حسین خرسند امیری قهرمان پرتاپ دیسک؛

حسین خرسند امیری قهرمان پرتاپ دیسک؛

معلولان هم می توانند افتخار آفرین باشند

11 مهر 1397

ورزش عرصه نمایش توانمندی توام با اخلاق است و این دو در کنار هم، جلوه‌های زیبایی به این پدیده به واقع جهانشمول بخشیده‌اند، اما وقتی این مهم در ورزش معلولان و فلسفه وجودی آن همراه می‌شود حس و حال خاصی می‌یابد و کمتر کسی را می‌توان یافت، وقتی در عرصه‌های بین‌الملل ورزش معلولان حضور می‌یابد و از نزدیک رقابت‌های آنها را نگاه می‌کند، تحت تاثیر قرار نگیرد، اگر کسی تا به حال چنین حسی را تجربه نکرده است کافی است نگاهی به عکس‌های خاص و عکس‌های حرفه‌ای از رویدادهایی مانند مسابقات پارالمپیک و پاراآسیایی بیندازد.

 به هر حال معلولان بخش قابل احترامی از هر جامعه‌ای تلقی می‌شوند و این بخش قابل احترام وقتی بسان سایر ورزشکاران برای افتخارآفرینی تمرکز می‌کنند، عرق می‌ریزند، زجر می‌کشند و... ارزش کار آنها چیز دیگری است و به نماد توانمندی‌ تبدیل می‌شود.

به مناسبت اعزام کاروان ورزشی کشورمان به مسابقات پاراآسیایی جاکارتا، خبرنگار واحد رسانه مجتمع رعد با حسین خرسند امیری یکی از اعضای کاروان ورزشی ایران به این مسابقات که در مرکز آموزش علمی کاربردی رعد در رشته های مدیریت امور فرهنگی ورزشی و تربیت مربی ورزش افراد معلول تحصیل کرده است؛ مصاحبه ای ترتیب داده که در ذیل مطلب می خوانید: 

  • آقای خرسند لطفا خودتان را معرفی کنید.

حسین خرسند امیری، کارشناسی مدیریت امور فرهنگی ورزشی هستم. در سال ۱۳۸۳ به دلیل سانحه تصادف دچار ضایعه نخاعی شدم .در حال حاضر عضو تیم ملی دومیدانی (ماده پرتاب دیسک) هستم و رییس هیات ورزش جانبازان و معلولان فشافویه هستم. از سال ۸۸ شروع به فعالیت های ورزشی در بخش معلولین کرده ام .

  • شما از چه سنی ورزش می کنید؟

از بچگی ورزش یکی از بهترین تفریحاتم بود و البته بعد از معلولیت هم این تفریح منو جذب خودش کرد و راه را برای ادامه زندگی مشخص کرد.

  • چه مقام هایی تا کنون کسب نمودید؟

چندین مقام کشوری و استانی کسب کرده ام. در سال  ۲۰۱۶ موفق به کسب مدال طلای مسابقات جایزه بزرگ امارات شدم و درحال حاضر عازم مسابقات پارا آآسیایی جاکارتا (اندونزی) هستم.

  • آینده ورزشی خود را چگونه ارزیابی می کنید؟

از ابتدای فعالیت ورزشی هدفم این بود که با تصاحب سکوهای جهانی به مردم ثابت کنم معلولیت، محدودیت نیست و حتی می توانم بالاتراز افراد غیر معلول باشم و نگاه های تحقیرآمیز برخی از هموطنانم را تغییر دهم.

 برای اینکه به زندگی خود تحرک دهم ورزش را انتخاب کردم و بعد سراغ ورزش قهرمانی رفتم و احساس کردم توانایی آن را دارم به همه نشان دهم که معلولان هم می توانند افتخار آفرین باشند.

درباره اهداف و آینده ورزشی خودم خوش بین و امیدوار هستم و به مسابقات پارالمپیک ۲۰۲۰ که در توکیو برگزار خواهد شد؛ فکر می کنم و برای رسیدن به موفقیت تلاش می کنم .

