انجام آزمایشات ژنتیک رایگان در آذربایجان شرقی برای پیشگیری از تولد فرزندان معلول

انجام آزمایشات ژنتیک رایگان در آذربایجان شرقی برای پیشگیری از تولد فرزندان معلول

30 شهریور 1398

محسن ارشدزاده ، با بیان اینکه در حال حاضر به 75 هزار نفر از افراد معلول تحت پوشش این سازمان ماهیانه مبلغ 14 میلیارد و 400 میلیون تومان پرداخت می‌کنیم اظهار داشت: به‌ازای هر فرد معلول سازمان بهزیستی مبلغ 162 هزار تومان و حداکثر به ازای خانواده‌های دارای پنج فرد معلول و بیشتر ماهیانه مبلغ 520 هزار تومان پرداخت می‌کند که از شهریورماه امسال این مبلغ 20 درصد افزایش پیدا می‌کند.

 

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی کل افراد معلول این استان را 160 هزار نفر بیان کرد و افزود: 82 هزار نفر از این تعداد از سازمان بهزیستی خدمات مستمر دریافت می‌کنند و همچنین در سال 97 تمام افرادی که پشت نوبت دریافت مستمری بودند را تحت پوشش دریافت مستمری بردیم.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر 3 هزار فرد معلول در مراکز شبانه روزی بهزیستی که شامل 36 مرکز در استان است، نگهداری می‌شوند و 7 هزار فرد معلول نیز از خدمات مراکز توانبخشی روزانه که شامل 74 مرکز در استان است استفاده می‌کنند.

 

ارشدزاده مشکلات روحی و روانی موجود در خانواده‌های معلولان را غیرقابل اندازه‌گیری دانست و خاطرنشان کرد: نگهداری هر فرد معلول سالیانه 20 میلیون تومان برای خانواده وی هزینه دارد و دولت نیز در سال‌های اخیر توجه خوبی به وضعیت اقتصادی و معیشتی این قشر از جامعه داشته است و امکانات و خدمات مورد نیاز آنان را تامین کرده است ولی وضعیت بد اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه، شیرینی حمایت دولت را خیلی کم رنگ کرده است.

 

ارشدزاده تصریح کرد: قبل از انقلاب خدمات ارائه شده به معلولان به صورت محدود و فقط در مراکز استان‌ها انجام می‌شد، ولی بعد از انقلاب این خدمات در تمام شهرها و به صورت گسترده و تخصصی‌تر انجام شد و برای کودکان اوتیسم، بیماران نخاعی، جسمی و روانی و سالمندان مراکز جداگانه‌ای برای خدمت‌رسانی در نظر گرفته شده است.

 

وی معلولیت را یک روند طبیعی دانست و افزود: افراد معلول در طول تاریخ بشر و در تمام زمان‌ها وجود داشتند و سیاست اصلی این سازمان پیشگیری از معلولیت و به دنیا آمدن کودک معلول است و ما با ایجاد مراکز مشاوره و آموزش در مدارس و انجام آزمایشات ژنتیک رایگان برای اعضای مجرد خانواده‌هایی که دارای فرزند معلول هستند، سعی در پیشگیری از معلولیت داریم.

 

ارشدزاده ادامه داد: اگر برنامه پیشگیری توسط کل مردم و جامعه جدی گرفته شود، از میزان معلولیت در جامعه به‌طور چشم‌گیری کاسته می‌شود.

 

منبع : تسنیم

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است