در نشست افرا و اعضای شبکه ملی موسسات نیکوکاری مطرح شد:

در نشست افرا و اعضای شبکه ملی موسسات نیکوکاری مطرح شد:

توسعه نیکوکاری در گرو توسعه زیرساخت و توسعه مدیریت

28 مهر 1398

تقویم می‌­گوید روز جهانی استاندارد رسیده و ذهن ما به عادت همیشه­‌اش انتظار مرور معیارهای رایج در صنایع و بنگاه­‌های تجاری مختلف را دارد. استاندارد اما ماهیت گسترده و البته پیچیده­‌ای دارد که می­‌تواند در بخش­‌های مختلفی به‌کار برده شود.

این همان مفهومی است که «افرا» آن را به عنوان ماموریت خود انتخاب کرده است تا بتواند به عنوان یک استارت­آپ اجتماعی زیرساخت­‌های نیکوکاری را توسعه دهد. این مناسبت تقویمی هم بهانه خوبی بود تا افرا بعد از گذشت حدود یک سال از فعالیتش، نشستی را با موضوع ضرورت به‌کارگیری استاندارد در موسسات نیکوکاری برگزار کند؛ نشستی که با همت و همکاری شبکه‌ی ملی موسسات نیکوکاری و خیریه برگزارشد و در آن نمایندگان دو موسسه رعد و بنیاد کودک از تجربه­‌های همکاری و اعمال استاندارد افرا در ساختار مدیریت‌شان گفتند.

 

نیکوکاری به مثابه یک حرکت اجتماعی موثر

هر چند در طول تاریخ، نیکوکاری به عنوان یک ارزش در میان مردم و عاملی برای ایجاد تعامل و تعادل در جامعه پذیرفته شده است، اما گاهی هم فعالیت‌­های نیکوکاری محل بحث و مجادلاتی بوده‌­اند که ریشه در مسایلی مانند اهمیت شفافیت و ­اعتماد داشته است. در این نشست «فیروزه صابر»، مدیر عامل شبکه ملی موسسات خیریه و نیکوکاری با تاکید بر ایجاد فضای سالم در فعالیت‌­های نیکوکاری گفت: «استانداردسازی فعالیت­‌های نیکوکاری، باید از دانش­‌افزایی و هدایت موسسات و سازمان‌های مردم­‌نهاد آغاز شود. افرا حالا با کمک به توسعه و بهبود زیرساخت این موسسات  و توانمندسازی آن‌ها توانسته است که وارد این مسیر شود. حضور دو موسسه نیکوکاری معتبر و شناخته‌­شده به عنوان اولین موسسات ارزیابی‌شده در افرا، می­تواند دیدگاه عینی و واقعی را به راه پیش روی افرا و شیوه تعاملش با سازمان­‌های نیکوکاری مردم­‌نهاد، ایجاد کند.»

در همین راستا، «زهرا عمرانی» عضو هیات مدیره موسسه حامیان نواندیش افرا به تشریح جزئیات فعالیت­‌های موسسه در جهت استانداردسازی فعالیت­های نیکوکارانه و داوطلبانه پرداخت. او با تاکید براینکه توسعه زیرساخت­‌های نیکوکاری به حرفه‌­ای‌تر شدن سازمان­های نیکوکاری و اثربخشی بیش‌تر آن‌ها در مسائل اجتماعی منجر می‌­شود، گفت: «تجربه استانداردسازی فعالیت­‌های نیکوکاری در بسیاری از کشورهای جهان وجود دارد. به عنوان نمونه، در آمریکا دست­کم شش موسسه به عنوان ناظر فعالیت­‌های نیکوکاری فعالیت کرده و سازمان­های خیریه را با معیارهایی مثل شفافیت، پاسخگویی و تاثیرگذاری بررسی می­‌کنند.»

