"درآمدی بر جامعه شناسی قشربندی معلولیت در ایران "منتشر شد

"درآمدی بر جامعه شناسی قشربندی معلولیت در ایران "منتشر شد

14 مهر 1397
 
کتاب "درآمدی بر جامعه شناسی قشربندی معلولیت در ایران؛ واکاوی نابرابری های اجتماعی افراد معلول" به قلم رضا عبداللهی، روزنامه نگار منتشر شد.
به گزارش روابط عمومی مجتمع رعد، کتاب "درآمدی بر جامعه شناسی قشربندی معلولیت در ایران؛ واکاوی نابرابری های اجتماعی افراد معلول" به قلم رضا عبداللهی، روزنامه نگار با سابقه توسط انتشارات دنیای اقتصاد روانه بازار نشر شد.
با توجه به اینکه مطالعات و پژوهش‌های معلولیت در ایران عمدتا بر توان‌بخشی و زیرمجموعه ‌های آن نظیر کار درمانی و گفتاردرمانی متمرکز است و تمایل چندانی به بهره ‌گیری از علوم اجتماعی ندارد. مولف این کتاب کوشیده است، مباحث معلولیت را به سوی تبیین علمی و جامعه ‌شناختی، هدایت کند و موضوع معلولیت را از گزارش‌ نویسی ‌های رایج درباره دردها و رنج‌های دنیای معلولیت فراتر برد.
 پژوهش این کتاب نشان می‌دهد که افراد معلول فارغ از تفاوت‌ها و تنوع‌های گوناگون فردی و جمعی، صرفا برحسب مقوله «معلولیت» مورد تبعیض اکثریت، یعنی افراد غیرمعلول یا به ‌اصطلاح افراد «عادی و سالم» قرار می‌گیرند و در عرصه حیات اجتماعی با نابرابری ‎ها و محرومیت‎ های اجتماعی مواجه می‌شوند.
این کتاب که در دسته بندی اجتماعی و سیاسی قرار می‌گیرد، در چند فصل اصلی با عناوین: کلیات (بیان مساله تحقیق و اهمیت و ضرورت تحقیق)، تعریف مفاهیم (مبحث قشربندی اجتماعی و مبحث معلولیت)، چارچوب نظری (پارادایم‌ها و مدل‌های معلولیت، نابرابری‌های اجتماعی معلولیت با رویکرد جامعه شناختی، الگوی نو وبری، الگوی تفسیرگرایی، الگوی کارکرد ساختاری، الگوی پساساختارگرایی و الگوی ماتریالیستی)، جلوه های جامعه شناختی نابرابری‌های اجتماعی معلولیت در ایران (زنان معلول؛ نابرابری مضاعف، بازنمایی معلولیت در رسانه ها و بازنمایی معلولیت در رسانه‌های داخلی، و تجربه‌های زیسته، تدوین شده است. 
با توجه به اینکه معلولیت در ایران بیشتر به عنوان یک تجربه زیستی - پزشکی دیده می‌شود؛ یعنی زندگی با شرایطی خاص (بدنی یا روانی) که عمدتا دلایل پزشکی و بالینی دارد و از همین منظر، بیشتر تحقیقات انجام شده در حوزه معلولیت در ایران رنگ و بوی پزشکی دارند و کمتر به جنبه‌های اجتماعی این تجربه، از منظر جامعه‌شناسی و روان شناسی فردی و اجتماعی و حتی سیاسی پرداخته‌اند، همچنین افزایش کمی افراد با معلولیت مختلف و تقاضای آنها برای مشارکت‌های اجتماعی  لزوم انتشار کتب مرتبط با  فرهنگ سازی و ترویج رفتار درست با افراد دارای معلولیت بیشتر نمایان می‌شود.
رضا عبداللهی تاکنون بیش از صدها مقاله، مصاحبه، گزارش در قالب‌های مختلف روزنامه نگاری  و عمدتا در روزنامه اطلاعات منتشر کرده است.
عبدالهی مسئول صفحه «با معلولین» روزنامه اطلاعات (اولین صفحه ویژه افراد معلول ايرانى در روزنامه‌های سراسری)، صاحب امتیاز و مدیر مسول و سردبیر مجله «حرکت» (اولین نشریه  سراسری و غیر دولتی مختص افراد معلول در تاریخ مطبوعات ايران)، صاحب امتیاز و مدیر مسول نشریه «میهن»،  سردبیر نشریه  فارسی زبان «فتوت» در هندوستان، عضو تحریریه نشریه «اطلاعات جبهه»، رئیس اداره اطلاعات و اخبار و نیز اداره مطالعات و پژوهش روابط عمومی و حوزه وزارتی وزارت ارشاد است. 
این نویسنده به جز نگارش، انتشار و چاپ کتاب «جامعه شناسی قشربندی معلولیت در ایران»، کتاب  «جمهوری عجایب» را هم به رشته تحریر درآورده است. 
کتاب «جامعه شناسی قشربندی معلولیت در ایران» هم اکنون توسط انتشارات دنیای اقتصاد منتشر شده و با قیمت ده هزار تومان قابل خریداری می باشد.

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است