برگزاری نخستین جشنواره ملی مقاله نویسی نابینایان ایران

برگزاری نخستین جشنواره ملی مقاله نویسی نابینایان ایران

4 خرداد 1398

 نخستین دوره «جشنواره ملی مقاله نویسی نابینایان به بریل (منابر)» با شعار (بریل؛ خطی سپید به وسعت دیدن) توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار می‌شود.

 

این جشنواره با هدف حفظ و گسترش خط بریل فارسی، آگاهی بخشی بیشتر نسبت به بریل در جامعه، ترویج، ترغیب و نهادمندسازی این خط در بین نابینایان، ایجاد توجه و حساسیت نسبت به بریل در دستگاه‌های ذی‌ربط، بازشناسی و توجه ویژه به ظرفیت حداکثری بریل در تأمین نیازهای اطلاعاتی نابینایان، فراهم سازی بسترهای لازم برای نشان دادن توانمندی‌های علمی و پژوهشی افراد با آسیب بینایی و… برگزار می‌شود.

 

بر همین اساس افراد با آسیب بینایی می‌توانند در محورهای زیر مقالات کوتاه خود را، در دو گروه (زیر ۲۰ سال تا ۷۰۰ کلمه) و (بالای ۲۰ سال تا ۱۲۰۰ کلمه) به خط بریل و از طریق پست حداکثر تا تاریخ «۳۱/۵/۱۳۹۸» به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

 

از جمله محورهای جشنواره؛ راهکارهای کاهش شکاف اطلاعاتی بین نابینایان و سایر افراد با استفاده از خط بریل؛ مناسب‌ترین روش یکپارچه سازی دسترسی به منابع بریل و گویا با توجه به اقتضائات سیاستی، حقوقی، اجتماعی و فرهنگی و آسیب شناسی نحوه آموزش بریل فارسی و روش‌های استفاده از آن در مدارس نابینایان است.

 

مقالات ارسالی از نظر درست نویسی و رعایت رسم الخط بریل و از بُعد محتوایی، ارزیابی و داوری شده و از افراد برگزیده در اختتامیه جشنواره (مصادف با هفته نابینایان) با اهدای جوایز نفیس تقدیر می‌شوند.

 

دبیرخانه جشنواره در بزرگراه حقانی، غرب به شرق، بعد از مترو حقانی، بلوار کتابخانه ملی، ساختمان کتابخانه ملی، دبیرخانه حوزه ریاست، کدپستی: ۱۵۳۸۶۳۳۳۱۱، ایمیل: Manaber@nlai.ir، شماره تماس: ۸۱۶۲۲۸۸۵-۰۲۱ واقع شده است /.

 

منبع : مهر

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است