مشکلات مالی واقعیت تلخ زندگی ورزشکاران پارالمپیکی

مشکلات مالی واقعیت تلخ زندگی ورزشکاران پارالمپیکی

4 تیر 1398

اگر چند روز پیش «محمد فتحی گنجی» از نبود ۱۰ میلیون تومان برای ترمیم دست معلولش گلایه داشت این روزها خبرهایی به گوش می‌رسد که حکایت از گلایه یکی دیگر از قهرمانان نامدار رشته دومیدانی در حوزه معلولان دارد؛ «محمد خالوندی» که عنوان قهرمانی پارالمپیک ۲۰۱۲و ۲۰۱۶ لندن و ریو را در کارنامه دارد به صورت جدی قصد دارد که در رقابت‌های انتخابی تیم ملی حضور پیدا نکند. هر چند که دلیل این کار او مسائل شخصی عنوان شده است اما ادامه دار شدن گلایه اش از کم توجهی مسؤولان، نشان می‌دهد قهرمان پرتاب نیزه جهان و المپیک به مانند برخی دیگر از ورزشکاران از مسائل اقتصادی گلایه دارد.

 

وی با بیان اینکه مسئولان فدراسیون از نظر مالی حمایت چندانی از ملی پوشان معلول ندارند، تصریح کرد: چون ملی پوش هستیم، خیلی‌ها فکر می‌کنند روی گنج نشسته‌ایم و کمک‌های آن‌چنانی به ما می‌شود، اما واقعیت چیز دیگری است. از سه سال پیش که از مسابقات پارالمپیک ریو بازگشته‌ام کل حقوقی که فدراسیون در این ۲-۳ سال به من داده حدود ۲۰ میلیون تومان بوده است.

 

این گلایه‌ها در حالی است که سیاست وزارت ورزش و کمیته ملی پارالمپیک مبنی بر هزینه و فایده اعزام‌ها و کم کردن شمار کمی کاروان ایران به رقابت‌های پارالمپیکی و پاراآسیایی است. اما آیا هزینه‌های ناشی از کم کردن شمار کمی کاروان صرف تقویت دیگر رشته‌ها خواهد شد؟ این سوالی است که در نگاه اول باید پاسخ آن مثبت باشد اما گلایه دارنده دو مدال طلای پارالمپیک نشان از آن دارد تمام مابه التفاوت صرفه جویی در اعزام‌ها به جیب ورزشکاران نخواهد رفت.

 

زمانی که این قهرمان به مانند فتحی گنجی گلایه هاییش را با رسانه‌ها در میان می‌گذارد بدون شک باید گفت سیاست نتیجه گرایی یک واقعیت است که می‌تواند هزینه سیاهی لشگر اعزام‌ها را به سمت نخبگان رشته‌های گوناگون سوق دهد اما اگر این هزینه به جای اختصاص به ورزشکاران به جاهای دیگر برود باید گفت این سیاست نه تنها کارساز نیست بلکه ممکن است جوانان ایرانی را از میدانی‌های جهانی و پارالمپیکی دور کند.

 

گلایه از کم توجهی به ورزشکاران پارالمپیکی در حالی است که پس از استقلال کمیته ملی پارالمپیک از کمیته ملی المپیک ایران انتظار می رفت که در تمام ابعاد زندگی این ورزشکاران تغییرات چشمگیری رخ دهد اما این تغییرات تنها به نتیجه گیری منتهی شد و کاروان ایران برای نخستین بار در بازی های آسیایی جاکارتا ضمن کسب بیش از ۵۰ مدال طلا عنوان سوم این رقابت ها را برای نخستین بار کسب کرد. اما کسب این عنوان تغییراتی ایجاد نکرد بلکه اعتراض به پرداخت پاداش ها و جوایز وعده داده شده تا خرداد ماه امسال (۹۸) ادامه داشت.

 

در این ماه با تدبیر دولت دوازدهم مراسم تجلیل از این ورزشکاران برگزار و پاداش مدال اوری به آنان داده شد.

 

منبع : ایرنا

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است