100 نفر از فرزندان والدین معلول معاف از خدمت نظام وظیفه شدند

100 نفر از فرزندان والدین معلول معاف از خدمت نظام وظیفه شدند

28 دی 1396
مدیرکل بهزیستی استان زنجان ؛ با بیان اینکه برخورداری از امتیاز معافیت از خدمت برای مشمولان دارای پدریامادر معلول در خانواده از جمله برنامه هایی است که با هدف ارتقا سلامت جسمی ، روانی و اجتماعی دنبال می گردد گفت: از ابتدای سالجاری تا کنون 100 نفر از مشمولین واجد شرایط معاف از خدمت نظام وظیفه شدند.
 
محمد محمدی افزود : بر اساس ماده 6 قانون جامع حمایت از حقوق معلولان وماده 44مکمل نظام وظیفه، یکی از فرزندان اولیائی که معلول شدیدوخیلی شدید بوده ( هر دو یا یکی از آنها معلول باشد ) و یا حداقل دو نفر از فرزندان آنها ناتوان و معلول باشد از انجام خدمت دوره اجباری معاف می شوند.
 
وی اظهار نمود: همچنین بر اساس تبصره‎ای از این قانون، افرادی که متاهل بوده و به خدمت سربازی نرفته‎اند، اگر همسر آن‎ها دچار معلولیت بوده می‎توانند در کمیسیون‎های ICF شرکت کرده و در صورت واجد شرایط بودن می‎توانند با ارسال مدارک مربوطه به نظام وظیفه معاف شوند.
 
وی تشخیص دقیق نوع و شدت معلولیت افرادی که به دلیل بیماری یا نقص عضو قادر به انجام حوائج و تکالیف روز مره زندگی نبوده و نیاز به مراقبت دارند را از اهداف معافیت سربازی برشمرد .
 
این مقام مسئول با اشاره به ماده 44 قانون خدمت وظیفه عمومی خاطر نشان کرد: مشمولانی که حداقل یک فرزند معلول داشته باشند از انجام خدمت دوره معاف می شوند و مشمولانی که با معلولان اناث دارای معلولیت جسمی حرکتی ازدواج می کنند به صورت موقت از انجام خدمت معاف و پس از گذشت 5 سال از استمرار ازدواج آنها معافیت موقت به دائم تبدیل می شود.
 
محمدی تصریح نمود: شورای پزشکی معافیت بهزیستی استان زنجان با ترکیب قانونی وباحضور نماینده پزشک حوزه نظام وظیفه ومعاون امورتوانبخشی بابررسی سوابق ومستندات ونظراعضائ کمیسیون تشخیص نوع وشدت معلولیت شهرستان دراین مورد اقدام می نمایند.
 
وی آسیب های ناشی از اختلالات ذهنی ، بیماری های روانی شدید مزمن مقاوم به درمان و ناتوان کننده ؛ آسیب های حسی ،بینایی ، شنوایی ، گفتاری و آسیب های عضلانی ، اسکلتی و حرکتی را از مهمترین انواع معلولیتها در ارزیابی شورای پزشکی استان عنوان نمود.
 
مدیرکل بهزیستی استان زنجان یادآور شد: جهت برخورداری مشمولان دارای فرد معلول در خانواده ، ابتدا پرونده اولیه کمیسیون پزشکی I.C.F بهزیستی شهرستانها ارزیابی می گردد ، سپس پرونده معافیت سربازی تکمیل و به شورای معافیت بهزیستی استان ارسال و پس از اخذ نظریه تخصصی از بیمارستانها توسط نظام وظبفه عمومی پرونده فرد در شورای معافیت استان مطرح و پس از تایید نهایی جهت اخذ معافیت از خدمت به حوزه نظام وظیفه عمومی ارسال می گردد.
 
وی گفت: در سالجاری تعداد 106 استعلام نظریه تخصصی شورای معافیت از خدمت وظیفه عمومی از بیمارستانهای طرف قرارداد نظام وظیفه انجام شده است.
 
وی گفت:سال گذشته 246 نفر از مشمولین واجد شرایط ماده 6 و 44 حوزه توانبخشی معاف از خدمت نظام وظیفه شدند.
 
 
منبع : برنا

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است