره 1این لایحه مصوب کردند که افراد ذیل نیز حسب مورد باید در این کمیته شرکت کنند
الف- سایر وزرا و مسؤولان مدعو متناسب با موضوع کار کمیته حسب مورد
ب- رؤسای کمیسیون‏های بهداشت و درمان و اجتماعی مجلس شورای اسلامی به طور ثابت و سایر کمیسیون‏ها بر حسب موضوع


براساس تبصره 2این ماده، دبیرخانه این کمیته در سازمان تشکیل خواهد شد.


نمایندگان در تبصره 3 این ماده، این کمیته را مکلف کردند هر سال، گزارش اقدامات انجام شده در راستای این قانون را دریافت، بررسی و پس از تأیید در شورای عالی رفاه و تأمین اجتماعی از طریق دولت به مجلس شورای اسلامی ارسال نماید. کمیسیون‏های اجتماعی، بهداشت و درمان و قضائی و حقوقی مکلفند ظرف مدت یک‌ماه پس از بررسی گزارش و صحت آن، خلاصه گزارش را در صحن علنی مجلس قرائت و نتایج آن را جهت اطلاع عموم منتشر کنند.


نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ماده 33 این لایحه مصوب کردند که دستگاههای مشمول باید هر سال گزارش اقدامات انجام شده خود را در خصوص اجرای این قانون و قانون تصویب کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت مصوب 13آذر87 به کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای این قانون ارسال کنند.


خانه ملتی ها در ماده 34 این لایحه مصوب کردند که قانون جامع حمایت از حقوق معلولان مصوب 16 اردیبهشت 1383 از تاریخ لازم‏الاجراء شدن این قانون نسخ می‏شود.


خانه ملتی در ماده 35 این لایحه مصوب کردند که آیین‏نامه‏های مورد نیاز این قانون ظرف مدت شش‌ماه پس از ابلاغ آن به استثنای موارد مصرح در این قانون، توسط وزارت، سازمان و مراجع مرتبط تهیه می‏شود و به تصویب هیأت وزیران می‏رسد.


تبصره- مادامی که آیین‏نامه‏های این قانون به تصویب نرسیده‏ است، آیین‏نامه‏های قانون جامع حمایت از حقوق معلولان در صورت عدم مغایرت با این قانون به قوت خود باقی است.منبع : ایرنا

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است