تدوین طرح آزمایش ژنتیک رایگان برای خانوارهای دارای یک معلول

تدوین طرح آزمایش ژنتیک رایگان برای خانوارهای دارای یک معلول

20 خرداد 1398

 نشست ادواری مسئولان موسسات و تشکل‌های غیردولتی فعال در امور افراد دارای معلولیت بینایی با حضور وحید قبادی‌دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور، محمد نفریه معاون توانبخشی،  افروز صفاری‌فرد مدیرکل دفتر توانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور و محمدرضا شهبازی سرپرست دفتر توانمندسازی معلولان برگزار شد.

 

در ابتدای این نشست مسئولان موسسات و تشکل‌های غیردولتی فعال در امور افراد دارای معلولیت بینایی مدعو ضمن پیشنهاد تشکیل کارگروه معلولان در بهزیستی، ایجاد اشتغال و کاردرمانی، آموزش توانبخشی اجتماعی و مهارت‌های روزانه، بازنگری آئین‌نامه‌های اجرایی، بهبود ایاب و ذهاب نابینایان، اعطاء پلاک ویژه افراد دارای معلولیت بینایی، الزام تعهد به اجرای قانون 3 درصد استهدام معلولان، فقدان برنامه جامع توانبخشی در گروه‌های تخصصی معلولان، تنظیم شیوه‌نامه تجهیزات و احیاء مرکز رودکی را خواستار شدند.

 

در ادامه  رئیس سازمان بهزیستی کشور با تاکید بر اینکه موتور تولید معلولیت باید متوقف شود، گفت: مشاوره ژنتیک در خانوارهایی که یک معلول دارند و در سن باروری هستند به عنوان گروه و خانواده پرخطر مورد تاکید است؛ از این‌رو، این افراد باید از مشاوره و آزمایش ژنتیک رایگان بهره‌مند باشند که در حال حاضر این طرح در حال تدوین است.

 

قبادی دانا با اشاره به جمعیت 160 هزار نفری افراد دارای معلولیت بینایی، ادامه داد طبق آمار 9 درصد به جامعه نابینایان و کم‌بینایان تجهیزات تخصیص داده شده است اما با یک نسخه نمی‌توان تمامی مشکلات را حل کرد لذا امیدواریم مشکلات مورد به مورد حل شود.

 

وی با بیان اینکه اشتغال یک مشکل ملی است، یادآور شد: با این وجود در حوزه افراد دارای معلولیت باید ساز و کاری مناسب اندیشه شود به عبارتی باید کارآفرینی صورت گیرد و در حوزه معلولان شغل‌هایی متناسب با آنها طراحی کنیم.

 

منبع : تسنیم

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است