اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان، اولویت بهزیستی در چهل سالگی انقلاب

اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان، اولویت بهزیستی در چهل سالگی انقلاب

23 بهمن 1397

رئیس سازمان بهزیستی کشور در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اولویت‌های این سازمان را اجرای حداکثری قانون حمایت از حقوق معلولان و کاهش آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد.

 

وحید قبادی دانا  در حاشیه راهپیمایی ۲۲ بهمن با بیان اینکه از زمان تشکیل سازمان بهزیستی حدود ۴۰ سال می‌گذرد و فعالیت‌های بزرگی طی این مدت انجام شده است گفت: بسیاری از فعالیت‌های این سازمان اصلاً قبل از انقلاب وجود نداشت. همچنین طی این مدت تغییر نگاه‌هایی نسبت به معلولان و کودکان بی سرپرست و بد سرپرست اتفاق افتاده است.

 

وی افزود: به عنوان مثال مراکز نگهداری شبانه روزی از کودکان معلول پیش از انقلاب تنها ۱۹ مورد بود که این تعداد در حال حاضر به بیش از ۸۱۰ مرکز در کشور رسیده است که به شکل شبانه روزی از معلولان نگهداری می‌کنند.

 

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه کارهای خوبی هم در پیشگیری از معلولیت‌ها انجام شده است، اظهار کرد: به ویژه در بحث معلولیت‌های بدو تولد، پیشگیری‌های ژنتیکی در حال انجام است. بسیاری از پیشگیری‌ها مثل تنبلی چشم، ناشنوایی و… که عمدتاً در نوزادی انجام می‌شود، این در حالیست که افراد پیش از انقلاب تا بزرگسالی دچار ناشنوایی بودند و کسی متوجه نمی‌شد، اما امروز شرایط تغییر کرده و از دوران کودکی و شیرخوارگی غربالگری‌ها انجام می‌شود.

 

قبادی دانا ادامه داد: نباید فقط نیمه خالی لیوان را دید البته کاستی‌هایی هم داریم، اما درخت تنومند انقلاب ۴۰ ساله شده است و باید در سال‌های آتی این ضعف‌ها را برطرف کنیم و به تقویت نقاط قوت بپردازیم.

 

به گفته وی اولویت این سازمان همزمان با چهل ساله شدن انقلاب اسلامی، اجرای حداکثری قانون حمایت از حقوق معلولان و تلاش برای کاهش آسیب‌های اجتماعی است.

 

همچنین محمودنژاد - رئیس انجمن حمایت از حقوق معلولان- نیز  اشاره به اینکه انجمن دفاع از معلولان ایران امروز هم‌پای مردم ایران اسلامی در مراسم باشکوه راهپیمایی چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در مسیر خیابان رودکی آزادی تا آزادی- جیحون راهپیمایی کردند، اظهار کرد: در این راهپیمایی معلولان با شعارهایی همچون معلولان فرزندان این انقلاب هستند آنان را دریابید، ضمن حضور در این راهپیمایی و حمایت از دستاوردهای انقلاب اسلامی خواهان توجه مسئولان، مردم و افکار عمومی به حقوق افراد دارای معلولیت شدند.

 

وی ادامه داد: قبادی دانا -رئیس سازمان بهزیستی- نیز با ملحق شدن به معلولان به حرف‌ها و درد دل‌های آنان گوش داد و از وی درخواست کردیم تا نسبت به افزایش حق پرستاری معلولان ضایعه نخاعی و حق پرستاری برای سایر معلولانی که فاقد حرکت هستند و در منزل نگهداری می‌شوند اقدام کند. همچنین از رئیس سازمان بهزیستی درخواست کردیم تا بازنشستگی زودتر از موعد مقرر معلولان را در دستور کار قرار دهد و با هماهنگی سازمان تأمین اجتماعی و وزارت رفاه این مشکل چند ساله معلولان را حل کند.

 

منبع : ایسنا

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است