عمرانی درباره ساز و کار ارزیابی موسسات نیکوکاری هم گفت: «این ارزیابی کاملا داوطلبانه است و سالانه انجام می‌­شود. هر سازمان نقشه راه خودش را دارد و ما بر اساس آن نقشه معیارها را اعمال کرده و مشاوره‌­های لازم را ارائه می‌دهیم. به عقیده ما، ارزیابی در کنار مشاوره می­‌تواند مفید باشد. معیار ما همان استانداردهاست و کمک می‌­کند تا هر سازمان بتواند نقاط قوت و قابل‌بهبودش را بشناسد.»

در ادامه، «آراسب احمدیان» عضو دیگر هیئت‌مدیره افرا با اشاره به اینکه این استانداردها به سازمان‌های مردم­‌نهاد کمک می­‌کنند تا نگاه دقیقی به درون خودشان داشته باشند، گفت: «ما سعی کرده­‌ایم تا با تلفیق معتبرترین استانداردهای بین‌المللی در حوزه سازمان‌های مردم نهاد وبومی‌ ­سازی این استانداردها بر اساس شرایط و الزامات فرهنگی و محیطی حاکم بر فعالیت­ های داوطلبانه و نیکوکاری، به تعامل خوبی با موسسات نیکوکاری برسیم و به آن‌ها در انجام موثرتر مسئولیت‌های اجتماعی­شان کمک کنیم.»  وی افزود: « موسسات نیکوکاری مانند بنگاه‌های اقتصادی، در مسیر رشد و گسترش فعالیت‌های خود به چالش پایداری می‌رسند. پایداری جز در سایه توسعه زیر ساخت‌ها و توسعه مدیریت سازمان‌ها به وجود نمی‌آید و بستر این حرکت انطباق با استانداردها است. افرا با طراحی استاندارد و ممیزی موسسات نیکوکاری بر اساس آن، بر اساس نقاط قوت و فرصت‌های بهبود سازمان‌ها، مسیر توسعه را به آن‌ها نشان می‌دهد.»

 

تجربه خوب تغییر

درادامه ، نمایندگان دو موسسه رعد و بنیاد کودک از تجربه به‌کارگیری استانداردهای نیکوکاری در موسسات­ شان گفتند و آن را حرکتی به سمت تغییر و بهبود ارزیابی کردند. «مریم رسولیان» رئیس‌ هیئت‌مدیره مجتمع نیکوکاری رعد با اشاره به اینکه سازمان ­های باتجربه هم از یک نقطه‌ای برای رشد به تغییر نیاز دارند، گفت:‌ «ما از چند سال پیش برنامه ­هایی برای تغییر داشتیم، اما نتوانستیم آن‌ها را اجرا کنیم. افرا به ما کمک کرد تا از نگاهی بیرونی خودمان را ارزیابی کرده و برنامه‌هایمان را با اولویت­ بندی اجرا کنیم. در واقع استانداردهای افرا به ما جهت دادند.»

«رقیه دادخواه» مدیرعامل بنیاد کودک و عضو هیات ‌مدیره شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه با اعلام اینکه کمبود موسسه­ ای مانند افرا در اکوسیستم نیکوکاری احساس می­شد، گفت: «از آن‌جایی که دغدغه تحصیل دانش ­آموزان را داریم، باید خودمان هم پیشرفت کنیم و به‌روز باشیم. وجود موسساتی مانند افرا کمک می­ کند تا با نظم اجتماعی جلو برویم و فرآیند توسعه نیکوکاری به شکلی درست انجام بشود.»

«منصوره پناهی» مدیرعامل مجتمع نیکوکاری رعد هم افرا را به عینکی تشبیه کرد که کمک کرده تا فعالیت­ های این موسسه به شکل شفاف ­تری مورد بررسی قرار بگیرند. او گفت: «ماهیت اصلی کار خیر، خودشناسی است. از آن‌جایی که به دنبال رشد و تغییر بودیم، بدون هیچ شبهه­ای از استانداردسازی استقبال کردیم. شفافیت موسسه تاثیر زیادی بر رضایت کارکنان و توان­یابان داشته و کیفیت خدمات ما را بالا برده است.»

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است