گلبال همدان بربام ورزش نابینایان ایران

گلبال همدان بربام ورزش نابینایان ایران

7 مرداد 1398

گلبال به عنوان یک ورزش تیمی طراحی‌ شده برای نابینایان است که در سال ۱۹۴۶ توسط هانتس لورنتسِن از اتریش و سپ رایندله از آلمان برای بازپروری سربازان نابینا شده در جنگ جهانی دوم طراحی شد و از سال ۱۹۷۶ در بازی‌های پارالمپیک تورنتو فعال شد.

 

در این بازی که دو نیمه ۱۰ ‌دقیقه‌ای دارد، چشمان تمامی بازیکنان بسته است.

 

در هر تیم سه نفر در زمین حاضر می شوند که در نزدیکیِ دروازه خود مستقر شده و باید سعی کنند توپ را با دست به درون دروازه تیم مقابل روانه کنند.

 

گلبال همانند سایر رشته های ورزش نابینایان پس از انقلاب اسلامی و در سال ۵۷ فعالیت خود را در ایران آغاز کرد.

 

در واقع اولین رشته ورزشی که به طور رسمی برای فعالیت نابینایان و کم بینایان کشورمان برنامه‌ریزی و فعال شد، گلبال بود که در نهایت منجر به تشکیل تیم ملی در سال ۱۳۶۷ شد.

 

گلبال همدان بر بام ایران

ورزش گلبال همدان نیز در ۱۰ سال گذشته شکل گرفته و توانسته جایگاه سطح اول کشور را تصاحب کند.

 

گلبالیست های همدانی در پنج دوره اخیر رقابت های قهرمانی کشور توانسته اند بر سکوی نخست قرار گیرند.

 

یکشنبه شب گذشته نیز ورزشکاران تیم منتخب گلبال همدان پنجمین دوره قهرمانی خود را در بابلسر جشن گرفتند و ثابت کردند که همچنان دست نیافتنی هستند.

 

در پیکارهای دسته یک گلبال کشور تیم همدان در فینال با برتری مقابل اردبیل ۱۵ امتیازی شد و جشن قهرمانی گرفت.

 

تیم گلبال مردان همدان در این رقابت ها برای پنجمین سال متوالی مقام قهرمانی را به دست آورد.

 

 این تیم با ترکیب نعمت الله سرافراز، میلاد سوری، مصطفی نصیری، حجت صفرکریمی، محمد جمور و مسعود بهمن پور و با مربیگری محمد کرم کولیوند مربی و سرپرستی علی حضرتی گام به این مسابقات گذاشته بود.

 

امیدوار به حضور در پارا المپیک

گلبالیست های همدان از هم اکنون انگیزه مضاعف برای حضور در بازی های پارا المپیک ۲۰۲۰ توکیو ژاپن دارند.

 

گلبال کشورمان ۲ رویداد مهم را پیش رو دارد که برای کسب سهمیه بازی های پارا المپیک باید در رقابت های قهرمانی آسیا شرکت کند.

 

گلبالیست های همدانی امیدوارند تا با حضور در ترکیب تیم ملی به این آرزوی دیرینه خود دست یابند.

 

تاکنون از همدان ورزشکاری در رشته گلبال موفق به حضور در پارا المپیک نشده و حالا این فرصت طلایی ایجاد شده تا آنها بتوانند به این مهم دست یابند.

 

محمد کرم کولیوند مربی تیم منتخب گلبال همدان در این باره می گوید: برای رسیدن به تیم ملی باید سخت تلاش کرد و گلبالیست های همدانی این شایستگی را دارند.

 

وی که سابقه مربیگری تیم های ملی گلبال کشور را دارد، افزود: به هر حال ورزشکاران قهرمان همواره آرزوی حضور در بازی های مهم نظیر پاراالمپیک را دارند و از این رو باید سخت تلاش کرده و در اردوهای تیم ملی توانایی خود را ثابت کنند.

 

کولیوند بیان کرد: کسب عنوان قهرمانی کشور به طور قطع این فرصت را به گلبالیست های همدانی می دهد تا برای رسیدن به پیراهن تیم ملی، انگیزه مضاعف داشته باشند.

 

وی خاطرنشان کرد: آنها باید قدر فرصت ها را به خوبی بدانند و گلبال استان همدان شایسته حضور حداکثری در تیم ملی است.

 

گلبال همدان شایسته حضور حداکثری در تیم ملی

رییس هیات نابینایان و کم بینایان همدان گفت: همدان ظرفیت بالایی در ورزش گلبال دارد و کسب عنوان قهرمانی کشور گواه این ادعا است.

 

سمیه سهیلی افزود: گلبال همدان در رقابت های قهرمانی کشور در میان مدعیان توانست عنوان قهرمانی را کسب کند که این موفقیت نشانگر توانمندی گلبالیست های همدانی در سطح ملی است.

 

وی اضافه کرد: در دیدار نهایی قهرمانی کشور نیز با اقتدار اردبیل را شکست دادیم تا توانمندی خود را بیش از قبل به اثبات برسانیم.

 

سهیلی بیان کرد: گلبال همدان شایسته حضور حداکثری در اردوهای تیم ملی است و انتظار داریم مسئولان فدراسیون نیز این حق طبیعی گلبالیست های همدانی را مورد توجه قرار دهد.

 

رییس هیات نابینایان و کم بینایان همدان اظهار داشت: با وجود محدودیت های مالی توانسته ایم همه رشته های زیرمجموعه نابینایان و کم بینایان را مورد حمایت جدی قرار دهیم و امسال در تمامی رشته ها در سطح ملی و بین المللی موفق عمل کرده ایم.

 

وی افزود: گلبال یکی از موفق ترین ورزش های استان همدان در سال های اخیر است و از بازیکنان و مربیان با سطح فنی بالا برخوردار بوده که سابقه عضویت در تیم ملی را نیز دارند.

 

رییس هیات نابینان و کم بینایان همدان اضافه کرد: گلبال همدان در رده های سنی جوانان، بزرگسالان و پیشکسوتان جزو بهترین های کشور است به خصوص اینکه در رده بزرگسالان پنج سال متوالی قهرمان کشور شدیم.

 

منبع : ایرنا

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است