ساخت پروتزهای ارزان با بازیافت زباله های پلاستیکی و چاپگر سه بعدی

ساخت پروتزهای ارزان با بازیافت زباله های پلاستیکی و چاپگر سه بعدی

10 شهریور 1398

Emylou Jaquier امیدوار است که روزی پلاستیک به جای سوختن، وارد دریاها شدن و جمع شدن به شکل میکروذرات در معده ماهی‌ها، بازیافت شود. این آرزوی بزرگی است اما او برای رسیدن به این آرزو گام‌های خوبی برداشته است. او در پروژه ارشد خود راه‌هایی را نه تنها برای بازیافت طیف گسترده‌ای از پلاستیک، بلکه استفاده از پلاستیک بازیافت شده در چاپگرهای سه بعدی و ساخت پروتز ارزان قیمت برای قربانیان جنگ کلمبیا توسعه داده است. پژوهش‌های وی به طور مشترک توسط آزمایشگاه EPFL و Universidad de los Andes در کلمبیا انجام می‌شود.

 

بازیافت انواع زباله های پلاستیکی

در حال حاضر PET تنها نوع پلاستیک خانگی است که در سوئیس بازیافت می‌شود. اما این تنها یکی از هفت گونه پلاستیک است. Emylou افزود: «بخش جالب این پروژه، آزمایش چندین نوع مختلف پلاستیک و بررسی رفتار هر یک از آنها بود. من در ابتدا پنج مورد را انتخاب کردم اما با تنها سه نوع از آنها کار به پایان رسید. متأسفانه زمان من محدود بود وگرنه همه آنها را آزمایش می‌کردم!».

 

وی سطل‌های زباله در محوطه دانشگاه EPFL را وارسی کرد و انواع مختلفی از زباله‌های پلاستیکی روزمره مانند بطری‌های خالی آب، سر بطری، فنجان‌های قهوه ، ظروف ماست و بطری‌های شیر را جمع کرد. او از این زباله‌های پلاستیکی رشته‌هایی ایجاد کرد که در چاپگر سه بعدی استفاده شدند.

 

او رشته‌هایی از پلی‌پروپیلن، پلی‌استایرن و پلی‌اتیلن با چگالی بالا و کم ایجاد کرد و کارهایی را انجام داد که نیاز به کاوش در یک زمینه جدید داشت. Emylou می‌گوید: «من پیش زمینه‌ای از مهندسی مکانیک دارم. بنابراین طراحی پروتز برای من مشکلی نبود. آنچه که سخت بود جنبه علم مواد پروژه بود. در برخی از کلاس‌های این زمینه شرکت کردم و با گذشت زمان و پیشرفت در کار نیز چیزهای بیشتری آموختم».

۲۰۱۹
یکی از چالش‌های علم مواد که وی با آن روبرو بود، تنوع نقاط ذوب در پلاستیک‌ها بود: ۲۶۰ درجه سانتیگراد برای PET اما ۱۳۰ درجه سانتیگراد برای پلی‌اتیلن مورد استفاده در درپوش‌های بطری. وی افزود: «پلاستیک‌ها باید جداگانه نگهداری شوند به ویژه اگر بخواهیم چندین بار آنها را بازیافت کنیم. اگر هدف ما کاهش زباله باشد، این امر منطقی خواهد بود. ما همچنین باید اطمینان حاصل کنیم که پلاستیک‌ها پس از چندین بار ذوب شدن خراب نمی‌شوند. یکی دیگر از عوامل مورد توجه، قطر رشته‌ها است. قطر ایده آل برای یک چاپگر سه بعدی ۱٫۷۵ میلی‌متر است. اما قطر واقعی بسته به نحوه کشیدن نخ می‌تواند متغیر باشد. البته پلاستیک مورد استفاده باید به اندازه کافی جمع شود. من با داشتن ۱۴۰ سرپوش بطری، تنها مواد کافی برای پر کردن یک چهارم قرقره را داشتم».

دو هفته در کلمبیا

Jaquier به لطف همکاری با Universidad de los Andes و ارتباطاتش توانست دو هفته را برای انجام تحقیقات میدانی در کلمبیا بگذراند. وی در آنجا در کارگاهی شرکت کرد، نمونه اولیه خود را نشان داد و با دیگر پژوهشگران که در حال تولید پروتزهای کم هزینه و استفاده از چاپگرهای سه بعدی هستند، نیز ملاقات کرد. اکنون او مطمئن است که دوست دارد کارش را در زمینه پژوهش و بازیافت پلاستیک ادامه دهد.

 

منبع : مجله فناوری توان افزا و پوشیدنی

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است