۹۰ هزار نابینا در ایران/‏۸۰ درصد اختلالات بینایی قابل پیشگیری است

۹۰ هزار نابینا در ایران/‏۸۰ درصد اختلالات بینایی قابل پیشگیری است

6 مرداد 1398

 عباس عظیمی، در آستانه برگزاری بیست و دومین کنگره انجمن علمی اپتومتری ایران، اظهار داشت: خوب دیدن و درک درست در دنیای پیرامون ما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است به همین منظور سازمان بهداشت جهانی امسال را سال مراقبت های چشمی معرفی کرده و از همین رو، برای ما بسیار مهم است که بتوانیم از چشمان خود و دیگران محافظت کنیم.

 

وی در ادامه به آمار نابینایان در جهان اشاره کرد و گفت: در سال ۱۹۷۵ تعداد کل نابینایان سراسر دنیا ۲۸ میلیون و تعداد کم بینایان ۸۰ میلیون نفر بوده که در طول ۴۴ سال گذشته تعداد نابینایان به ۷۶ میلیون و تعداد کم بینایان به ۱۸۰ میلیون رسیده است.

 

استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد، به دلایل علمی پیرامون علت نابینایی اشاره کرد و افزود: ۴۷ درصد آب مروارید، ۱۲ درصد آب سیاه، ۵ درصد بیماری های چشمی در رابطه با دیابت، ۱۸ درصد عیوب انکساری اصلاح نشده، ۵ درصد کدورت های قرنیه و ۱۳ درصد سایر مسائل ژنتیکی و ازدواج های فامیلی اطلاق می شود.

 

به گفته عظیمی، جمعیت نابینایان در ایران حدود ۹۰ هزار نفر و کم بینایان دو برابر آن است.

 

وی افزود: اگرچه جمعیت نابینایان در ۲۲ کشور شرق مدیترانه ۴ میلیون نابینا و ۱۲ میلیون کم بینا گزارش شده است، اما متاسفانه آمار ایران نسبت به سایر کشورها تقریباً بالا و زیاد است.

 

استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ادامه داد: با بررسی هایی که در چند استان انجام دادیم اختلالات بینایی در سیستان و بلوچستان نسبت به سایر مناطق کشور بیشتر است که این آمار ۳۷.۷ درصد است که از این مقدار ۵.۷ درصد به خاطر آب سیاه، ۵ درصد کدورت های قرنیه ای و ۳۲ درصد نیز ناشی از ابتلا به آب مروارید است.

 

رئیس بیست و دومین کنگره انجمن علمی اپتومتری ایران، با تاکید بر اینکه ۸۰ درصد اختلالات منجر به نابینایی و کم بینایی قابل پیشگیری است، افزود: ما می توانیم با رعایت مسائل بهداشتی و با کمک هایی مسئولین وزارت بهداشت، از بروز این اختلالات پیشگیری کنیم.

 

وی به اهمیت مقوله پیشگیری اشاره کرد و گفت: بررسی ها نشان داده است که این نابینایی ها و کم بینایی ها پیامدهای اقتصادی، اجتماعی و انسانی عمیقی دارد. به حدی که هزینه های بسیار سرسام آوری را به جوامع مختلف و خانواده ها تحمیل می کند.

 

عظیمی خاطرنشان کرد: هزینه های بهره وری از دست رفته و هزینه هایی که صرف توانبخشی و آموزش و پرورش نابینایان و کم بینایان می شود، بار اقتصادی و هزینه های بسیار سنگینی را بر جامعه تحمیل می کند. لذا بر متولیان امر بهداشت و سلامت جامعه، واجب است که مراقبت ها و دستورالعمل های لازم در امر پیشگیری از بروز اختلالات بینایی را اطلاع رسانی کنند.

 

استاد اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی مشهد، با عنوان این مطلب که در دنیا هر یک دقیقه یک کودک نابینا می شود، گفت: اگر مسائل بهداشتی را رعایت کنیم، می توان از بروز این اختلالات در بینایی کودکان پیشگیری کرد.

 

وی ادامه داد: آنچه مسلم است پیشگیری و اطلاع رسانی از مهم ترین مسائلی است که وزارت بهداشت باید انجام دهد.

 

عظیمی، به وظایف اپتومتریست ها و چشم پزشکان در زمینه سلامت بینایی مردم اشاره کرد و افزود: در مورد مسائل چشم و بینایی هم چشم پزشکان و هم اپتومتریست ها که کار مراقبت های چشمی را انجام می دهند می توانند به وزارت بهداشت کمک کنند.

 

وی گفت: پیشنهاد بنده به مسئولین وزارت بهداشت این است که از نیروی انسانی فرهیخته و آماده کار حداکثر پشتیبانی را نمایند تا بتوانیم هم آمار انسانی اپتومتریست ها و هم چشم پزشکان را بالا ببریم و امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای انجام تست ها، غربالگری و معاینات لازم در سطح کشور فراهم شود.

 

عظیمی افزود: امیدواریم با برنامه ریزی های وزارت بهداشت اهمیت خاص و ویژه ای به قشر فرهیخته اپتومتریست ها بدهد تا آنها بتوانند با اطمینان خاطر بهتری، پیشگیری های لازم را انجام دهند و کشورمان همچنان بتواند در شرق مدیترانه جز پیشتازان علوم بینایی باشد.

 

بیست و دومین کنگره انجمن علمی اپتومتری ایران از ۲۳ تا ۲۵ مرداد ۹۸ در مرکز همایش های رازی تهران برگزار می شود.

 

منبع : مهر

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است