اجرای طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه در مناطق شهری و روستایی

اجرای طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه در مناطق شهری و روستایی

5 مرداد 1398

نیلوفر اختیاری  در خصوص طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه اظهار داشت: این برنامه در مناطق شهری و روستایی استان و برای افراد معلول اجرا می‌شود.

 

وی هدف اساسی این برنامه را خدمات رسانی به افراد دارای معلولیت و ایجاد و بالا بردن کرامت انسانی فرد معلول در جامعه عنوان کرد و افزود: توانبخشی مبتنی بر جامعه در مسیر فراگیرسازی خدمات مورد نیاز افراد دارای معلولیت و مددجویان برنامه‌هایی را اجرا و اهداف مهمی چون توسعه سلامت مددجو را در راستای ارائه خدمات پزشکی، توانپزشکی، کمک توانپزشکی و توانبخشی دنبال می‌کند.

 

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان کرمانشاه گفت: همچنین در قالب این شیوه و در راستای گسترش آموزش، برنامه‌هایی را در زمینه آموزش افراد دارای معلولیت طی تمام دوران زندگی شامل دوران ابتدایی و مقاطع تحصیلی بالاتر داریم و سعی می‌شود خدماتی را برای تحصیل آسان مددجویان ارائه دهیم.

 

این مسئول بیان داشت: در بحث بهبود وضعیت معاش و توانمندسازی افراد دارای معلولیت نیز خدمات بسیار زیادی در نظر گرفته شده و سعی می‌کنیم برای این افراد در زمینه توسعه مهارت‌هایشان، خود اشتغالی، اشتغال‌های دستمزدی، خدمات مالی و مناسب سازی محیط زندگیشان، تردد آسان و راحت آنها در محیط زندگی و تشکیل گروه‌های خودیار اقداماتی را انجام دهیم و در این زمینه فعالیت‌های بسیار زیادی را داشته و موفق بوده‌ایم.

 

اختیاری عنوان کرد: در بحث ارتقا فعالیت‌های اجتماعی نیز با توجه به اینکه افراد دارای معلولیت چون سایر افراد نیاز به اوقات فراغت، تفریح، ورزش، ازدواج، خانواده و فعالیت‌های فرهنگی-هنری دارند، فعالیت‌های زیادی نیز در این زمینه انجام شده است.

 

وی تاکید کرد: برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه بیشترین تأثیر خود را روی ۳ رکن اساسی شامل فرد معلول، جامعه و خانواده می‌گذارد که بی شک تعامل این ۳ رکن لازمه تحقق توسعه فراگیر در یک جامعه پویا و مولد است که خوشبختانه این فعالیت‌ها به خوبی انجام شده و این سه رکن نیز همواره همراه ما و بسیار کارساز و مؤثر بوده‌اند.

 

منبع :مهر

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است