بیش از ۷۵ درصد نابینایی‌ها قابل پیشگیری است

بیش از ۷۵ درصد نابینایی‌ها قابل پیشگیری است

11 مهر 1398

مدیر پژوهشی مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: بیش از ۷۵ درصد کل نابینایی و کم بینایی‌ها، قابل پیشگیری هستند.

 

 مراسم بزرگداشت روز جهانی بینایی هر ساله توسط انجمن بین المللی پیشگیری از نابینایی و سازمان جهانی بهداشت در دومین پنجشنبه ماه اکتبر برگزار می ‌شود و در سال جاری این بزرگداشت، با شعار  "اول، بینایی" ۱۸ مهرماه در بیمارستان لبافی نژاد برگزار می‌شود.

 

مدیر برگزاری مراسم روز جهانی بینایی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: هدف از برگزاری این بزرگداشت ارتقای آگاهی‌های عمومی در خصوص اهمیت پیشگیری از نابینایی و کم بینایی به ویژه در گروه‌های آسیب‌پذیر و در معرض خطر و افرادی است که تاکنون تحت مراقبت‌های چشم پزشکی قرار نگرفته‌اند.

 

دکتر ساره صافی ادامه داد: از دیگر اهداف مهم بزرگداشت روز جهانی بینایی، می‌توان به جلب حمایت سیاست‌گذاران بهداشت و درمان و ارائه کنندگان خدمات پزشکی اشاره کرد.

 

مدیر پژوهشی مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به آخرین آمار آژانس بین المللی پیشگیری از نابینایی، اظهار کرد: بر اساس این گزارش ۲۵۳ میلیون نفر در جهان نابینا یا کم بینا هستند. از این تعداد، ۳۶ میلیون نفر نابینا بوده و ۲۱۷ میلیون نفر مبتلا به کم بینایی متوسط یا شدید هستند.

 

علل اصلی کم بینایی چیست؟

وی با بیان اینکه علل اصلی کم بینایی، عیوب انکساری، کاتاراکت (آب مروارید) و گلوکوم (آب سیاه) است، اظهار کرد:‌ بیش از ۷۵ درصد کل نابینایی و کم بینایی‌ها، قابل پیشگیری هستند.

 

مدیر پژوهشی مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه حدود ۹۰ درصد افراد کم بینا در کشورهای با درآمد کم و متوسط زندگی می کنند، گفت: یک بیلیون نفر در جهان، در دید نزدیک مشکل دارند.

 

دیابت یکی از علل نابینایی و کم بینایی در ایران

وی با اشاره به دیابت به عنوان یکی از شایع‌ترین بیماری‌های غیرواگیر، گفت: مهمترین عارضه چشمی این بیماری رتینوپاتی دیابتی نامیده می شود که این عارضه یکی از علل نابینایی و کم بینایی در ایران است. البته خبر خوب این است که با کنترل دیابت، می توان رتینوپاتی دیابتی را به تعویق انداخت. همچنین اگر فرد مبتلا به دیابت، بطور منظم تحت معاینه چشمی قرار گیرد، رتینوپاتی دیابتی در مراحل اولیه شناسایی شده و به موقع درمان خواهد شد. این درمان تا ۹۰ درصد موثر بوده و می تواند از نابینایی و کم بینایی جلوگیری کند.

 

صافی ادامه داد: مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان "مرکز همکار سازمان جهانی بهداشت در زمینه مراقبت از چشم و پیشگیری از نابینایی" امسال همچون سالهای گذشته تلاش می‌کند، همزمان با روز جهانی بینایی در راستای جلب نظر همگانی به اهمیت مراقبت از چشم و پیشگیری از نابینایی و حمایت طلبی در این زمینه اقدام کند که چاپ و توزیع پوستر با شعار روز جهانی بینایی در بین مراکز دانشگاهی، سازمانهای دولتی و سازمانهای مردم نهاد در کشور، انتشار پوستر روز جهانی بینایی در روزنامه های کثیرالانتشار و اکران شهری پوستر (نصب بیلبورد) برخی از اقدامت صورت گرفته در این رابطه است.

 

معاینه چشمی رایگان بیماران مبتلا به دیابت

وی با اشاره به معاینه چشمی رایگان بیماران مبتلا به دیابت در فرهنگسرای بهمن  از ۱۵ تا ۱۷ مهر ماه به مناسبت روز جهانی بینایی، اظهار کرد: علاوه بر فعالیتهای مذکور، برنامه علمی با تاکید بر عارضه چشمی بیماری دیابت (رتینوپاتی دیابتی) با حضور نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران، سیاست گذاران، صاحب نظران، دانشگاهیان و نمایندگان انجمن‌های مرتبط ۱۸ مهرماه برگزار ‌می‌شود.

 

منبع : ایسنا

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است