پارسال 55 هزار یزدی غربالگری شنوایی شدند

پارسال 55 هزار یزدی غربالگری شنوایی شدند

10 مهر 1398

سرپرست بهزیستی استان یزد اعلام کرد: 55 هزار غربالگری شنوایی طی سال گذشته در یزد صورت گرفته است که از این تعداد 38 مورد مشکوک کم شنوایی و ناشنوایی شناسایی شدند.

 

«نادر هومنیان» در مراسم گرامیداشت روز جهانی ناشنوایان که که با شعار «زبان اشاره، حق همه ناشنوایان» برگزار شد، گفت: در بهزیستی اقدامات بسیاری خوبی در زمینه پیشگیری از معلولیت‌ها انجام شده و اکنون طرح‌های مختلفی چون غربالگری ناشنوایی نوزادان بدو تولد در استان در حال انجام است.

 

وی مشاوره ژنتیک را راهکار مناسب برای پیشگیری از معلولیت دانست و گفت: مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج و قبل از بارداری در پیشگیری از ۵۰ درصد معلولیت‌ها موثر است.

 

این مسئول با بیان این که تنها مرکز تحقیقات ژنتیک دولتی ایران در میبد قرار دارد، اظهار کرد: این مرکز یک فرصت برای استان و استان‌های همجوار است برای پیشگیری از معلولیت به آن مراجعه کنند.

 

«محمدحسین غنیمت» معاون توانبخشی بهزیستی استان هم طی سخنانی گفت: ناشنوایان سومین گروه از افراد دارای معلولیت هستند و به لحاظ درگیر بودن حس شنوایی بیشترین مشکلات را در زمینه یادگیری و ادراک بیرونی دارند.

 

وی بیماری‌های عفونی و اختلالات ژنتیک را در بروز ناشنوایی مؤثر دانست و گفت: انجام مشاوره و آزمایش ژنتیک، غربالگری شنوایی در بدو تولد و دوران کودکی اقداماتی است که بهزیستی در راستای پیشگیری از معلولیت ناشنوایی انجام داده است.

 

غنیمت ارائه خدمات گفتار درمانی، تامین سمعک، کاشت حلزون، راه اندازی مراکز خانواده و کودک ناشنوا و کم شنوا از دیگر اقدامات بهزیستی ذکر کرد.

 

منبع : ایسنا

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است