مدیر کل یونسکو:

مدیر کل یونسکو:

ما دور هم جمع شدیم تا حق برابر و مشارکت توان‌یابان را ترویج کنیم

12 آذر 1398

همزمان با روزجهانی افراد دارای معلولیت اودری آزوله مدیرکل سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) با صدور پیامی بر حق برابری و مشارکت پر معنی توان‌یابان در زندگی جوامع‌مان تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی مجتمع رعد؛ در مراسم گرامیداشت روز جهانی افراد دارای معلولیت که با حضور جمعی از میهمانان و کار‌آموزان برگزار شد، تیوا کامران مدیر بخش ارتباطات و اطلاعات دفتر منطقه‌ای یونسکو با اشاره به پیام مدیرکل یونسکو،گفت: در این پیام آمده است، امروزه بیش از یک میلیارد نفر که تقریباً 15 درصد جمعیت جهان است با نوعی ازمعلولیت زندگی می‌کنند، کماکان بسیاری از این افراد قربانی اشکال متعددی از تبعیض، انزوا، خشونت و تعدی هستند. همچنین به دلیل برخی تعصبات، نابرابری‌ها همچنان وجود دارند به عنوان مثال در بازار کار این امر نشان می‌دهد که چرا میزان اشتغال در بین توان‌یابان مرد 53 درصد و توان‌یابان زن 20 درصد نسبت به مردان بدون معلولیت 65 درصد و زنان بدون معلولیت 30 درصد پایین‌تر است. بنابراین احتمال مواجه شدن توان یابان با شرایط سخت اقتصادی بیشتر است در حالی که آنان بعضی اوقات مجبور هستند، هزینه‌های بالاتری برای درمان متحمل شوند.

وی با یاوآوری نقش انجمن ها، افزود: مدیرکل در پیام خود آورده است؛ هر ساله وجدان‌ها بیدارتر و ذهنیت‌ها در حال تغییر کردن است و این نتیجه فعالیت تحسین برانگیز انجمن‌هایی است که تلاش‌های خستگی ناپذیرشان باید مورد تشویق و حمایت قرا رگیرد، این تغییر بسیج جامعه بین الملل در اثر تصویب کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت است که در مقدمه آن بر جهان شمولی ،تقسیم‌ناپذیری، وابستگی و ارتباط متقابل همه حقوق بشر و آزادی‌های بنیادین تأکید می‌کند و این آرمانی است که به عنوان قطب نمای ما عمل می کند.

کامران با اشاره بر ضرورت توجه به همگان، گفت: در قسمت پایانی مدیرکل یونسکو آمده است، موضوعی که برای امسال انتخاب شده " هیچ کس را جای نگذاریم" است که نشان دهنده نقش توان‌یابان و منعکس‌کننده تعهدی است که در قلب برنامه‌ها قرار دارد، این هدف تنها با همت و ابتکار تعداد زیادی از شرکا تحقق خواهد یافت و یونسکو نقش کامل خود را در این زمینه ایفا می‌کند.

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است