احتمال درمان نابینایی با سلول های بنیادی خون بند ناف

احتمال درمان نابینایی با سلول های بنیادی خون بند ناف

28 دی 1396

محققان در دانشگاه سین سیناتی بر این باورند که ممکن است سلول های بنیادی خون بند ناف بینایی از دست رفته به دلیل بیماری های قرنیه را احیا کند.

 

در حال حاضر، پیوند قرنیه تنها درمان واقعی برای احیای بینایی در کسانی است که به دلایلی مانند عفونت، زخم های شیمیایی و مکانیکی و نقص های مادرزادی ناشی از موتاسیون های ژنتیکی، بینایی شان را از دست داده اند.

 

با این حال، شمار قرنیه های اهدایی مناسب پیوند جوابگوی نیازها نیست و به همین دلیل نیاز مبرمی به ایجاد درمان های جایگزین است که یکی از آن ها پیوند سلول های بنیادی مزانشیمی است.

 

پژوهشی جدید در دانشگاه سین سیناتی ممکن است به ریکاوری بینایی از دست رفته بیماران مبتلا به اسکار قرنیه کمک کند.

 

وینستون کائو و همکارانش در دانشگاه سین سیناتی دریافته اند که پیوند سلول های بنیادی مزانشیمی بند ناف انسانی به مدل های موشی که فاقد پروتئین lumican هستند می تواند شفافیت قرنیه های نازک و تیره(cloudy) را در آن ها احیا کند.

 

پروتئین lumican، پروتئینی است که شکل گیری و حفظ قرنیه شفاف را کنترل می کند. مدل های موشی ناک اوت شده برای lumican قرنیه نازک و تیره دارند. پیوند سلول های بنیادی بند ناف شفافیت قرنیه را به طور قابل توجهی افزایش می دهد و ضخامت استرومای قرنیه را در این موش ها افزایش می دهد. این سلول های بنیادی برای بیش از سه ماه در استرومای قرنیه باقی می ماند و با کمترین شانس رد پیوند همراه است.

 

در مجموع، این مطالعه سلول های بنیادی بند ناف را گزینه امیدوار کننده ای برای درمان آسیب های قرنیه منجر به نابینایی می داند و براین باور است که این سلول ها می توانند بینایی را در فرد مبتلا به این عارضه احیا کنند.

 
منبع : مهر

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است