راه‌اندازی بخش‌های مشاوره ژنتیک ناشنوایی در مراکز ۱۱ گانه بنیاد بخشش

راه‌اندازی بخش‌های مشاوره ژنتیک ناشنوایی در مراکز ۱۱ گانه بنیاد بخشش

20 دی 1396

مدیرعامل بنیاد بخشش با بیان اینکه صرف هزینه ۴ میلیارد تومانی در سال، جمعیت ناشنوایان کشور را کاهش می دهد، گفت: بخش‌های مشاوره ژنتیک ناشنوایی در مراکز ۱۱ گانه بنیاد بخشش راه اندازی خواهد شد.

 

دکتر اجل‌لوئیان افزود: با صرف هزینه‌ای معادل ۴ میلیارد تومان سالانه ۱۰ درصد از جمعیت ۱۰۰۰نفری متولدان ناشنوای کشور کاهش می‌یابد و این یک کار حرکت بسیار ارزشمندی است که در صورت استمرار می‌تواند ظرف ۱۰ سال تولد کودک ناشنوا را تقریباً به ۱۰۰ نفر در سال تقلیل دهد.

 

در ادامه وی ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های یکساله ‌این مجموعه و عزم جدی هیأت امناء و هیأت مدیره این بنیاد در توسعه حمایت‌های کاشت و پس از کاشت از ورود بنیاد بخشش به موضوع پیشگیری و ایجاد بخش‌های مشاوره ژنتیک ناشنوایی در مراکز ۱۱ گانه با همکاری مدیران مراکز کاشت حلزونی در سراسر کشور خبر داد.

 

 در ادامه این نشست محمد فراهانی، رییس مرکز کاشت حلزونی بیمارستان رسول اکرم (ص) و رئیس هیأت امناء «بخشش»- در نشست مشترک مدیران هیأت امناء صرفه جویی ارزی و تعدادی از اعضا هیأت امناء بنیاد بخشش، با ذکر آماری از ناشنوایان و تعداد افراد کاشت شده در جهان و ایران، گفت: اولین عمل جراحی کاشت  حلزون در دنیا در سال ۱۹۶۱ و اولین عمل جراحی کاشت در ایران  در سال ۱۳۷۰ انجام شد.

 

وی افزود: متأسفانه آمار ناشنوایی در جهان روبه افزایش است و بیشترین آمار ناشنوایی ژنتیک هم در کشور ما مربوط به مناطق جنوب و جنوب غرب کشور است. باید توجه کرد که تعداد افرادی‌که در جهان کاشت حلزون انجام داده‌اند، حدود ۴۰۰ هزار نفر است. در ایران نیز ۹۰۲۷ نفر عمل کاشت حلزون را انجام داده‌اند و بهترین زمان مطلوب برای کاشت بین ۱تا ۵.۱ سالگی است.

 

فراهانی با بیان اینکه در سال جاری یک جوان کاشت حلزونی شده توانست رتبه ۵۶ رشته دندانپزشکی را کسب کند،اظهار کرد: یکی از ویژگی‌های این نوع معلولیت، دستیابی به سلامت کامل پس از انجام کاشت حلزونی است و به همین دلیل تلاش در جهت رفع این معضل در جامعه یکی از امور مهم، تأثیرگذار و خداپسندانه است.

 

در این نشست همچنین حسین قریب - رئیس هیأت امناء صرفه جویی ارزی - ضمن ارائه گزارشی از برنامه‌های هیأت امناء، گفت: بودجه مصوب برای امر کاشت حلزونی ۴۰ میلیارد تومان است که فعلا ۵۰ درصد آن تخصیص داده شده است.

 

وی از مذاکره هیأت امناء با یکی از شرکت‌های تأمین کننده پروتز خبر داد و اظهارکرد: بزودی در نشستی با مدیران هیأت امناء صرفه جویی ارزی مشکلات موجود و تأخیر در ورود پروتز را با روش فاینانس حل می‌کنیم.

 

بر اساس گزارش روابط عمومی بنیاد بخشش، رئیس هیأت امناء صرفه جویی ارزی همچنین مذاکرات با وزیر بهداشت و درمان را در جهت تسریع در واردات پروتز کاشت و رفع موانع موجود را مثبت و راهگشا ارزیابی کرد و گفتن: با همکاری بنیاد «بخشش» مشکلات خانواده‌های نیازمند پس از کاشت همچون گذشته برطرف شود.

 

منبع : ایسنا

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است