  • به نظر شما ورزش چه نقشی در روحیه افراد دارای معلولت دارد؟

نیاز به ورزش و تاثیر سلامتی آن در افراد معلول بسیار بیشتر از افراد غیر معلول احساس می شود. بی تردید ورزش، عاملی است که معلولان را به سطح جامعه می کشاند و آنان را در انجام فعالیت های مستقل می سازد. امروزه افراد معلول در سطح وسیعی در فعالیت های اجتماعی و مسابقات شرکت دارند و هویت خود را به جامعه شناسانده اند. باید گفت که ورزش افزون بر تقویت روحی معلولان به سلامتی و تندرستی آنها نیز کمک می کند.

اگر افراد معلول فعالیت جسمی و ورزشی نداشته باشد از بین می رود و دچار انزوا و گوشه گیری می گردد اما ورزش سبب سربلندی و سرافرازی معلولان می شود

  • تا به حال احساس ناامیدی داشتید؟

طبیعتا مثل هر انسانی در زندگی گاهی احساس ناامیدی به سراغم آمده است. اما ورزش در بازگشت روحیه و امید و نشاط در زندگی کمک زیادی به من کرد و همیشه سعی کردم هدفمند زندگی کنم و بیشترین وقت خودم را با فعالیت های ورزشی پرکرده ام. مواقعی که به خاطر عدم موفقیت و یا شکست و وجود موانع خسته شدم و کم آوردم که البته بعد از یک دوره ریکاوری و هدف گذاری مجدد، دوباره محکم تر از قبل شروع کردم و ادامه دادم. رمز رسیدن به جایگاه امروز را پشتکار و امیدوار بودن، باور داشتن خودم و سختکوشی می دانم.

  • با مجتمع رعد چطور آشنا شدید؟

با مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد از قبل آشنایی داشتم. اما فرصت استفاده از کلاس های  آن را  نداشتم. در واقع، این آشنایی به واسطه دانشگاه رعد و ورود به رشته تربیت بدنی بوده  و الان هم از نزدیک شاهد خدمات این مرکز بودم.

 دانشگاه علمی کاربردی رعد با توجه به ارتقاء سطح كمي و كيفي این دانشگاه علاوه بر تربیت بدنی که رشته تحصیلی خودم است، در رشته های گرافیک، کامپیوتر، آموزش و تربیت معلم هم فعال بوده و بنای اصلی خود را برای آموزش فراگیر و علمی معلولان جسمی نهاده است.

  • ارتباط شما با کارآموزان رعد چگونه است؟

ارتباطم با بچه های مرکز رعد خوب بوده است و همیشه سعی می‌کنم در مناسبت‌های مختلف در جمع کارآموزان رعد حضور داشته باشم، نه به‌عنوان یک مدال‌آور که به‌عنوان یک فرد معلول کنارشان باشم و تا آنجا ‌که بشود به آنها کمک می‌کنم و آنهایی را که قابلیت حضور پررنگ و موثرتر در جامعه ‌دارند، تشویق می‌کنم. مثلا اگر کسی می‌تواند ورزشکار خوبی بشود، یا تحصیل‌کرده یا در هر زمینه دیگر می‌تواند موفق باشد او را تشویق می‌کنم که خودش را به جامعه ثابت کند و از این نظر از هیچ کمکی دریغ نمی‌کنم و امیدوارم خدا کمک کند این روحیه را ادامه دهم، هرچند در جامعه فضای دیگری وجود دارد و برخی اصلا ما را درک نمی‌کنند.

  • گروه تولید محتوا مجتمع رعد: طیبه سیادت زاده ـ مولود مولوی

.............................

یادداشت : علاقه مندان فعالیت های آقای حسین خرسند امیری را در اینستاگرام ایشان به نشانی www.instagram.com/h.khorsand دنبال کنند.

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است