عواملی که سبب اختلال در پردازش شنوایی می‌شود

عواملی که سبب اختلال در پردازش شنوایی می‌شود

12 اسفند 1397

 سعید محمودیان، در همایش روز جهانی شنوایی، که در مرکز همایش‌های رازی برگزار شد، در ارتباط با اختلال در پردازش شنوایی، اظهار داشت: این مشکل هنگامی به وقوع می‌پیوندد که فرایند سیستم عصب مرکزی نتواند صوت را به معنا تبدیل کند لذا افرادی که دچار این مشکل هستند جملات را می‌شنوند ولی درکی از جمله ندارند و مفهوم را متوجه نمی‌شوند.

 

وی افزود: مشکلاتی همچون زردی بالا در نوزادان، مصرف برخی از داروها، صداهای شدید، کمبود اکسیژن حین زایمان، ضربه مکانیکی به سر، صدمه به عصب شنوایی به دلیل ایجاد تومور و مصرف الکل می‌تواند سبب اختلال در پردازش شنوایی افراد در سنین مختلف از نوزادی تا سالمندی شود.

 

رئیس اداره سلامت گوش و شنوایی وزارت بهداشت با اشاره به اهمیت تشخیص به موقع اختلال در پردازش شنوایی، گفت: بسیاری از کودکان در دوران مدرسه به دلیل اینکه اختلال در پردازش شنوایی آنها تشخیص داده نشده افراد تصور می‌کنند که کند ذهن بوده یا بیش فعال هستند در صورتی که این کودکان مبتلا به اختلال در پردازش شنوایی هستند، بنابراین والدین باید نسبت به این مسئله توجه داشته باشند.

 

محمودیان با تاکید بر اینکه پیشگیری بهترین راه درمان است، خاطرنشان کرد: شعار امسال سازمان جهانی بهداشت «شنوایی خود را بررسی کنید» است و این مسئله می‌تواند در تشخیص با موقع بیماری‌های مرتبط با شنوایی بسیار حائز اهمیت باشد.

 

وی گفت: هرچند ابتلاء به اختلال در پردازش شنوایی چندان شایع نیست ولی بخشی از مراجعات به بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها را به خود اختصاص می‌دهد و می‌توان گفت ۱۰ درصد از موارد مبتلا به کم شنوایی ناشی از اختلال در پردازش شنوایی است.

 

منبع : مهر

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است