۲۵ عنوان کتاب بریل در قم رونمایی شد

۲۵ عنوان کتاب بریل در قم رونمایی شد

20 تیر 1398

مسئول واحد تولید کتاب بریل نهاد کتابخانه های عمومی قم و بخش نابینایان کتابخانه حضرت آیت الله خامنه ای این استان درحاشیه این آیین در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: ۱۲ عنوان این کتاب ها برای جشنواره ملی کتابخوانی رضوی دهه کرامت امسال و ۱۳ عنوان نیز برای دوره های هشتم و هفتم جشنواره مذکور تولید شده است.


حسن عبدلی با بیان اینکه این ۱۲ عنوان کتاب در یکهزار و ۱۰۰ نسخه و ۱۳۰ هزار صفحه تولید شده است، گفت: این کتاب ها که شامل چهار عنوان برای کودک، چهار عنوان برای نوجوان و چهار عنوان برای جوان و بزرگسال است، برای نابینایان سراسر کشور نیز ارسال شد، و نابینایان مانند سایر گروه ها امکان بهره مندی از این جشنواره را پیدا کردند.


عبدلی با اشاره به افزایش تعداد نابینایان شرکت کننده در این دوره از جشنواره کتابخوانی رضوی بیان داشت: بانوی ملکوت و سیره تقوی از جمله عناوین کتاب های بریل تولید شده ویژه این دوره جشنواره می باشد.


مسئول واحد تولید بریل نهاد کتابخانه های قم همچنین خاطرنشان کرد: این نهاد تنها متولی تولید کتاب های بریل در استان است، و تولیدات آن در کل کشور نیز عرضه می شود.
وی گفت: تاکنون در قم ۳۰۰ عنوان کتاب بریل در ۱۷ هزار نسخه تولید و در اقصی نقاط کشور توزیع شده است.

 

خط بریل خط برجسته ای است که به کمک آن افراد نابینا می توانند بخوانند و بنویسند، این خط در قرن نوزدهم میلادی توسط یک فرانسوی به نام لویی بریل که خود نابینا بود اختراع و به همین عنوان نیز نامگذاری شد، خط استاندارد بریل مرکب از شش نقطه در قالب دو ستون سه نقطه ای است که از ترکیب این نقاط حروف مختلف در هر زبان ساخته می شود.
 
 
منبع : ایرنا

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است