رونمایی از راهنمای بالینی کودکان ناشنوا و کم شنوا

رونمایی از راهنمای بالینی کودکان ناشنوا و کم شنوا

18 فروردین 1398

گیتا موللی، در آستانه برگزاری هجدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران، گفت: راهنمای بالینی (گاید لاین) مداخله زودهنگام خانواده محور برای کودکان ناشنوا و کم شنوا در روز چهارم اردیبهشت ۹۸، همزمان با برگزاری هجدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران رونمایی خواهد شد.

 

دبیر علمی کنگره شنوایی شناسی ایران، افزود: این راهنمای بالینی، آخرین بیانیه بین المللی در خصوص کودکان کم شنوا است و می‌تواند تحول بزرگی برای کودکان کم شنوای کشورمان باشد.

 

وی ادامه داد: این بیانیه ۱۰ ماده‌ای کنفرانس FCEI (مداخله زودهنگام خانواده محور برای کودکان ناشنوا و کم شنوا)یک بیانیه / گاید لاین جهانی است که همه کشورها و مراکز دنیا ملزم به اجرای آن با لحاظ کردن مقتضیات فرهنگی خود هستند.

 

عضو هیأت مدیره انجمن علمی شنوایی شناسی ایران، اظهار داشت: پیشینه این بیانیه در تابستان ۲۰۱۴ در کنگره اتریش با شرکت جمع بسیاری از محققین و دانشمندان بنام برگزار شد.

 

وی افزود: در پایان کنگره مداخله زودهنگام خانواده محور برای کودکان کم شنوا، بیانیه‌ای ارائه شد که از همه کشورهای جهان خواسته شد به آن پایبند باشند و توانبخشی ها را بر اساس این اصول انجام دهند.

 

موللی ادامه داد: در تابستان ۲۰۱۶ این گروه از دانشمندان بار دیگر در کنگره fcei 2016 در اتریش دور هم جمع شدند و این ۱۰ اصل را مورد تأیید مجدد قرار دادند.

 

دبیر علمی کنگره شنوایی شناسی ایران، گفت: بر اساس گایدلاین FCEI همه کودکان کم شنوا و ناشنوا لازم است در بدو تولد شناسایی و ۴۸ ساعت پس از تشخیص به مرکز مداخله زودهنگام ارجاع داده شوند. در این صورت کودکان ناشنوا و کم شنوا می‌توانند دقیقاً مانند دیگر کودکان، صحبت کنند و هیچ تفاوتی با کودکان شنوا نخواهند داشت.

 

موللی عنوان کرد: پیگیری امور مربوط به راهنمای بالینی FCEI در ایران و کار ترجمه و آماده سازی آن به زبان فارسی را انجمن علمی شنوایی شناسی ایران با همکاری دانشگاه انجام داده است.

 

منبع : مهر

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است